Spojte se s námi


Lifestyle

Jak moderní technologie rozbíjí vztahy? Zabraňte závislosti, jinak zůstanete sami 

S nástupem moderní technologie se do našich životů dostali nejen užiteční pomocníci, kteří nám usnadňují kontakt s ostatními a zjednodušují práci, ale také problémové prvky, které mohou negativně ovlivnit náš každodenní život. Není neobvyklé, že někteří lidé se na těchto technologiích stávají závislými, což může mít místo pozitivního dopadu spíše negativní důsledky.

Publikováno

dne

S nástupem moderní technologie se do našich životů dostali nejen užiteční pomocníci, kteří nám usnadňují kontakt s ostatními a zjednodušují práci, ale také problémové prvky, které mohou negativně ovlivnit náš každodenní život. Není neobvyklé, že někteří lidé se na těchto technologiích stávají závislými, což může mít místo pozitivního dopadu spíše negativní důsledky.

Moderní technologie nám přinesly více problémů, než jsme si kdy dovedli představit. Hra na počítači a nekonečné brouzdání po sociálních sítích jsou jen vrcholem ledovce.

Tato vychytávka, která nám umožňuje být neustále online, v kontaktu s okolím a najít si na internetu téměř cokoli, se stává pro mnoho lidí středobodem jejich života až do té míry, že dávají přednost této technologii i před svým vlastním partnerem.

Není tedy divu, že vztahy trpí a dokonce se rozpadají, když jeden z partnerů má pocit, že je odstrkován stranou, nedostává potřebnou pozornost, protože druhý je zaneprázdněný právě tím prokletým telefonem.

Jako mnoho jiných věcí i závislost na telefonu může být řešena s empatií a porozuměním. Podle psychoterapeutky Stephanie Wijkstromové není třeba okamžitě odsuzovat nebo kritizovat partnera kvůli této závislosti. Místo toho je možné hledat společné řešení, které by uspokojilo oba partnery.

Pro web Yourtango Stephanie Wijkstromová přinesla několik zajímavých tipů, které můžete vyzkoušet, pokud i ve vašem vztahu čelíte partnerovi, který má nepřiměřenou vášeň k mobilnímu telefonu.

Snažte se získat pozornost

Chcete-li partnera na chvíli odvést od obrazovky telefonu nebo jiného zařízení, zkuste si zajistit jeho pozornost již předtím, než začnete něco vysvětlovat. Stačí jemně vzít jeho ruku, dotknout se ramene a naznačit, že máte něco důležitého k řeči. Tímto způsobem můžete vytvořit příležitost k bezproblémové komunikaci bez rušivých vlivů elektroniky.

Odbornice to výstižně popisuje: „Na různé lidi platí různé způsoby, jak získat jejich pozornost. Jemný dotek na rameno mnohé z nich vyvede z jejich zóny do reálného světa. Teprve pak začnou opravdu vnímat.“ Je to přesně ten způsob, jakým můžete přitáhnout partnerovu pozornost a posunout ho z virtuálního světa do reality.

Pokud si všimnete, že váš partner tráví více času s telefonem než s vámi, může to být frustrující. Místo abyste se nechali unést vzteky a chtěli „mrštit“ telefon o zeď, zkuste se nadechnout a mluvit o svých pocitech. Je důležité se snažit porozumět celé situaci a sdílet, jak se cítíte ohledně toho, co se děje. Tím můžete společně najít lepší řešení a posílit vaši komunikaci.

Rozhodně je důležité začít tuto situaci jemně a postupně. Když všechny své pocity vychrlíte najednou, může to být pro druhou osobu příliš náročné a možná nebude mít dostatek času na to, aby to všechno zpracovala, a ani dostatečnou motivaci, aby se tím zabývala, jak radí Wijkstromová.

Domluvte se na čase, který bude bez technologií

Nyní se dostáváme k dalšímu důležitému kroku. Jak udělat váš domov zdravějším pro vás a vaše vztahy s technologií? Nemusíte hned přijít s pravidly, která by zakázala používání mobilů v celém domě, to by bylo příliš radikální. Můžete začít pomalu a postupně.

Co kdybyste například vyhradili určité časy během dne, jako je oběd a večeře, kdy se mobilní telefony stanou nepřítomnými? To by mohlo být prvním krokem k zlepšení vašich interakcí s okolní realitou.

Vypněte telefony před spánkem

Dalším způsobem, jak se můžete postupně zbavit digitálního chaosu, je domluvit se na tom, že vypnete telefony alespoň hodinu před tím, než půjdete spát. To vám umožní relaxovat a uklidnit mysl, což je pro vaše zdraví a pohodu nesmírně důležité.

Požádejte o pomoc odborníky

Pokud se i přes veškeré pokusy o komunikaci a plánování situace nezlepší, stále máte možnost obrátit se na odborníky, kteří vám mohou poskytnout potřebnou pomoc a podporu. Nebojte se požádat odborníky o radu, pokud to potřebujete. Je to zcela normální a může to být klíčem k řešení vašich problémů.

Když se tato situace stane, může to být ten okamžik, kdy partner konečně pochopí, že vaše stanovení hranic je důležité a že jeho závislost na telefonu má skutečné důsledky pro váš vztah. Jakmile se dostanete do bodu, kdy vaše prosby nejsou slyšeny a vaše potřeby jsou opomíjeny, může to skutečně vést k pocitu osamění. 

Ptáte se jak může být vztah šťastný, když se v něm cítíte takto izolovaní a nepodporovaní? Je důležité, abyste se s partnerem otevřeně bavili o těchto pocitech a hledali způsoby, jak společně řešit tuto situaci.

Zdroje: Novinky, yade

Oblíbené