Spojte se s námi


Zajímavosti

Fenomén značky Adidas: Zakladatelé vše přizpůsobili individuálním potřebám sportovců

Značka Adidas je jedním z největších a nejznámějších výrobců sportovního oblečení a obuvi. Může se pochlubit velmi zajímavou a bohatou historií. Seznamte se s historií značky Adidas a s tím, jak si tento německý gigant vytvořil svou moc.

Publikováno

dne

Značka Adidas je jedním z největších a nejznámějších výrobců sportovního oblečení a obuvi. Může se pochlubit velmi zajímavou a bohatou historií. Seznamte se s historií značky Adidas a s tím, jak si tento německý gigant vytvořil svou moc.

Adidas je značka, která je známá svou dlouhou historií. Dějiny značky sahají až do dvacátých let minulého století a stejně jako v případě mnoha známých společností se zpočátku jednalo o rodinný podnik.

Čím se tato známá značka proslavila? Především tím, že se řídila potřebami sportovců. Právě díky schopnosti Adolfa Dasslera naslouchat, vytvořil obuv a později sportovní oblečení, které si v průběhu let získávalo stále větší oblibu.

RODINNÉ ZAČÁTKY…

Jak už to tak bývá, společnost Adidas založili dva bratři. V roce 1924 přišli bratři Dasslerové v Bavorsku s nápadem založit firmu, jejímž hlavním úkolem by byla výroba sportovní obuvi. V první fázi podnikání působili sourozenci v prádelně své matky a šili tenisky pro školáky. Jako materiál používali gumová těsnění a plátno z vojenských stanů.

Dasslerovi zaregistrovali firmu pod názvem Gebrüder Dassler Schuhfabrik a poměrně rychle začali být úspěšní se svými výrobky, které se s každým vyrobeným párem vyznačovaly stále lepší kvalitou.

ČAS ÚSPĚCHU

Konec dvacátých let přinesl mladým podnikatelům značný úspěch. Nejprve založili vlastní továrnu, která zaměstnávala asi 70 lidí, poté byli úspěšní ve světě sportu díky německé atletce Lině Radkeové, která v ručně vyráběných botách Dassler získala v roce 1928 na olympijských hrách v Amsterdamu zlatou medaili v běhu na 800 metrů.

Největšího úspěchu dosáhli bratři díky vítězství Jessieho Owense, který na olympijských hrách v roce 1936 získal čtyři zlaté medaile v běhu na krátké vzdálenosti. Běžel samozřejmě ve sportovní obuvi Dassler.

ČAS VÁLKY

Ačkoli válečná doba nebyla pro mnohé podnikatele jednoduchá, tvůrci pozdějších Adidas v tomto období vůbec nezažili krizi. To vše proto, že se rozhodnou přeorientovat na jiný typ zákazníků – od sportovců začnou vyrábět boty pro vojáky. Díky výrobě obuvi pro německou armádu může společnost Gebruder Dassler Schuhfabrik bez problémů fungovat i v dalších letech.

ROZDĚLENÍ RODINY A VZNIK ZNAČKY ADIDAS

V roce 1948 dochází k rozdílu ve světonázorech obou bratrů. Existuje mnoho různých tezí o tom, kde se tento rozdíl vzal. Někteří tvrdí, že vznikl politicky motivovanou hádkou, jiní uvažují o vlivu manželky jednoho z bratrů, která si manželovi stěžovala na svého švagra, který ji prý nazval „pumou“. Ať už je pravda jakákoli, výsledek rozkolu je všem známý – jeden z bratrů, Adolf, založil společnost Adidas, zatímco druhý, Rudolf, pojmenoval svůj podnik „Puma“.

ADIDAS ADOLFA

Adidas vznikl spojením jména Adolf (přesněji jeho zdrobněliny ADI) a první slabiky jeho příjmení Dassler. Existuje i další teorie, která uvádí, že název je zkratkou fráze: (tj. All Day I Dream About Sports – Celý den sním o sportu). K myšlence názvu přispěl podnikatel také návrhem loga, které je dnes jedním z nejznámějších na světě – tři rovnoběžné pruhy.

ADIDAS NA VRCHOLU

V 50. letech 20. století uvádí značka Adidas na trh sportovní obuv, tzv. gumové špunty, které se vyznačují přilnavostí k zemi a skvělým výkonem na trávníku. Díky svému modernímu přístupu si Adidas rychle získává jméno. Proč taková popularita? Za vše může německý národní tým, který v těchto kopačkách získal v roce 1954 titul.

Zakladatel Adidasu samozřejmě ani po tomto úspěchu neusíná na vavřínech. Podnikatel si je vědom důležitosti publicity, a proto klade důraz na známá jména. Cestuje po celé zemi a sbírá názory a informace o botách a o tom, jaké vlastnosti a kvality by člověk u konkrétní boty ocenil. To Dasslerovi umožnilo vytvořit speciální boty pro sportovce, s nimiž hovořil – přizpůsobené jejich potřebám a snům, aby jim mohly sloužit dlouhá léta.

BOTY NEJSOU VŠECHNO

Adidas samozřejmě nezůstává jen u sportovní obuvi. Začíná vyrábět doplňky a oblečení a v roce 1967 přichází německý fotbalista Franz Beckenbauer na trénink v teplákové soupravě se třemi pruhy. Tento okamžik je pro celou značku do jisté míry přelomový.

O pouhé tři roky později se Adidas stává hlavním dodavatelem míčů pro mistrovství světa ve fotbale a míče mají speciální design, aby byly lépe viditelné na černobílé televizní obrazovce. Další zlom v historii společnosti přichází v roce 1972, kdy během olympijských her v Mnichově Adidas provádí prezentaci svého nového loga, tzv. trojlístku. Dnes se toto logo objevuje na oblečení z kolekce Adidas Originals.

NOVÍ MAJITELÉ A NOVÉ VÝZVY

V roce 1978 Adolf umírá a společnost Adidas přebírá jeho žena Kathe a syn Horst. Krátce poté umírá i Dasslerův potomek a společnost přebírá nový manažerský tým, který ji bohužel téměř přivede k bankrotu. K výrazným změnám dochází až v roce 1992, kdy vedení společnosti přebírá Robert Louis Dreyfuse. Podnikatel klade důraz na rozumný marketing a moderní řešení, přizpůsobená individuálním potřebám sportovců.

NEUSTÁLÝ RŮST

Adidas je značka, kterou zná téměř každý. Díky své dlouhé historii a především vysoké kvalitě svých výrobků je popularita značky téměř neutichající – ve skutečnosti neustále roste. Boty a oblečení Adidas nosí takové sportovní hvězdy, jako jsou David Beckham, Lionel Messi, Haile Gebrselassie nebo Muhammad Ali. Zajímavou činnosti značky je tvorba tzv. streetového oblečení, určeného především mladým lidem, které má být nejen módní, ale také pohodlné.

Zdroje: adisas.com, fitanu.com

Oblíbené