Zajímavosti
České krimi případy: Příběh nejbrutálnějšího vraha polistopadového Československa Ivana Roubala
Patříte-li k milovníkům krimi příběhů, určitě dobře víte, kdo je Ivan Roubal a jaké hrůzné činy jsou s ním spojeny. Přestože jméno jeho statku znělo Pohádka, rozhodně v něm nedocházelo k jevům se šťastným koncem. Připomeňte si příběh českého sériového vraha.
Patříte-li k milovníkům krimi příběhů, určitě dobře víte, kdo je Ivan Roubal a jaké hrůzné činy jsou s ním spojeny. Přestože jméno jeho statku znělo Pohádka, rozhodně v něm nedocházelo k jevům se šťastným koncem. Připomeňte si příběh českého sériového vraha.
Ivan Roubal se narodil 12. května 1951, vystudoval zemědělskou školu a v dospělosti vystřídal řadu zaměstnání. Pracoval například jako vlakový průvodčí, dřevorubec či zootechnik. Co se jeho náboženského vyznání týče, nějakou dobu byl členem Svědků Jehovových, ale nakonec je opustil a věnoval se raději mystice a okultismu a přikláněl se také ke katolické církvi.
Ivan Roubal byl vcelku spořádaným manželem i otcem, ale po rozvodu se změnil a brutální sériový vrah, který je často označován za jednoho z nejhorších v polistopadovém Československu, byl na světě.
Ivan Roubal: Obyčejný zemědělec na statku Pohádka
V devadesátých letech se Roubal pustil do chovu prasat a slepic. Původně sice toužil chovat jeleny, ale úřady jeho přání nevyhověly. Zemědělství se věnoval u statku Pohádka, který si pronajal. Přestože usedlost nesla nádherné jméno, její pověst nebyla nejlepší.
Tajemná a prokletá usedlost Pohádka
O Pohádce se často mluví v souvislosti s prokletím, které na jeho obyvatele svrhla žena neprávem obviněna z čarodějnictví a založení požáru. K tomu došlo v 19. století a obyvatelé chtěli najít viníka, který by mohl za tragickou událost nést vinu. Nebohá žena byla zlynčována davem a před smrtí proklela všechny budoucí obyvatele statku.
Statek Pohádka byl od té doby skutečně místem plným neštěstí. Jeho obyvatelé nemohli spát, slyšeli podivné zvuky, páchali sebevraždy, umírali za podivných okolností a někteří zešíleli. Proto není divu, že na statku nechtěl nikdo bydlet. Tedy až do roku 1991.
Co vedlo Ivana Roubala k tomu, aby se usadil právě na tomto prokletém a děsivém místě, zůstává otázkou. Možná ho lákala právě ona podivná aura, jež se okolo celého místa rozprostírala. Nebo ho zaujal původní název osady Christlhof, který by se dal volně přeložit jako „Křesťanská naděje“. Každopádně právě Pohádka se stala svědkem věcí, které akorát potvrdily její prokletí.
1991: Zmizení Nataši a Františka Heppnera
První obětí Ivana Roubala se stala jeho bývalá přítelkyně Nataša a její současný přítel František Heppner. Oba beze stopy zmizeli na konci roku 1991. Roubal tvrdil, že měli společně odjet do Německa. Zvláštní ovšem bylo, že nepostrádali svůj majetek, který Roubal mezitím rozprodával a dokonce používal Heppnerovo auto.
1992: Zabití taxikáře Vladimíra Strnada
Protože po zmizelých známých se nikdo nepídil, pokračoval Roubal ve vraždění. 26. července 1992 byl naposledy spatřen taxikář Vladimír Strnad. Není snad ani nutné dodávat, že poslední, s kým byl viděn, byl nájemce statku Pohádka. Tělo Strnada se našlo až následující rok v septiku rodinného domu v Božíkově. Protože v té době již bylo v pokročilém stádiu rozkladu, nebylo možné určit příčinu smrti.
I po zmizení taxikáře Strnada se Roubal nebál využívat majetek zemřelého a používal oba vozy zabitého.
1992: Zmizení prodavače bižuterie Václava Horkého
K dalšímu podezřelému zmizení došlo ještě v roce 1992. Beze stopy zmizel Václav Horký. Prodavač bižuterie, jenž byl v roce 1995 prohlášen za mrtvého, ale jeho tělo se nikdy nenašlo. S Horkým spojovalo Roubala to, že po jeho zmizení používal jeho automobil a dokonce se snažil prodat jeho dům.
1993: Zabití Josefa Suchánka a Václava Dlouhého
V roce 1993 se Ivan Roubal seznámil s Josefem Suchánkem. Josef Suchánek byl senior, který toužil po samotě a klidném dožití. Dokonce si podal i inzerát. Roubal ho kontaktovat s tím, že na jeho statku by měl dostatek ticha i soukromí a mohl by mu pomoci s péčí o zvířata.
Suchánka tato nabídka zaujala a okolí uvedlo, že se na Pohádku velmi těšil. Bohužel na statek se pravděpodobně nikdy nedostal. Ivan Roubal ho zabil 26. května 1993 a jeho tělo bylo nalezeno až 3. října téhož roku v Horusickém rybníku. Protože tělo bylo opět v pokročilém stavu rozkladu, nedalo se určit, jak zemřel.
Pár týdnů po nálezu těla Josefa Suchánka nalezla policie další tělo. V pražských Letňanech byl ve svém bytě objeven Václav Dlouhý. Jeho tělo bylo svázáno do kozelce prádelní šňůrou, která byla uvázána okolo krku i genitálií. Václav Dlouhý se živil prodejem pornografických videokazet, jejichž velká část byla z bytu společně s videopřehrávačem odcizena. Stejně jako v předchozích případech, i Dlouhého vůz Roubal nějakou dobu užíval.
U soudu Ivan Roubal prohlásil, že Václav Dlouhý se uškrtil sám při sadomasochistických hrátkách.
1994: Dvojnásobná vražda v autopůjčovně ZAPAP a první přeživší
8. března 1994 byla v pražském sídle autopůjčovny ZAPAP nalezena policií dvě těla – majitelů firmy Petra Kudrny a Petera Magdolena. Na první pohled bylo jasné, že se jednalo o vraždu, protože těla obou mužů byla svázána do kozelce takovým způsobem, že smyčka byla vedena okolo krku i nohou, tudíž se oba muži váhou svých nohou uškrtili.
O místě činu se policie dozvěděla díky náhodnému návštěvníkovi firmy, taxikáři Jiřímu Semerádovi. Ten se totiž stal svědkem celé situace, ale na rozdíl od obou mužů se mu povedlo vyprostit se a zavolat policii.
Právě to, že se Jiří Semerád dokázal sám zbavit spoutání, z něj činilo prvního podezřelého. Ovšem nedlouho poté, konkrétně tedy 30. března 1994, byl Ivan Roubal obviněn z dvounásobné vraždy a zatčen.
Modus operandi: Strangulace, počet obětí: neznámý
Ivan Roubal je považován za brutálního vraha hned z několika důvodů. Zaprvé, byl vysoce inteligentní a pozbýval téměř emoce. Policii proto trvalo, než dokázala nashromáždit dostatek důkazů. Zároveň měl sklony k násilnému jednání, vykazoval znaky narcistického chování a šlo mu hlavně o svůj vlastní prospěch a obohacení.
Není tělo, není zločin
Jak dokázat vraždy, kdy se žádná těla nenašla? Tuto otázku si kladla obžaloba a Roubal si díky tomu připadal na koni. Údajně měl svému synovi říci, že těla některých obětí dal sežrat prasatům. U soudu však toto tvrzení Roubalův syn popřel.
Nakonec, po řadě peripetií, byl Ivan Roubal v roce 2000 odsouzen na doživotí za pět vražd, ačkoliv se kriminalisté domnívají, že jich měl na svědomí více. Těla Františka Heppnera, Nataši ani Václava Horkého se nikdy nenašla.
Ivan Roubal zemřel 29. června 2015 v 64 letech ve věznici v Karviné. K vraždám se nikdy nepřiznal.
Případ Roubal
Chcete-li se na příběh Ivana Roubala podívat v pohodlí svého domova, máte možnost. Na streamovací platformě Voyo totiž byla vydána minisérie Případ Roubal, ve které ztvárnil hlavní postavu Hynek Čermák a v roli kriminalisty se můžete těšit na Davida Švehlíka.
Mimochodem Ivan Roubal je propleten také s Orlickými vraždami. Řídil totiž vůz jedné z obětí a také obstarával louh, do kterého byly oběti nakládány předtím, než byly v sudech shozeni do Orlické přehrady.
Zdroje: Denik, Seznamzpravy, Wikipedie, ZoomiPrima, Novinky, CSFD
Lifestyle
Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?
Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?
Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?
Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).
Vznik hnutí Movember
Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.
Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.
Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).
Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.
O nadaci Movember Foundation
Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.
Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.
Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.
Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.
Zdroje: Euronews, Movember
Zajímavosti
Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?
Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?
Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?
Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.
Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!
Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.
V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.
Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.
Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.
A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.
Zdroje: Sporcle, Kalendář
Historie
Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec
V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.
V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.
V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.
Vánoční tragédie
24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám.
Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.
Příčiny neštěstí
Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský.
Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili.
Nízké tresty a snaha vše ututlat
V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila.
Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři.
V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii.
Zdroje:
Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let
-
Novinkypřed 2 týdny
Zlatý Pátrovič na scéně aneb Bizár, který překročil veškeré hranice. Česko Slovensko má talent vidělo něco, co snad ještě nikdy
-
Novinkypřed 2 týdny
Zlatý buzzer! Ego poslal učitelku s ADHD rovnou do finále. Jste na hranici geniality, řekl ohromený Jaro Slávik
-
Novinkypřed 3 dny
Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence
-
Lifestylepřed 2 týdny
Příběhy ze života: V 19 letech jsem byla posedmé těhotná. Nerozumím drsné kritice, rodina je u mě na prvním místě, tvrdí mladá maminka