Spojte se s námi


Rady a tipy

Dejte pozor na podvodníky! Jak na internetových bazarech nepřijít o své peníze?

Internet dnes poskytuje neomezené možnosti. Bohužel se najdou tací, kteří ho využívají k okradení ostatních. Naučte se podvodníky rozeznat a nenaletět jim.

Publikováno

dne

Internet dnes poskytuje neomezené možnosti. Bohužel se najdou tací, kteří ho využívají k okradení ostatních. Naučte se podvodníky rozeznat a nenaletět jim.

Pokud jste se už nikdy v minulosti snažili prodat, nebo koupit něco přes internet, slouží k tomu hned několik bazarových webových stránek. Možná jste se na nich setkali s podezřelým jednáním kupujících i prodávajících.

Možná jste už dokonce o své peníze přišli, ovšem pokud tomu tak je, nevěste hlavu. Určitě nejste první ani poslední, jelikož internetoví podvodníci se neustále zlepšují a jejich techniky jsou stále propracovanější a mazanější.

Profil obchodníka na sociálních sítích si vždy důkladně prověřte

Oblíbené triky internetových podvodníků mají naštěstí několik stejných nebo podobných jmenovatelů, podle kterých je lze odhalit a své peníze i zboží tak ochránit. V první chvíli vás možná praští do očí způsob vyjadřování podvodného obchodníka. Často zní jako strojový překlad do češtiny a celá komunikace s ním nedává velký smysl. V takovém případě byste měli již zpozornět a dbát zvýšené opatrnosti.

Podvodníci reagují většinou ihned po zveřejnění inzerátu. Odpovídá za ně totiž automat nastavený na rychlou odpověď u nových inzerátů. Profil obchodníka na Facebooku pak není vždy směrodatný. Může se vám zdát opravdu důvěryhodný, ovšem ne zřídka se stává, že je ukradený seriózní osobě pouze za účelem podvodu. Proto je vždy lepší zkontrolovat si počet aktivních přátel nebo zveřejněné příspěvky na Facebooku.

Pokud se s z vás obchodník snaží vymámit co nejvíce kontaktů na vás, i když je k běžnému obchodu pravděpodobně nepotřebuje, v žádném případě mu je neposkytujte. Telefonní čísla, kontakty, adresy a různá hesla jsou velice jednoduše zneužitelná a mohlo by vás to vyjít opravdu draho. Neposílejte předem peníze ani své číslo účtu, pokud si nejste stoprocentně jistí důvěryhodností druhé osoby.

Své soukromé údaje nikdy nikomu nesdělujte bez pádného důvodu

Podvodníci pak ke svým nekalým praktikám často využívají existující přepravní společnosti a platební brány, které ale se soukromými obchody na bazarech nemají nic společného. Nikdy neplatíte žádné pojištění zásilky kurýrovi předem, ani kurýrovi nepředáváte peníze v hotovosti. Pokud po vás obchodník něco takového vyžaduje, pravděpodobně jste narazili na podvodníka a komunikaci ihned utněte.

Internetoví kriminálníci dokáží se správnými údaji od vás dokonce ovládnout váš počítač a získat tak přístupová hesla k internetovému bankovnictví i jiným osobním složkám. V lepším případě jim jen zaplatíte za zboží, které nikdy nedostanete. Podvodníci si zahrávají s lidskými emocemi, v případě prodeje také s vidinou zisku a lehce nabitých financí.

Pokud s nimi nespolupracujete, umí se snížit dokonce k zastrašování či nátlaku. Nenechte se však zviklat a své zboží prodejte nebo kupte od opravdu poctivého obchodníka, na kterého určitě dřív nebo později narazíte.

Pokud nepatříte mezi inzerenty, které jsou na webu jako ryba ve vodě, zapamatujte si několik zásad, kterými se při obchodování na internetu řiďte a vyhnete se tak praktikám, které vás připraví o peníze.

Se svým přihlašovacím jménem, hesly i jinými kontakty zacházejte velmi obezřetně.
Své platební údaje zadávejte jen na opravdu důvěryhodné weby. Jejich důvěryhodnost si můžete snadno ověřit v jakémkoliv internetovém prohlížeči.
Cizím lidem rozhodně nedávejte přístup ke svému počítači.
Na odkazy ve zprávách a e-mailech neklikat.
Nevěřte lákadlům o zaručeném zisku a výdělku.
Neplaťte za služby, které nechcete, jen proto, že vás nikdo nutí.
Odolejte nátlaku a citovému vydírání podvodníků.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na svoji banku či policii.

Obchodování na internetu má své výhody, ale i úskalí. Dbejte proto zvýšené opatrnosti a člověka s nímž obchodujete si pečlivě prověřte, zejména jedná-li se o vyšší finanční obnos. Zboží, které chcete koupit si nechte vyfotit, případně se pokuste domluvit osobní předání. Podvodník se pravděpodobně zalekne a komunikovat sám přestane, jelikož žádanou věc nemá nebo ji od vás reálně koupit nechce.

Zdroj: www.dvojklik.cz , www.seznamzpravy.cz

Oblíbené