Spojte se s námi


Cestování

Chystáte se na dovolenou do Dubaje? Přečtěte si tipy, jak se chovat na tamních silnicích s pronajatým autem

Město Dubaj City má hustou dopravní síť, tvořenou moderními několikaproudovými silnicemi, dálnicemi i kruhovými objezdy.

Publikováno

dne

Hlavní město Dubaj ve Spojených arabských emirátech leží na pobřeží Perského zálivu. Nejeden Čech sem již zavítal, aby se podíval, jak luxusně se zde lidem žije a zamáčkl slzu v oku, protože v tuzemsku se něčeho takového nelze v nejbližší době dočkat. Na co se připravit, jestliže byste si ho chtěli projet pronajatým vozidlem?

Mezinárodní řidičský průkaz

Město Dubaj City má hustou dopravní síť, tvořenou moderními několikaproudovými silnicemi, dálnicemi i kruhovými objezdy. Automobil si můžete pronajmout již na letišti, anebo pak ve městě, kde jsou k dispozici autopůjčovny. Abyste si auto mohli vypůjčit, budete potřebovat pas, turistické vízum a mezinárodní řidičský průkaz.

V SUV se budete cítit bezpečněji

V některých půjčovnách auto půjčují pouze osobě starší 21 let, někde dokonce 25 let. Mladší ročníky mají prostě smůlu, přestože je tu dovolené řídit auta od dosažení osmnáctin. Většina pronajímaných aut má automatické převodovky. Na zdejších silnicích se budete cítit bezpečněji v některém SUV. Sice asi projedete více benzinu nebo nafty a pronájem bude také dražší, ale co pro svou bezpečnost neudělat.

Kvalitní cestovní pojištění s odpovědností za škody

Půjčit si auto v Dubaji byste si neměli bez kvalitního cestovního pojištění, ve kterém budete mít sjednáno pojištění odpovědnosti za škody. Čím vyšší limit plnění, tím pro vás lépe. V Dubaji nejezdí po silnicích staré popelnice, ale drahé automobily. Určitě byste nechtěli případnou škodu platit ze svého.

Při vážné nehodě do vězení

V Dubaji je běžnou praxí, že v případě vážné dopravní nehody, kdy jste označen za jejího pravděpodobného viníka, skončíte ve vězení do doby, než bude poškozený mimo nemocnici nebo než policie určí pravého viníka. Je dobré to vědět, než sednete za volant.

Mýtné a poplatky

Na hlavních dubajských silnicích se používá automatizovaný mýtný systém Salik. Když projedete mýtnou bránou, ta zaregistruje poplatek, který následně uhradíte autopůjčovně při ukončení pronájmu vozidla.

Dopravní zácpy, déšť či mlha

Na silnici v Dubaji se vydejte raději po desáté hodině dopolední, kdy odpadne největší zácpa na nich. V tento čas totiž cesty připomínají spíše parkoviště. Většina zajímavých atrakcí stejně neotevírá dříve, tak o nic nepřijdete.

O déšť je v Dubaji nouze, ale když přijde, tak to stojí za to. Z povrchu silnic se stává skluzavka a bohužel většina zdejších řidičů neví, jak se za takové situace na vozovce chovat a jak řídit. Mlha bývá sezónní záležitostí, nejčastěji v zimních měsících. Zapomeňte na to, že byste rozsvítili výstražná světla. Doporučuje se jet pomalu s dostatečnou vzdáleností od ostatních vozidel.

Několikaproudé kruhové objezdy nejsou výjimkou

V Dubaji narazíte i na čtyřproudé kruhové objezdy. Vyplatí se proto si předem nastudovat, jak se po nich jezdí. Oni to většinou nevědí ani místní, tak byste měli počítat s tím, že průjezd jimi nemusí být jednoduchý.

Zdroj: Dubaitravelplanner.com

Oblíbené