Spojte se s námi


Kultura

Goldoniho hru Sluha dvou pánů po letech uvede Národní divadlo Brno

Publikováno

dne

Hru Carla Goldoniho Sluha dvou pánů uvede činohra Národního divadla v Brně v pátek 19. ledna. Divadlo hru v minulosti uvedlo naposledy na počátku 90. let. Režie letošní premiéry se ujal ředitel divadla Martin Glaser. Dle jeho slov chtěl letos divákům nabídnout něco pozitivního. „Svět kolem nás poslední dobou nedává moc příležitostí ke smíchu, takže jsem se rozhodl vzít na sebe nelehký úkol a zrežírovat komedii, navíc takovou, která má ve své domácí inscenační historii velmi silný ‚zářez‘,“ vysvětlil Glaser.

Jedna z nejslavnějších komedií Carla Goldoniho vychází z humorného kontrastu lidských tužeb. Zatímco jedni vkládají veškerou energii do toho, aby si mohli vzít svůj milovaný protějšek, druzí usilují o to, aby se dosyta najedli.

Goldoni dokázal vytvořit postavy, které jsou jedinečné a nezapomenutelné. Podle Glasera je proto v inscenaci důležité obsazení. Role sluhy Truffaldina se ujme Viktor Kuzník, čerstvý držitel Ceny Thálie pro činoherce do 33 let. Diváci ho mohli vidět například v roli Trepleva v Čechovově Rackovi, Petra v Matce či Orina ve hře Smutek sluší Elektře.

Ztvárnění Truffaldina bude pro herce výzvou. Řada diváků si totiž pravděpodobně v roli sluhy vybaví nezapomenutelný herecký výkon Miroslava Donutila. ,,Není pro mě snadný úkol vytvořit ‚nového‘ Truffaldina, který je neodmyslitelně spojován se slavnou interpretací pana Donutila, a splnit všechna divácká očekávání, ale věřím, že se nám podařilo vytvořit postavu i inscenaci tak odlišnou, že bavit nebude jen Truffaldino, ale i všechny ostatní figury. A z toho mám radost,“ uvedl Kuzník.

Podle Glasera hra nabízí hercům i inscenátorům velkou příležitost. „Náš Sluha by neměl být komedií jednoho muže, ale komedií skvělého ansámblu. Naprostá většina scén totiž nabízí příležitost k rozehrání parádních komediantských výstupů, k čemuž je náš soubor mimořádně disponován,“ jak uvedl Glaser.

Kromě Viktora Kuzníka ve hře diváci uvidí také Petra Kubese, který byl v loňských Tháliích nominován za ztvárnění Vladimíra v inscenaci Čekání na Godota. Jedné z rolí se ujme také hostující herečka Lenka Netušilová nebo laureátka Ceny Thálie za rok 2020 Tereza Groszmannová. Kromě hereckých výkonů diváci uvidí také dobové kostýmy Martina X. Chocholouška a scénický design Petra Vítka.

Zdroje: Redakce, MD Brno, Tisková konference

Oblíbené