Spojte se s námi


Ekonomika

Hypotéky projdou zásadními změnami! Řada lidí kvůli tomu na ně ani nedosáhne

Publikováno

dne

Přísnější pravidla, kvůli kterým řada lidí na novou hypotéku ani nedosáhne. O změně podmínek padlo několik návrhů už v loňském roce, přičemž nyní mají navíc oporu v zákoně. O co se tedy konkrétně jedná?

Před několika hodinami došlo ke vcelku zásadní změně – podle zákona nyní musí mít lidé naspořenou alespoň jednu pětinu z ceny nemovitosti.

To znamená, že pokud stojí nemovitost 3 miliony Kč, žadatelé budou muset mít našetřeno alespoň 600 tisíc korun, aby na hypotéku vůbec dosáhli.

Nově navíc jeho celkový dluh nesmí přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu. LTV, neboli procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené hypotéky se z 90 % snižuje na osmdesát.

Také výše splátek nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. I tohle je ukazatel toho, jak obtížné bude v budoucnu pro nemálo lidí dosáhnout na hypotéku a dovolit si vlastní bydlení. A to bohužel není vše.

Ještě před rokem se úrokové sazby pohybovaly okolo 2 %. Během té doby se ovšem i toto číslo navýšilo, nyní jsou klientům nabízeny sazby v hodnotě 4 až 5 procent. A podle aktuálního trendu se v dalších měsících budou ještě zvedat.

Nutno podotknout, o navyšování úrokových sazeb rozhoduje ČNB, která těmito kroky reaguje na vysokou inflaci.

Server Seznam Zprávy navíc citují slova Libora Ostatka, jednatele společnosti Golem Finance. Ten v podcastu Ve vatě odhaduje, že brzy prolomíme 5% úrokovou sazbu a bude podle něj ještě hůř.

Zdroje: ČNB, Aktuálně, Seznam Zprávy

Oblíbené