Spojte se s námi


Novinky

Čína zahájila misi k dokončení montáže vesmírné stanice

Publikováno

dne

Čína před rokem vypustila na oběžnou dráhu první modul stanice, která se má stát ještě v průběhu tohoto desetiletí trvale obydlenou základnou. Nyní vyslala do vesmíru tříčlennou posádku s cílem dokončit montáž.

Čína se chtěla zařadit mezi kosmické velmoci a vyrovnat se tak Spojeným státům americkým či Rusku. Dělá tedy maximum, aby se tak stalo co nejdříve. Nyní rozjela misi na dokončení stálé orbitální vesmírné stanice.

Do vesmíru vyrazila posádka Shenzhou 14 se třemi členy. Na stanici Tiangong stráví šest měsíců, během nichž bude dohlížet na připojení dvou modulů k obytnému prostoru Tianhe.

Vesmírná loď posádky Shenzhou 14 vyrazila ze startovacího střediska na okraji pouště v Gobi v neděli v čase dvě hodiny a 44 minut středoevropského času. Start byl vysílán živě státní televizí.

Agentura AP, která o čínské akci informuje, se domnívá, že televizní přenos dokazuje, že Čína věří ve schopnosti svého vesmírného programu, který byl prezentován coby znak technologického pokroku a globálního vlivu Číny.

Další posádku má do vesmíru Čína vyslat v červenci a v říjnu.

Čína vyslala do vesmíru poprvé svého astronauta v roce 2003. Stala se tehdy po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí, která tak učinila sama bez jakékoliv pomoci.

Před rokem Čína vyslala robotická vozítka na Měsíc a na Mars. Tamní vesmírný program řídí vojenské křídlo vládnoucí komunistické strany. I proto byla Čína vyloučena z Mezinárodní vesmírné stanice.

Zdroj: Agentura AP, 100+1

Oblíbené