Spojte se s námi


Lifestyle

Jak jíst špagety jako pravý Ital? Odborník na etiketu vám poradí

Italská kuchyně již dávno překročila hranici země a vydala se dále do světa. Italská jídla, zejména těstoviny a slavnou pizzu, milují lidé v různých končinách. Víte, jak se správně jí špagety?

Publikováno

dne

Italská kuchyně již dávno překročila hranici země a vydala se dále do světa. Italská jídla, zejména těstoviny a slavnou pizzu, milují lidé v různých končinách. Víte, jak se správně jí špagety?

Na špagety s vidličkou a lžící?

Z italských těstovin se pravděpodobně nejčastěji vaří špagety s boloňskou omáčkou. Je to taková klasika, připravená z rajčat, cibule, mrkve a celeru a samozřejmě i mletého hovězího. V pohodě si ji uvaříte doma, nebo objednáte v restauraci.

Někteří se těstovinám typu špagety ve veřejném pohostinství raději vyhýbají, protože jíst je není úplně snadné. Servíruje se k nim zpravidla vidlička a polévková lžíce, což asi většina z nás považuje za běžné a i v Itálii tradiční. Kupodivu tomu tak není.

Kdo je William Hanson

Odborník na etiketu William Hanson (34) patří mezi největší britské autority v této oblasti. Pracuje ve vzdělávacím institutu etikety, ve kterém radí jednotlivcům, organizacím, diplomatům, VIP domácnostem, školám i filmařům, jak se správně chovat.

Populární je díky svým vystoupením v televizi, rádiu a oblíbený je i jeho podcast Help i Sexted My Boss. Píše pravidelně sloupky pro Daily Telegraph online.

William Hanson napsal už tři knihy o etiketě The Bluffer’s Guides to Etiquette (2013), Entertaining (2018) a Protocol To Manage Relationships Today (2020). A rozepsanou má knihu čtvrtou, která by měla vyjít v listopadu 2023.

Jak by se měly špagety správně jíst?

I konzumace italských špaget má svá pravidla. Podle odborníka na etiketu Williama Hansona lidé dělají chybu, když je jedí pomocí vidličky a lžíce. Italové si totiž vystačí s pouhou vidličkou, kterou je třeba držet v dominantní ruce (praváci v pravé, leváci v levé ruce).

A jak správně špagety jíst? Vidličkou naberete špagety a budete s ní otáčet tak, aby se špagety na vidličku namotaly a vytvořily úhledné sousto, které pak vložíte do úst. Zapomeňte na to, že byste do sebe špagety nasávali. To je naprosté faux paus.

Vhodným talířem k servírování špaget je hluboký nebo rovnou větší miska podobného rozměru, z níž se lépe konzumují. Tvrdý sýr, nejčastěji parmezán, se podává nastrouhaný v menší misce se lžící, s níž si každý sýru nabere tolik, kolik má rád.

Zdroje: www.dailymail.co.uk; www.celebsages.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Ztracená část testu ho připravila o studium na Oxfordu. Mladík má přitom maturitu již od svých osmi let

Publikováno

dne

Osmnáctiletý Jack Graham složil maturitní zkoušku v pouhých osmi letech. Hlásil se na Oxford, kde by ocenili jeho kvality, ale k jeho smůle ho nakonec na univerzitu nepřijali.

Nebylo to však z důvodu, že by se mu test nepovedl, ale jeden list se ztratil a komisaři museli výsledky dopočítat. Vzhledem k tomu jeho počet bodů k přijetí na školu nestačil a Jackovi se rozplynul sen.

Zkušební komise ztratila část testu

Zkušební komise udělala obrovskou chybu, když ztratila část Jackova přijímacího testu. Tomu přitom sama univerzita nabídla, že může studovat právě u nich. Podmínkou byla jen složení vstupního testu s nejvyšším ohodnocením A*, což měl mladík zvládnout levou zadní.

Jack se věnuje především studiu matematiky, bohužel ale posléze zjistil, že ho na Oxford nepřijali. Mladíka to především šokovalo, takový výsledek rozhodně nečekal: „Když přišly výsledky, spadla mi čelist až na zem. Jsem z celé té situace naštvaný a frustrovaný,“ uvedl pro The Telegraph.

