Spojte se s námi


Různé

Ilumináti: konspirační teorie, která by leccos vysvětlovala

Existuje celá řada konspiračních teorií, od víry v placatost země až po zfalšování přistání na měsíci hollywodským režisérem Kubrickem. Teorie o existenci Iluminátů, skupiny nejvlivnějších lidí planety, kteří ovládají světové dění, je jedna z nejrozšířenějších. Z dobových rozhovorů se lze dopátrat, že v ní věřil i mistr Karel Gott.

Publikováno

dne

Existuje celá řada konspiračních teorií, od víry v placatost země až po zfalšování přistání na měsíci hollywodským režisérem Kubrickem. Teorie o existenci Iluminátů, skupiny nejvlivnějších lidí planety, kteří ovládají světové dění, je jedna z nejrozšířenějších. Z dobových rozhovorů se lze dopátrat, že v ní věřil i mistr Karel Gott.

Pojem pochází z latinského illuminatio a v překladu znamená „osvícení“. V historii se tento pojem nejčastěji spojuje se společenstvím Bavorských Iluminátů, které v roce 1776 založil filosof Adam Weisthaupt. Ten chtěl původně vstoupit do řádu Svobodných zednářů, ale neměl finanční prostředky na vstupní poplatek. Hlavní myšlenkou vzniklého řádu bylo zlikvidovat všechna náboženství a monarchie.

Ilumináti se pod Weisthauptovým vedením velmi rychle rozrostli. Přidávali se k nim významné a vlivné osobnosti až z původních pěti zakládajících členů vzniklo společenství několika tisíců osob. Tento spolek byl následně v roce 1785 pro své myšlenky postaven mimo zákon a postupně se rozpadl.

Konspirační teorie

Vznik konspirační teorie o Iluminátech se přisuzuje novináři Robertu Antonovi Wilsonovi, který o nich v 60. letech minulého století napsal satirický text a spolu se spisovatelem Kerry Thornelym začali psát množství falešných dopisů o tajné organizaci Iluminátů. Cílem nebylo vytvořit konspirační teorii, ale donutit lidi kriticky přemýšlet o zveřejněných faktech, což ovšem mělo naprosto opačný následek a lidem se příběh o Iluminátech velmi zalíbil.

V současné době se o Iluminátech spekuluje jako o organizaci nejmocnějších a nejvlivnějších lidí planety, kteří ovládají světové dění a celý finanční trh. Členové jsou údajně infiltrováni ve všech důležitých institucích po celé zemi a jejich cílem má být postupné převzetí naprosté kontroly nad planetou a její ovládnutí.

Nejslavnější členové

Členství se přisuzuje zejména nejbohatším rodům jako jsou Rothschildové, Rockefellerové či Carnegie. Ale podezření neunikly ani osobnosti ze světa showbyznysu jako je Eddie Murphy, David Bowie, Emminem, Rihana či Beyoncé. Pravdou je, že nikdy nikdo přesvědčivě neprokázal jakoukoli spojitost výše uvedených s tajemným spolkem.

V roce 2015 vyvolalo doslova šílenství spojené s teorii o Iluminátech neuvěřitelně rychlé uzdravení manžela Khloé Kardashian, který v době probíhajícího rozvodového řízení upadl po návštěvě nevěstince do kómatu, utrpěl několik infarktů a selhávaly mu orgány. Někteří fanoušci si jsou jisti, že vše bylo dílem klanu Kardashianů, kteří chtěli zabránit, aby Odom naplnil své výhrůžky a prozradil médiím jejich příslušnost k Iluminátům. Podle nich se totiž jedná o spolek, který může kohokoli nechat onemocnět a kohokoli zase uzdravit, takže lék měl dostat za slib mlčenlivosti.

Vliv Iluminátů na současné dění

Konspirátoři tvrdí, že veškeré světové události jsou dílem Iluminátů. Některé jsou vyvolány proto, aby zakryly jejich finanční machinace a některé mají vést k ovládnutí světa a vytvoření jedné světové vlády. Tudíž jsou jim přisouzeny události 11. září 2001 v New Yorku, tsunami v Indickém oceánu roku 2004, vyvolání obrovské migrační vlny z východu, rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině, či nejnovější konflikt v pásmu Gazy.

Zdroje:

Lidovky, eurozpravy.cz, Stoplusjednička, Respekt, Echo24

Oblíbené