Spojte se s námi


Historie

Dort z potu, drcení červi nebo španělská muška. Toto jsou nejšílenější afrodiziaka našich předků

Legenda praví, že když se Napoleon vracel z válečného tažení, v dopise přikázal své manželce Josefíně, aby se několik dní nekoupala. Výrazný tělesný pach v jeho době ostatně platil za silné afrodiziakum.

Publikováno

dne

Legenda praví, že když se Napoleon vracel z válečného tažení, v dopise přikázal své manželce Josefíně, aby se několik dní nekoupala. Výrazný tělesný pach v jeho době ostatně platil za silné afrodiziakum.

Snaha o povzbuzení libida pomocí nejrůznějších substancí se objevuje napříč celou historií. Například staří Řekové konzumovali mořské plody, aztécký vládce Moctezuma před návštěvou svého harému popíjel až 50 šálků horké čokolády. Látky, které se k tomuto účelu používaly, ale nebyly vždycky tak příjemné ani bezpečné.

Rostliny plné vášně

Květiny jsou symbolem něžnosti a romantiky, a tak není divu, že se odpradávna používaly k vyjádření náklonnosti. A některé z nich samozřejmě i k povzbuzení sexuální energie. V Indii to byl nejčastěji durman. Bohužel se zároveň jedná o silný halucinogen, jehož účinky mohou být až smrtelné.

Ve starověkém Řecku si milenci brali na pomoc orchidej zvanou Satyrion, a to tak hojně, až celý tento rostlinný druh vyhynul. A středověký učenec svatý Albert Veliký na manželské problémy předepisoval barvínek, ovšem nadrcený s moučnými červy.

Láska až za hrob

Ve španělské kolonii Nové Mexiko mohla touha po lásce dohnat ženy až na hranici. V dobách španělské inkvizice jich bylo mnoho upáleno za čarodějnictví, když si od domorodých Indiánů sehnaly jejich tradiční nápoj lásky – substanci z bylin, rozmačkaných brouků a tělních tekutin.

Španělská muška zabila Ferdinanda Aragonského

Puchýřník lékařský, známý též jako španělská muška, se pro údajné afrodiziakální účinky používal už ve starověkém Řecku. Po vypití nápoje připraveného z jeho rozmačkaného tělíčka a několika bylin se prý tělem rozlilo příjemné teplo následované zduřením genitálií.

Podle dnešních lékařů se ale spíš než o plamen vášně jednalo o zánětlivou reakci, tento hmyz totiž vylučuje vysoce toxickou tekutinu. Mezi „vedlejší účinky“ patří bolestivé močení, křeče, selhání ledvin a bezvědomí.

Španělská muška nejspíš zapříčinila smrt Ferdinanda II. Aragonského, který se po smrti své první manželky oženil s výrazně mladší Germaine z Foix. Aby svou mladičkou ženu nezklamal (a aby si zajistil mužského potomka), uchyloval se k všemožným lektvarům včetně těch s puchýřníkem. To ho nakonec stálo život.

Dort s příchutí potu

Zakrývání potu voňavkami ve středověku a novověku sloužilo k vyjádření vysokého sociálního postavení, jednalo se totiž o poměrně nákladnou záležitost. Když ale došlo na svádění, voňavky musely stranou. Potem se potírala milostná psaníčka, nechával se vsakovat do kapesníčků a dokonce se zapékal do zákusků určených pro vyvoleného milence.

Tvar rostlin předurčoval jejich využití

V dobách renesance se věřilo, že pokud rostlina či její plod připomínaly nějakou část lidského těla, účinně právě tuto část léčily. Vlašské ořechy posilovaly mozek, fazole léčily onemocnění ledvin. Tedy chřest nebo mrkev měly mít příznivý vliv na mužskou sexualitu, jahody na tu ženskou.

Tajemství legendárního svůdníka

Ambra je voskovitá substance, která vzniká v trávicím traktu vorvaně a následně je vyvržená do oceánu. Je poměrně vzácná, a tak jí naši předci přisuzovali magické schopnosti včetně těch afrodiziakálních. Používala se jako jedna ze složek drahých parfémů, proslavil ji ale nejspíš až známý svůdník Casanova, který si ji rád přimíchával do čokoládového krému.

Zdroj: Historyextra.com, Britishmuseum.org

Oblíbené