Spojte se s námi


Novinky

Infarktový závěr VC Ruska! Norris přišel o vítězství na konci závodu, Hamilton má nový rekord

Publikováno

dne

Patnáctý závod v kalendáři formule 1 je za námi, a že to byla podívaná vskutku dramatická! Déšť v závěru závodu výrazně promluvil do konečného pořadí. K odvážnému činu sáhl Lando Norris, historii přepisuje Lewis Hamilton.

Max Verstappen startoval až ze samotného chvostu startovního pole, a to kvůli výměně pohonné jednotky. K tomu taky připočítejme penalizaci v podobě poklesu 3 míst na startu za způsobenou kolizi v Monze.

Devatenáctý startoval Charles Leclerc se svým Ferrari, jenž taktéž dostal nový motor. A zde stejného důvodu, leč u Mercedesu na to přistoupili spíše kvůli strategii, se na šestnácté příčce nacházel Valtteri Bottas.

Fakt, že je to v Soči do první zatáčky daleko, nám potvrdil start závodu, jenž výrazně zamíchal pořadím. O své pole position přišel Lando Norris, do čela závodu se tak dostal Carlos Sainz.

Na slušné čtvrté místo poskočil Lance Stroll, naopak až na pozici číslo 7 klesnul Hamilton. Z devatenáctého místa parádně odstartoval Leclerc, po prvním kole si pilot Ferrari polepšil hned o sedm příček!

V průběhu dalších kol se startovním polem kupředu probojovával Verstappen, závod po zhruba dvaceti odjetých kolech režírovaly vozy McLarenu – Norris si vybojoval nazpět své prvenství, Daniel Ricciardo se nacházel na druhé pozici.

Pořadím vzhůru se však postupně dostával Hamilton. 15 kol před koncem už jeli oba piloti za sebou, s rozestupem okolo jedné a půl sekundy. Norris však díky bezchybné jízdě a skvělé maximálce jeho monopostu dokázal držet Hamiltona za sebou. Fanoušci McLarenu již jistě věřili v další vítězství.

Několik kol před koncem se na okruh v Soči začal snášet déšť, který v 50. kole výrazně zesílil. A zde došlo k zásadnímu rozhodnutí – zatímco Hamilton a zbytek startovního pole zajeli do boxů pro pneumatiky do přechodných podmínek, Norris se rozhodl zůstat.

Intenzita deště však stále zesilovala, což se nakonec jezdci McLarenu stalo osudným. Na slickách, které neodvádějí z pneumatik žádnou vodu, se poté prakticky nedalo jezdit.

Norris tak v samém závěru Velké ceny Ruska přišel o vítězství. Pro něj samotného, pro tým, a v neposlední řadě pro fanoušky McLarenu byl závěr závodu vskutku zdrcujícím. Prvenství v Rusku tak náleží Hamiltonovi, jenž tímto počinem přepsal historii formule 1. Nikdo jiný zatím nedosáhl na trojciferné číslo u kolonky “počet vítězství v závodě”.

Výše vidíte konečné pořadí Velké ceny Ruska, respektive první bodovanou desítku. Nejrychlejší kolo závodu zajel Norris, jenž byl rovněž zvolen nejlepším pilotem dne. Ze závodu jako jediný odstoupil Mick Schumacher, a to v 33. kole kvůli technickým problémům.

Oblíbené