Spojte se s námi


Celebrity

Hvězdná kariéra Grety Gerwig, režisérky filmu Barbie: Od herečky v nízkorozpočtovém snímku k režii filmu, který vydělal miliardu dolarů

Americký film Barbie válcuje kina nejen u nás, ale také v domovském USA. Zde již stihl vydělat jednu miliardu dolarů, což je v přepočtu asi 22,7 miliard korun. Greta Gerwig se tak stala první režisérkou v historii, jejíž film vydělal takovou sumu peněz.

Publikováno

dne

Americký film Barbie válcuje kina nejen u nás, ale také v domovském USA. Zde již stihl vydělat jednu miliardu dolarů, což je v přepočtu asi 22,7 miliard korun. Greta Gerwig se tak stala první režisérkou v historii, jejíž film vydělal takovou sumu peněz.

Miliarda dolarů pokořena

Už jste viděli film Barbie s motivem ikonické hračky od Mattela? Pokud ne, je čas to napravit. V USA totiž patří ke kinematografickému hitu letošního léta, když za pouhých sedmnáct dní stihl nalákat do filmových sálů tolik diváků, že to na tržbách dalo rovnou miliardu.

Snímku Barbie se to podařilo rychleji než předchozímu rekordmanovi, kterým je film Harry Potter a Relikvie smrti – druhá část. Zajímavé je především to, že na režisérskou židli usedla právě jen Greta Gerwig, samotná bez spolupracovníků.

V minulosti miliardovou hranici pokořily filmy Ledové království nebo Captain Marvel, jenže to se o režisérské křeslo dělilo několik režisérek a navíc přitom spolupracovaly s mužským režisérským kolegou.

Kdo je Greta Gerwig

Cesta za fenomenálním úspěchem režisérky Grety Gerwig nebyla jednoduchá. Narodila se jako jedno ze tří dětí manželům Gerwigovým ze Sacramenta v Kalifornii. Od dětství trpěla ADHD, které se u ní projevovalo nadšením pro cokoliv a velkou emotivností.

Už v raném mládí se zajímala o divadlo, zaujal ji zejména balet, který byl pro Gretu velkou láskou. Jenže záhy zjistila, že na balet nemá dostatečnou fyzickou kondici. A tak přešla k šermu. V něm se jako teenagerka umístila na americkém šampionátu na osmém místě. Pak ale šermu musela zanechat z důvodu rostoucích nákladů, které s jeho provozováním souvisely.

Na soukromé katolické střední škola se Greta Gerwig podílela na školních divadelních představeních, což ji podnítilo v touze psát hry. Na Barnard College v New Yorku vystudovala bakalářský divadelní obor.

Protože se chtěla stát autorkou divadelních her, přihlásila se na magisterské obory na prestižních univerzitách. Ale New York University, Yale i Juilliard School ji odmítly. Přesto se stále toužila prosadit v Hollywoodu. Zkusila to tedy jako herečka.

Účinkování v nízkorozpočtových filmech

Svou hereckou kariéru Greta Gerwig začala v nízkorozpočtových nezávislých filmech LOL (2006) a Hannah jde po schodech (2007). Později si zahrála i v hollywoodských snímcích – Do Říma s láskou (2012), Frances Ha (2012) či Hlavně nezávazně (2011).

První Oscar za filmovou režii

Vedle své herecké kariéry napsala Greta Gerwig scenář k filmu Lady Bird (2017), kde se nechala inspirovat svými zážitky z mládí v Sacramentu. Film byl nominován na pět Oscarů, a to i za nejlepší režii a původní scénář.

Dá se říct, že snímek Lady Bird byl významným mezníkem v tvorbě Grety Gerwig. V roce 2019 pak natočila film Malé ženy a letos film Barbie, jenž ji katapultoval mezi skutečné režisérské hvězdy.

Zdroje: www.dailymail.co.uk; www.csfd.cz

Oblíbené