Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Zdeněk Konopka založil v Bohumíně požár, při kterém zahynulo 11 lidí

Žhářství a bezcitnost – tato slova charakterizují jednoho muže v České republice a tím je Zdeněk Konopka. Ten spáchal tragickou popravu hned 11 osob v panelovém domě v Bohumíně dne 8. srpna 2020.

Publikováno

dne

Žhářství a bezcitnost – tato slova charakterizují jednoho muže v České republice a tím je Zdeněk Konopka. Ten spáchal tragickou popravu hned 11 osob v panelovém domě v Bohumíně dne 8. srpna 2020.

Kdo Zdeněk Konopka vlastně byl a co již udělal v minulosti?

Zdeněk Konopka pracoval v bohumínském železničním překladišti, kde prodával klobásy. Měl sice kladný vztah k alkoholu, nicméně nikdy nevypadal jako člověk, který by byl schopen spáchat tak hrozný čin.

Bohužel přišel den, kdy Zdeněk Konopka přišel o jednoho ze svých dvou synů. Tím byl Marek, který zahynul právě na železnici, kde měl pracovat. Údajně přeskakoval z vlaku na vlak, kde jednoho dne pod vlak spadl a zemřel. Tato událost mohla být pro Zdeňka Konopku první impuls k tak vážnému činu, jako byl požár v panelovém domě.

Po smrti syna Marka se pro Zdeňka Konopku vše změnilo. Začal nenávidět celý svět a ze smrti vinil všechny okolo a to včetně svých příbuzných. Dokonce začala růst jeho „láska“ k alkoholu. Proto od něj jeho manželka Sylvie odešla k synovi Lukáši. Jeho druhý syn Lukáš už bydlel se svou přítelkyní, se kterou měl dítě, právě v bohumínském panelovém domě, kde se stala odporná poprava.

Policie měla už Zdeňka Konopku ve svém hledáčku díky nadměrné agresivitě v hospodách, týrání své manželky a dalších trestných činů. Jeden z trestných činů se stal 27. června 2020, kdy v Bohumíně na lavičce seděl Zdeňkův syn Lukáš se svoji přítelkyní a synem a dokonce i Lukášův kamarád Jakub. Přistoupil k nim a na svého syna namířil plynovou pistolí a začal vyhrožovat smrtí.

Lukáš se s Jakubem zalekli a utekli o kus dál. V tuto chvíli Konopka reagoval tím způsobem, že namířil plynovou pistolí na Lukášovu přítelkyni Lenku, která držela svého malého syna. Konopka začal křičet na svého syna Lukáše a přítelkyně Lenka využila jeho nepozornosti a z místa se svým synem uteče.

Zdeněk Konopka ve vazbě díky tomuto činu nakonec neskončil a to kvůli tomu, že jeho syn Lukáš tento incident nechtěl řešit s policií a myslel si, že vše vyřeší i bez asistence policie. Avšak to se nepovedlo.

Nelidský plán Zdeňka Konopky

V sobotu 8. srpna 2020 se v bytě koná oslava Lukášovy přítelkyně Lenky. Tuto informaci se záhadným způsobem dozvídá i Zdeněk Konopka, který na oslavu nebyl pozván. A toto byl další impuls ke spáchání takového zločinu.

Sám Zdeněk Konopka ve výpovědi uvedl následující postup tohoto činu. Silně podnapilý odjel autem na benzínku, kde nakoupil pet lahve, v nichž byl benzín. Následovně se přesunul k panelovému domu v Bohumíně, kde již probíhala oslava.

Nesmíme zapomínat na to, že na oslavě byla jeho manželka Sylvie, syn Marek s jeho přítelkyní, jeho vlastní desetiletý vnuk a další osoby.

Nastává chvíle, kdy Zdeněk Konopka s petkami benzínu vystoupá do 11. patra v panelovém domě, kde se koná oslava a začne benzín lít úplně všude. Podle svědectví Zdeňkovi z tohoto bytu na chvíli někdo otevřel a v tu chvíli vychrstl benzín i do daného bytu. Nakonec nastává poslední část jeho nelidského plánu a to zapálit benzín. To se mu povedlo a v tu chvíli Zdeněk Konopka odchází s drobnými popáleninami.

Opravdové peklo v bytě

V tuto chvíli v bytě nastává opravdové peklo. Část lidí je na balkóně v jedné z místností, větší část však začíná vidět plameny v bytě. Tato skupina lidí se snaží uniknout vchodovými dveřmi z bytu, avšak neúspěšně. Proto se přesouvají do nejvzdálenějšího pokoje od plamenů a tím je ložnice s jedním oknem.

Díky rychle šířícím se plamenům jim však nezbývá nic jiného, než vylézt z okna na parapet v jedenáctém patře. Pod panelovým domem už v tu dobu stojí hasiči, kteří nafukují záchrannou plachtu, avšak to nestihnou, protože první obětí je 17letá těhotná dívka, které uklouzne noha, neudrží se a padá dolů z 11 patra vedle hasičů. Postupně dolů padají i ostatní účastníci oslavy, kteří se díky bolestem a popáleninám nedokáží udržet.

Dopadení a trest pro Konopku

Ve chvíli, kdy Zdeněk Konopka opouští panelový dům, zůstává stát pod ním a sleduje celou situaci, kterou zavinil. Tohoto muže s popáleninami si všiml obezřetný strážník Bohumína, který si prvně myslí, že je obětí hořícího bytu. Nicméně se ho strážník zeptá ‚‚Zapálil jste to vy?“ Zdeněk Konopka na tuto otázku bezlítostně odpovídá ‚‚Ano, chtěl jsem je postrašit.“ Policie ho tak dopadává hned na místě činu.

Následný trest pro Zdeňka Konopku byl formou dohody. Sám souhlasil s doživotním trestem a díky tomu se nekonal veřejný soudní proces, jak je zvykem. Příbuzní a rodina s tímto však nesouhlasili a chtěli, aby proběhlo soudní řízení. Dnes už existuje pouze otázka, zda tohoto hrozného činu ve věznici Zdeněk Konopka lituje a zda si uvědomuje co udělal.

Zdroje: CNN Prima News, Policie ČR, Český rozhlas

Oblíbené