„Takové věci se stávají každou chvíli. Nedělal jsem si starosti, protože jsem si myslel, že moje předchozí výsledky jsou dostatečně dobré,“ dělal si ještě naděje mladík. Na Oxfordu totiž existuje specifický systém zkoušek. Chybějící části testu se mohou vyhodnotit na základě různých kritérií.

S verdiktem „nepřijat” se nespokojil

Komise se tak dopočítala pouze k hodnocení A, což na přijetí na univerzitu nestačilo. Koukala především na výsledky předchozích testu a také test posuzovala podle výsledků ostatních studentů. Jack se proti verdiktu odvolal, ale neúspěšně.

Jacka poháněla na Oxford touha naučit se v matematice mnohem více věcí. Chtěl jít ve stopách britského premiéra Rishiho Sunaka, který zde studoval právě matematiku. Bohužel mu to nevyšlo a proto se rozhodl pro studium na univerzitě ve Warwicku.

„Ale jak by vypadal můj život, kdybych studoval na Oxfordu? Když mi zamítli odvolání, musím se s tím smířit, ale pořád to budu mít někde vzadu v hlavě,“ uvedl Jack, který se na studium těší, i když to nebude na vysněné škole.

Zkušební komise chybu odmítá

„Výsledek je spravedlivý a vychází z důkladného přezkoumání důkazů včetně studentových ostatních zkoušek a toho, jak si vedli ostatní,“ vysvětluje mluvčí organizace, která připravuje a vyhodnocuje dané testy. Zároveň popřála Jackovi jen to nejlepší při studiu ve Warwicku.

Zdroj: Novinky, The Telegraph

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Zázraky se dějí! Pro Martínka bylo vybráno více než 100 milionů, které potřebuje. A lidé posílají peníze i nadále

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Publikováno

dne

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Martínek je dvouletý chlapeček, který trpí vzácnou genetickou nemocí – syndromem AADC. Pomůže mu jedině genová terapie, kdy ale není jisté, jestli bude výsledek opravdový takový, jaký se očekává. Nic to ale nemění na tom, že lidé z celé České republiky začali posílat peníze jako o život.

Influenceři rozpoutali vlnu solidarity

Mohou za to především sociální sítě a influenceři, kteří začali sdílet jeho příběh na svým účtech. Především Nikol Leitgeb, která každou první neděli v měsíci vyhlašuje sbírku pro jednu vybranou rodinu a protlačuje ji všude, kam se podíváte. 

Tentokrát se k ní připojil například zpěvák Marek Ztracený nebo moderátor Leoš Mareš. Jsou to lidé, kteří mají na instagramu několik desítek či stovek sledujících a po jejich prosbě bylo vidět, že na to lidé slyší a příběh malého Martínka jim není lhostejný. 

Vybraná částka předčila očekávání

V úterý ráno už bylo na kontě Donio sbírky pro Martínka více než 100 milionů, které rodina na léčbu potřebuje. Lidé ale posílají peníze nadále, v 8:35 již na účtě bylo o 5 milionů více, než rodina potřebuje. Nejen celebrity, ale také obyčejní lidé na sociální sítích sdílejí příběh malého chlapce, kterému může pomoci jen takto drahá léčba.

Vzácným onemocněním trpí pouze 120 lidí na celém světě a genová terapie je velice nákladná. Syndrom způsobuje nedostatečná produkce enzymu AADC – má vliv na fungování neurotransmiterů. Pacienti mají neurologické i další problémy, které mají obrovský vliv na jejich život. 

Chlapeček má naději na nový a plnohodnotný život

Pojišťovna léčbu bohužel neproplácí a rodiče Martínka se tak obrátili na portál Donio. K 26. září se připojilo již více než 220 tisíc dárců, kteří na konto Martínka poslali více než 105 milionů korun. Sama Nikol Leitgeb nemůže uvěřit, že se tomu opravdu děje a s rodiči chlapce je v kontaktu. 

„Neuměla jsem si představit situaci, ve které se Martínkova rodina nachází. Chlapeček nemá času nazbyt, lék existuje, ale není akreditovaný u nás, pojišťovna nemá jak léčbu proplatit. Jediná možnost – poprosit lidi o 100 milionů. My Češi jsme ale zvyklí pomáhat. Přispívat na sbírky už je pro spoustu z nás samozřejmost, stačilo se jen v jednu chvíli soustředit na jednu konkrétní sbírku. Pořád doufám, že se připojí nějaká větší firma nebo někdo, kdo může uvolnit větší množství peněz. Opět se mi zdá, že se nejvíc snaží ti, co mají sami málo,“ řekla pro Super.cz.

Český národ se tak ukázal v nejlepším světle a opět prokázal, že má ve zvyku pomáhat druhým. Živým příkladem je právě Martínek.

Zdroj: Super, Novinky

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Jak udržet jiskru v dlouhodobém vztahu? Držte se následujících tipů

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Publikováno

dne

Máte pocit, že jste si s partnerem zevšedněli? Stala se z vašeho společného soužití rutina a časy, kdy se vám podlamovala kolena pokaždé, když jste svou lepší polovinu spatřili, jsou nadobro pryč? Nenechte jiskru zcela uhasnout a proměňte ji opět v oheň.

Plánujte si společná rande

Vzpomínáte si, když jste se těšili na každé rande? Byli jste nervózní ze setkání, následně jste se nemohli nabažit jeden druhého a nechtělo se vám po skončení schůzky odloučit? To, že spolu žijete a potkáváte se každý den, neznamená, že byste měli zanevřít na schůzky. Plánujte si rande a pravidelně si společně vyjděte do restaurace, na piknik či třeba na společnou procházku.

Najděte kompromis v ložnici

Po letech společného soužití může vášeň pohasnout a společně strávené chvíle v ložnici se mohou změnit v nudnou rutinu. Nedovolte, aby vás sex nudil. Nebojte se s partnerem mluvit otevřeně, flirtujte s ním a rozhodně se nevyhýbejte společně stráveným chvílím v peřinách.

Když vás něco trápí, svěřte se

Měli jste blbý den v práci? Naštval vás váš šéf? Nebo vás snad vytočil partner? Podělte se o své trable se svou druhou polovičkou. Zejména tehdy, kdy vás něčím vytočil on sám. Čím déle budete předstírat, že se nic neděje, tím vám bude hůř.

Jakmile se svěříte partnerovi s tím, co vám na něm vadí, můžete najít řešení společně. V případě, že jste měli den blbec a chcete se svěřit, váš partner vám jistě rád bude dělat posluchače.

Nebraňte se společným dobrodružstvím

Přemýšlíte občas nad tím, že se ve vašem vztahu vlastně nudíte a nic vás již nedokáže překvapit? Podnikněte společně ve dvou něco, co vás sice trochu děsí, ale vždy jste to chtěli vyzkoušet. Nemusí se nutně jednat o bungee jumping, ale společně se můžete vydat třeba na vodu, zajít si na střelnici, zapsat se na hodiny společenského tance, nebo třeba vyzkoušejte párovou jógu. Aktivit, které můžete společně podnikat, existuje nespočet.

Odložte na chvíli telefony

Trávíte spolu dost času, ale většinu z toho jste na telefonu? Páry, které spolu tráví méně času například kvůli pracovnímu vytížení, si dobře uvědomují, že společně strávený čas je za odměnu a měl by být tráven kvalitně.

Inspirujte se touto filozofií a snažte se čas, který máte jen sami pro vás dva, skutečně trávit kvalitně a být v přítomném okamžiku. Ticho nemusíte vyplňovat slovy, ale úplně postačí, když si budete plně uvědomovat přítomnost toho druhého a třeba jen společně popíjet kávu.

Nezapomínejte na drobnosti a dobré skutky

Ve vztahu je důležité, aby ten druhý věděl, že vám na něm záleží. Proto nepřestávejte svou druhou polovičku překvapovat milými vzkazy, SMS zprávami, malými dárečky a podobně. Také pro něj čas od času udělejte něco milého. Uvidíte, že drobnosti a dobré skutky vás nebudou nic stát, ale vašemu partnerovi udělají obrovskou radost.

Zdroje: Marianne, Insider

Pokračovat ve čtení

Oblíbené