Spojte se s námi


Lifestyle

České krimi případy: Tři kamarádi si chtěli vyzkoušet vraždu. Její brutalita ale zaskočila i samotné kriminalisty

Zcela zbytečná smrt potkala 30. ledna 2005 v městečku Bílina místní sedmnáctiletou Kamilu. Před domem rodičů si ji vyhlédli tři kamarádi, kteří si zkrátka chtěli vyzkoušet vraždu. Vraždili sice pro zábavu, avšak mimořádně brutálním způsobem.

Publikováno

dne

Zcela zbytečná smrt potkala 30. ledna 2005 v městečku Bílina místní sedmnáctiletou Kamilu. Před domem rodičů si ji vyhlédli tři kamarádi, kteří si zkrátka chtěli vyzkoušet vraždu. Vraždili sice pro zábavu, avšak mimořádně brutálním způsobem.

Mrtvou ženu pohozenou mezi garážemi v malém městečku na Mostecku nalezl na ranní procházce starší pán venčící psa. Osobu ihned poznal, jelikož se jednalo o dceru jeho sousedů. Se zdrcující zprávou sousedy ihned srozuměl a zavolal policii. Ihned poté začalo vyšetřování.

Po příjezdu bylo policistům hned jasno, že se bude jednat o vraždu, a to mimořádně brutální. Napovídaly tomu rozsáhlé krevní stopy, které se táhly od branky rodinného domu až po místo nálezu. Soudní lékař navíc konstatoval větší množství bodných ran včetně zhmožděnin na hlavě.

Mezitím kriminalisté započali pátrání po vrahovi. Prvotní informace přišly od matky zavražděné, která uvedla, že se její dcera zúčastnila maturitního plesu gymnázia a domů přišla po půlnoci. Po návratu jí někdo zavolal na mobilní telefon, přičemž z obsahu hovoru vydedukovala, že její dcera měla telefonovat s bývalým přítelem Jakubem Procházkou. Další ráno už dceru s manželem nemohli najít.

Ihned se pro kriminalisty stal Jakub Procházka podezřelým číslo jedna. Z toho důvodu se policisté vydali do jeho bytu a vzhledem k tomu, že podezření během domovní prohlídky spíše zesilovalo, odvedli jej na služebnu. Účast na vraždě ale Procházka popíral.

Dle svědectví to byl právě Procházka, kdo s Kamilou vyrazil na maturitní ples. Tam se mezi nimi měla strhnout velká hádka, proto Kamila odešla domů dříve. O chvíli později odešel také Jakub Procházka se svými dvěma kamarády. Tímto zjištěním započala další série výslechů, tentokrát se třemi podezřelými. Hlavní podezřelý Jakub dlouho zapírat nevydržel a k činu se po předestření důkazů doznal, jeho kamarádi zanedlouho udělali to samé.

Spontánní výpověď Jakuba Procházky byla šokující. Uvedl, že již delší dobu přemýšlí o kanibalismu a o tom, jaké to je zabít člověka. O tomto také živě debatoval se svými kamarády a vymýšlel nejrůznější způsoby, jak svou fantazii přenést do reality.

To se bohužel stalo právě 30. ledna 2005 a odnesla to právě sedmnáctiletá Kamila. Jakub ji vylákal ven před dům, kde na ni vyskočil jeho schovaný kamarád. Jeden z vražedné skupiny ihned zakryl Kamile ústa a druhý ji utloukl klempířskou paličkou do hlavy. Bezvládné tělo pak kamarádi odtáhli na místo nálezu, kde se oběť snažili definitivně usmrtit dupnutím na hrudník. Když ani to nevyšlo, poškozenou ubodali.

Kamarádi pak společně odešli do místní hospody, kde popíjeli alkohol. Na místo činu se posléze vrátil pouze Jakub, který se pokusil tělo nastrojit tak, aby vše nasvědčovalo sexuálnímu motivu. Skrýt stopy se mu ale ani v nejmenším nepovedlo.

U hlavního aktéra Jakuba Procházky byl soudním znalcem shledán nekrofilní sadismus, čímž do značné míry vyloučil resocializaci odsouzeného. Nejsmutnější na celém případu je však to, že žádný z pachatelů by se sám o sobě takového činu pravděpodobně nikdy nedopustil. Dopředu je však hnala dynamika skupiny a své fantazie, které stále společně stupňovaly. Každý se pak bál ze společných plánů couvnout.

Soud udělil Jakubu Procházkovi a jeho spolupachateli, jenž Kamilu napadl paličkou, výjimečný trest v délce 20 let. Třetí kamarád odešel od soudu s trestem 18 let vězení. Z kriminalistického hlediska však šlo o brutální vraždu a o zjištění, kam až může člověk zajít, když je hnán dynamikou zločinecké skupiny.

Zdroj: Legendy kriminalistiky

Oblíbené