Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Pár, kterému loupežné vraždění nevyšlo podle představ aneb Seznamte se s manželi Janákovými

Manželé Jaroslav a Petra Janákovi jsou druhým vraždícím párem v české historii. Přestože se manželům Stodolovým nevyrovnali, nedá se říci, že by se o to nepokusili.

Publikováno

dne

Manželé Jaroslav a Petra Janákovi jsou druhým vraždícím párem v české historii. Přestože se manželům Stodolovým nevyrovnali, nedá se říci, že by se o to nepokusili.

Jaroslav a Petra Janákovi byli po krk v dluzích, a proto se rozhodli, že k penězům přijdou tím nejhorším možným způsobem – vraždou. Ačkoliv chtěli loupežných vražd spáchat více, dokončili pouze jednu.

Ne kvůli tomu, že by si ty ostatní naplánované rozmysleli, ale jak se ukázalo, osud jim zkrátka nepřál. Pojďme si společně projít celý jejich případ. Mnoho zajímavých věcí se totiž přihodilo až poté, co byli odsouzeni.

Nález neznámého zavražděného v kukuřičném poli

14. srpna 2017 bylo v kukuřičném poli poblíž Lázní Bělohrad nalezeno tělo padesátiletého muže, který byl usmrcen výstřelem z pistole zezadu do hlavy. Protože u sebe neměl žádné doklady, bylo náročné ho identifikovat.

Kriminalisté ale měli štěstí a zjistili, že se jedná o sběratele známek a mincí, který byl pohřešovaný od 1. srpna 2017. Podle mobilní komunikace zavražděného se přišlo na to, že měl s někým 31. července 2017 domluvenou schůzku. Brzy se podařilo zjistit, že se jednalo o Jaroslava Janáka, který společně se svou manželkou Petrou vedli hernu Levín v Nové Pace.

Již 5. září 2017 byli manželé zadrženi policií a následovaly první výslechy. Policii se tak podařilo zjistit, kde a jak byl muž zavražděn, a že ze zbraně vystřelila Petra.

Dvojitý pokus o vraždu zaměstnance: Přejetí autem a káva jako od Maryši

Vražda sběratele mincí a známek byla první, která manželům vyšla. Předtím se neúspěšně pokoušeli zabít svého zaměstnance, kterého přejeli autem, což skončilo jeho oděrkami a pohmožděninami. Druhý pokus o vraždu téhož zaměstnance byl více inspirován Maryšou, ovšem oproti literární postavě přidali svému zaměstnanci do kávy zřejmě málo rohypnolu. Z následné autonehody totiž opět vyvázl téměř bez zranění.

Jak se tedy ukázalo, životní pojistka, kterou se zaměstnancem před jeho pokusy o zabití sepsal jejich komplic Martin Herzán, byla naprosto k ničemu.

Naplánované loupežné vraždy nevyšly podle plánu

Kromě vraždy sběratele měli manželé naplánovány další dvě loupežné vraždy, které ale dílem náhody nedopadly.

První budoucí oběť svou schůzku s manželi Janákovými na poslední chvíli zrušila, druhý pár dopředu informoval, že na smluvené místo dorazí bez peněz a nejprve bude chtít ukázat předměty.

Dopadení policií, obviňování a rozvod

Po dopadení manželů policií nabralo jejich manželství rychlý konec. Zatímco Petr při výsleších tvrdil, že za vším stála jeho žena a Martin Herzán, u soudu později poupravil svou výpověď a uvedl, že chtěl pouze loupit, nikoliv vraždit.

Tuto výpověď potvrdila i jeho advokátka, jež se odvolávala na Janákovu snadnou zmanipulovatelnost a naivitu.

Advokátka Petry naopak tvrdila, že k zabití sběratele byla její klientka dohnána svou náročnou životní situací a agresivitou manžela.

Petra se přiznala k vraždě, ale od dalších 4 skutků – 2 pokusů o zabití zaměstnance a 2 plánů loupežných vražd – se distancovala. Určitě vás nepřekvapí, že manželství Janákových bylo rozvedeno ještě před tím, než vůbec došlo k jejich odsouzení. Od soudu oba manželé odešli 16. října 2018 s doživotním trestem.

Přestože by se mohlo zdát, že tímto by mohl příběh manželů skončit, není to tak. O rok později byly jejich tresty zmírněny. Jaroslav si tak za mřížemi odpykává 28 let, zatímco Petra 30 let.

Nečekané těhotenství a propuštění Petry Nové na svobodu

Tím ale příběh stále nekončí. Při pobytu ve vězení totiž Petra Janáková otěhotněla a za otce dítěte označila jednoho z vězeňských dozorců. Toho také současně obvinila ze znásilnění.

Jak se ale ukázalo, její nařčení bylo lživé a otcem dítěte je jeden ze spoluvězňů. Jak k otěhotnění došlo je nejasné, ale patrně došlo k předání spermatu, nikoliv přímo k pohlavnímu styku.

Právě těhotenství a následné propouštění Petry na svobodu ale vyvolalo ve společnosti otázku ohledně trestního zákona.Ženám je totiž dovoleno přerušení trestu až do doby jednoho roku dítěte.

Po dobu přibližně 15 měsíců si tak odsouzená vražedkyně užívala pobytu mimo vězení. Pro řadu žen je vidina těhotenství při odpykávání trestu synonymem dočasné propustky na svobodu. Což je zřejmě případ i Petry Nové, jak zní současné jméno odsouzené ženy. Na svobodě si totiž změnila příjmení.

Poté, co Petra nastoupila zpět do vězení se o dítě stará její babička. Ke zbývajícím rokům Nové navíc přibyl i osmiměsíční trest, jenž ji byl uložen za křivé obvinění jednoho z vězeňských dozorců ze znásilnění.

Zdroje: iDnes, Lidovky, Legendy Kriminalistiky, ČT, Novinky

Oblíbené