Spojte se s námi


Ekonomika

Ekonomické události tohoto týdne: Evropa v recesi, USA do ní míří také

Publikováno

dne

Problémy hlásí ekonomické subjekty na všech frontách, především pak průmysl, který se musí vypořádávat s rychle rostoucími cenami energií, k nimž události posledních dnů opět přispívají. Pojďme se podívat na shrnutí z tohoto týdne.

Skupina OPEC+ odsouhlasila výrazné snížení těžby ropy, když tak reaguje na její snižující se cenu. To se samozřejmě nelíbí americkému prezidentovi Joe Bidenovi, kterého tento neúspěch před blížícími se volbami bezpochyby poznamená.

I to samozřejmě přispívá k recesi, kterou podle Jamieho Dimona již Evropa zažívá. To, čemu již nyní na starém kontinentě čelíme, budou řešit i v USA a ostatních zemí světa, otázkou už je na 99 % kdy.

Tempo ekonomiky totiž nyní určuje inflace, která se začíná projevovat naplno všude. V České republice již v září dosáhla 18 procent a všeobecně se očekává, že před blížící se zimou ještě poroste.

„Tyto události pomohou USA a svět uvrhnout do recese. Tu můžeme očekávat nejpozději do 6 až 9 měsíců. Evropa už ale recesi čelí nyní,” nechal se slyšet generální ředitel JPMorgan Chase v rozhovoru pro CNBC.

Tyto problém sráží především průmysl a to i automobilový, který dostal několik ran již kvůli pandemii koronaviru a také válce na Ukrajině. Podle odhadu společnosti S&P Global Mobility může nastat pokles výroby až o 40 %.

Zbývající společnosti v průmyslu jsou na tom ale možná ještě hůře, když jejich situaci popsal Jan Rafaj v rozhovoru pro Seznam Zprávy:

„Některé firmy už skutečně čekají poslední dny, minuty, na nějaké řešení ze strany vlády, jinak mají připravena opatření a někteří už to začali i realizovat, že buď omezují výrobu, nebo úplně odstavují.“

Firmám totiž končí příští rok smlouvy, díky nimž mají zafixované ceny energií. Výrazný nárůst cen tak bude pro mnohé sklárny, slévárny, pekárny a další finančně velmi náročný na zvládnutí.

Zdroj: Newstream, CNBC, BBC, E15, Seznam Zprávy

Oblíbené