Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Pár, kterému loupežné vraždění nevyšlo podle představ aneb Seznamte se s manželi Janákovými

Manželé Jaroslav a Petra Janákovi jsou druhým vraždícím párem v české historii. Přestože se manželům Stodolovým nevyrovnali, nedá se říci, že by se o to nepokusili.

Publikováno

dne

Manželé Jaroslav a Petra Janákovi jsou druhým vraždícím párem v české historii. Přestože se manželům Stodolovým nevyrovnali, nedá se říci, že by se o to nepokusili.

Jaroslav a Petra Janákovi byli po krk v dluzích, a proto se rozhodli, že k penězům přijdou tím nejhorším možným způsobem – vraždou. Ačkoliv chtěli loupežných vražd spáchat více, dokončili pouze jednu.

Ne kvůli tomu, že by si ty ostatní naplánované rozmysleli, ale jak se ukázalo, osud jim zkrátka nepřál. Pojďme si společně projít celý jejich případ. Mnoho zajímavých věcí se totiž přihodilo až poté, co byli odsouzeni.

Nález neznámého zavražděného v kukuřičném poli

14. srpna 2017 bylo v kukuřičném poli poblíž Lázní Bělohrad nalezeno tělo padesátiletého muže, který byl usmrcen výstřelem z pistole zezadu do hlavy. Protože u sebe neměl žádné doklady, bylo náročné ho identifikovat.

Kriminalisté ale měli štěstí a zjistili, že se jedná o sběratele známek a mincí, který byl pohřešovaný od 1. srpna 2017. Podle mobilní komunikace zavražděného se přišlo na to, že měl s někým 31. července 2017 domluvenou schůzku. Brzy se podařilo zjistit, že se jednalo o Jaroslava Janáka, který společně se svou manželkou Petrou vedli hernu Levín v Nové Pace.

Již 5. září 2017 byli manželé zadrženi policií a následovaly první výslechy. Policii se tak podařilo zjistit, kde a jak byl muž zavražděn, a že ze zbraně vystřelila Petra.

Dvojitý pokus o vraždu zaměstnance: Přejetí autem a káva jako od Maryši

Vražda sběratele mincí a známek byla první, která manželům vyšla. Předtím se neúspěšně pokoušeli zabít svého zaměstnance, kterého přejeli autem, což skončilo jeho oděrkami a pohmožděninami. Druhý pokus o vraždu téhož zaměstnance byl více inspirován Maryšou, ovšem oproti literární postavě přidali svému zaměstnanci do kávy zřejmě málo rohypnolu. Z následné autonehody totiž opět vyvázl téměř bez zranění.

Jak se tedy ukázalo, životní pojistka, kterou se zaměstnancem před jeho pokusy o zabití sepsal jejich komplic Martin Herzán, byla naprosto k ničemu.

Naplánované loupežné vraždy nevyšly podle plánu

Kromě vraždy sběratele měli manželé naplánovány další dvě loupežné vraždy, které ale dílem náhody nedopadly.

První budoucí oběť svou schůzku s manželi Janákovými na poslední chvíli zrušila, druhý pár dopředu informoval, že na smluvené místo dorazí bez peněz a nejprve bude chtít ukázat předměty.

Dopadení policií, obviňování a rozvod

Po dopadení manželů policií nabralo jejich manželství rychlý konec. Zatímco Petr při výsleších tvrdil, že za vším stála jeho žena a Martin Herzán, u soudu později poupravil svou výpověď a uvedl, že chtěl pouze loupit, nikoliv vraždit.

Tuto výpověď potvrdila i jeho advokátka, jež se odvolávala na Janákovu snadnou zmanipulovatelnost a naivitu.

Advokátka Petry naopak tvrdila, že k zabití sběratele byla její klientka dohnána svou náročnou životní situací a agresivitou manžela.

Petra se přiznala k vraždě, ale od dalších 4 skutků – 2 pokusů o zabití zaměstnance a 2 plánů loupežných vražd – se distancovala. Určitě vás nepřekvapí, že manželství Janákových bylo rozvedeno ještě před tím, než vůbec došlo k jejich odsouzení. Od soudu oba manželé odešli 16. října 2018 s doživotním trestem.

Přestože by se mohlo zdát, že tímto by mohl příběh manželů skončit, není to tak. O rok později byly jejich tresty zmírněny. Jaroslav si tak za mřížemi odpykává 28 let, zatímco Petra 30 let.

Nečekané těhotenství a propuštění Petry Nové na svobodu

Tím ale příběh stále nekončí. Při pobytu ve vězení totiž Petra Janáková otěhotněla a za otce dítěte označila jednoho z vězeňských dozorců. Toho také současně obvinila ze znásilnění.

Jak se ale ukázalo, její nařčení bylo lživé a otcem dítěte je jeden ze spoluvězňů. Jak k otěhotnění došlo je nejasné, ale patrně došlo k předání spermatu, nikoliv přímo k pohlavnímu styku.

Právě těhotenství a následné propouštění Petry na svobodu ale vyvolalo ve společnosti otázku ohledně trestního zákona.Ženám je totiž dovoleno přerušení trestu až do doby jednoho roku dítěte.

Po dobu přibližně 15 měsíců si tak odsouzená vražedkyně užívala pobytu mimo vězení. Pro řadu žen je vidina těhotenství při odpykávání trestu synonymem dočasné propustky na svobodu. Což je zřejmě případ i Petry Nové, jak zní současné jméno odsouzené ženy. Na svobodě si totiž změnila příjmení.

Poté, co Petra nastoupila zpět do vězení se o dítě stará její babička. Ke zbývajícím rokům Nové navíc přibyl i osmiměsíční trest, jenž ji byl uložen za křivé obvinění jednoho z vězeňských dozorců ze znásilnění.

Zdroje: iDnes, Lidovky, Legendy Kriminalistiky, ČT, Novinky

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené