Spojte se s námi


Kultura

Jak budou vypadat e-knihy budoucnosti? Jako interaktivní aplikace

Revoluce kolem elektronických knih skončila. Bitva je vybojována a všem je jasné, že e-kniha je nedílnou součástí našeho života. Privilegované postavení tradičních velkých kamenných nakladatelů tady neplatí. Kdo se nepřizpůsobí vývoji, zmizí. Na jakou podobu elektronických knih se můžeme těšit?

Publikováno

dne

Revoluce kolem elektronických knih skončila. Bitva je skončena a všem je jasné, že e-kniha je nedílnou součástí našeho života. Privilegované postavení tradičních velkých kamenných nakladatelů tady neplatí. Na jakou podobu elektronických knih se můžeme těšit?

Zmizely hmatatelné obaly

Od nástupu internetu v polovině devadesátých let probíhá digitální revoluce. Jak se to projevuje?  Třeba tím, že mizí obaly věcí. Příklady? Microsoft prodával svůj software v krabicích, na disketách s tlustou knihou instrukcí. Hry se prodávaly v krabicích na pultech obchodů.

Hudba se přesunula z vinylu na pásku a poté na kompaktní disk, to vše v plastovém obalu na pultech obchodů s hudebninami. Filmy se přesunuly z VHS kazet na DVD a Blu-ray a zaplnily půjčovny filmů. I tyto výrobky ale postupně zmizely z kamenných prodejen. Digitalizace je donutila prodávat vše online v nehmotné podobě, problémem se ale stalo pirátství.

Knihy ale zatím zůstávaly v hmatatelné podobě a trh většinou ovládali velcí nakladatelé. Ti tak trochu uvízli v bodě nula, zatímco svět kolem nich se vyvíjel a měnil. Autoři pak začali brát věci do vlastních rukou. Využívali možnosti publikovat vlastním nákladem, nejprve v brožované vazbě a o něco později v e-knize.

Budoucností e-knih je přizpůsob se, nebo zemři

Ti, kteří se přizpůsobí, přežijí a budou ziskoví. Pořekadlo, přizpůsob se, nebo zemři, je výstižné.

E-kniha je pouze digitální soubor, stejně jako aplikace, hudební skladba, film nebo software. Proto se dá u e-knih očekávat podobný vývoj jako v jiných segmentech. Jde o předplacené služby na e-knihy nebo příjmový model podporovaný reklamou.

V současné době jsou e-knihy často nudné, protože kromě obrázku na obálce mají obvykle podobu černého textu na bílém pozadí. Přitom zařízení jako iPad, smartphony tablety nabízejí k využití barevné interaktivní displeje. Na těchto zařízeních začíná e-kniha vypadat trochu fádně a staromódně. Budoucnost elektronických knih by proto neměla jet v zajetých kolejích modelu, že e-kniha je prostě kopií tištěné knihy, a naopak využít možnosti pohybu, interaktivity a konektivity. Nebýt klasickou knihou, ale aplikací. Sdílenou, sociální, flexibilní. Může využít převodu textu na hlas nebo vyprávění pomocí umělé inteligence.

Národní knihovna není dinosaurus

Budoucnost e-knihy projde dlouhým procesem změn. To je šance pro kreativce. Ano, Amazon má dnes monopol, ale monopoly netrvají věčně. Může o něj přijít. Roste obliba e-knih. V elektronických knihách nezůstává pozadu ani Národní knihovna. I když by se na první pohled mohlo zdát, že jde o instituci, která zavání historií – alespoň takový pocit můžete mít, když se projdete prostorami pražského Klementina, která samo o sobě má za sebou bohaté dějiny a nasajete vůni starých knih. Pro spoustu lidí ale bude překvapením, že opak je pravdou.

Co vlastně Národní knihovna ČR svým čtenářům nabízí? Například elektronickou knihovnu ebrary, která zahrnuje širokou škálu vědních oborů. Číst je možné na počítačích v knihovně, nebo z domova prostřednictvím tzv. vzdáleného přístupu. Většinu e-knih si je možné vypůjčit off-line na svůj počítač, čtečku, chytrý telefon nebo tablet.

Vypůjčení e-knihy je v Národní knihovně pro čtenáře s platným průkazem možné na 14 dní. Vypůjčené e-knihy se dají samozřejmě vrátit i před uplynutím této lhůty. Jak to vypadá, když v tomto případě vlastně nenesete zpátky tištěnou knihu do kamenné instituce? Jednoduše. Po uplynutí 14denní lhůty se e-kniha sama „vrátí.“ Soubor se stane nefunkčním. Národní knihovna půjčuje i čtečky. E-knihu je možné si půjčit i opakovaně, vzhledem k aktualizacím dat na serveru ale musíte počítat s prodlevou zhruba jedné hodiny mezi vrácením knihy a opětovným půjčením.

Zdroje: Národní knihovna, justpublishingadvice.com, fortelabs.com, medium.com

Oblíbené