Spojte se s námi


Zajímavosti

Cosa Nostra nebo Jakuza aneb Nejmocnější mafiánské gangy světa

Za kolébku vzniku mafiánských gangů se považuje Itálie. Z původně znepřátelených rodinných klanů se postupem času vyvinuly gangy, které mají své členy po celém světě a na svůj luxusní život získávají peníze obchodem s drogami, zbraněmi či tzv. „bílým masem“, tedy lidmi.

Publikováno

dne

Za kolébku vzniku mafiánských gangů se považuje Itálie. Z původně znepřátelených rodinných klanů se postupem času vyvinuly gangy, které mají své členy po celém světě a na svůj luxusní život získávají peníze obchodem s drogami, zbraněmi či tzv. „bílým masem“, tedy lidmi.

Brutální mafiánské gangy ale operují i v mnoha dalších zemích. Určitě vám není neznámý název japonské Jakuzy, či americké odnože italské Cosa Nostry. Albánskou mafii, která je známá svou mimořádnou bezohledností, její pověst přímo předchází.

Cosa Nostra

Cosa Nostra neboli „Naše věc“ má své kořeny v Itálii. Konkrétně na Sicílii, kde vznikla v 19. století a odsud se prostřednictvím svých imigrantů rozšířila i na západní pobřeží Spojených států. Cosa Nostru tvoří několik klanů (rodin), které mají v čele svého Bosse.

Za zlaté časy jejich zisků se považuje období prohibice v USA, kdy získali obrovské bohatství z výroby a pašování alkoholu. Pro všechny členy platí povinnost dodržovat absolutní mlčenlivost tzv. omertu vůči všemu a všem co se uvnitř organizace děje. Pokud ji poruší, často zaplatí cenu nejvyšší.

Jakuza

Jakuza je tradiční japonská zločinecká organizace. Její název vznikl z karetní hry, kdy jakuza je synonymem pro tu nejhorší kombinaci karet.

Členové této mafie jsou pověstní svým tetováním, které mívají přes celá záda i hrudník. Typickými motivy pak bývají draci, tygři, moře či bouřící vlny. Dalším znakem členství také bývá chybějící část malíčku, o který dotyčný přichází během tradičního rituálu sloužícího k omluvě.

Počet členů Jakuzy se odhaduje na 110 tisíc po celém světě. I když některé zdroje uvádějí, že její vliv stále slábne. Organizace získává peníze obchodováním s drogami, praním špinavých peněz či z hazardu.

Mara Salvatrucha

Tato organizace čítá údajně okolo 70 000 členů. Členové mívají výrazná tetování a vyznačují se absolutní bezohledností a krutostí. Nejrespektovanějším bývá ten nejvíc nelítostný a zvrácený. Živí se opravdu širokým spektrem nelegálních činností. Od obchodu s lidmi, drogami či zbraněmi až po nájemné vraždy.

Jejich působištěm jsou ulice Střední Ameriky a původně se skupina dala dohromady, aby ochránila přistěhovalce ze Salvadoru před ostatními gangy.V současnosti je jejich aktivita lokalizována i v Kanadě a Mexiku.

Skupina rekrutuje chlapce již od velmi nízkého věku. Bývají „odchytáváni“ na ulici, cestou ze školy či do obchodu. Také pobyt v nápravném zařízení je jasnou vstupenkou do organizace, nábor probíhá totiž přímo tam.

Členové musí dodržovat absolutní oddanost, jinak jsou vystaveni kruté odplatě a to s celou svou rodinou včetně žen a dětí. Vůdce celého gangu Yulan Adonay Archag Carias byl v roce 2021 zařazen na seznam nejhledanějších a nejnebezpečnějších uprchlíků světa.

Zdroje: Idnes, Deník, IPrima, InSight Crime

Oblíbené