Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Marek Protivánek brutálně ubodal tři členy své rodiny. Dostal doživotí

Děsivá tragédie se odehrála 29. dubna 2022 v Kostelci na Hané. Mladý muž se rozhodl vyřešit nenávist k některým členům rodiny jejich brutálním ubodáním. Postupně zavraždil svého bratra (23), sestru (21) a otce (57). Masakr přežila pouze nejmladší sestra (17), kterou vrah ušetřil.

Publikováno

dne

Děsivá tragédie se odehrála 29. dubna 2022 v Kostelci na Hané. Marek Protivánek se rozhodl vyřešit nenávist k některým členům rodiny jejich brutálním ubodáním. Postupně zavraždil svého bratra (23), sestru (21) a otce (57). Masakr přežila pouze nejmladší sestra (17), kterou vrah ušetřil.

V té době devětadvacetiletý Marek Protivánek byl dlouhodobě nezaměstnaný, nepřispíval do rodinného rozpočtu a navrch byl k ostatním agresivní. V minulosti s ním rodina také řešila jeho závislost na alkoholu a pořádný malér, když prodal lichváři svůj podíl na domě, který získal dědictvím po zesnulé matce. Od svého otce dostal ultimátum k vystěhování, které končilo půlnocí 30. dubna. Situaci se rozhodl vyřešit brutálním masakrem.

Tragickou událost si pečlivě naplánoval. Delší dobu pozoroval denní režim jednotlivých členů rodiny, aby měl jistotu, že mu jeho útok nikdo nepřekazí. Jedná se tak o jeden z nejbrutálnějších masakrů v dějinách české kriminalistiky.

Marek Protivánek si počínal zvlášť brutálně

V popisu následujících hrůzných událostí se jednotlivá média poněkud liší, ale fakta zůstávají stejná. Onoho osudného dne si Protivánek počkal, až z domu odejde otec a nejmladší sestra. Druhá sestra pak šla, jako každý den, vyvenčit jejich psa. Zůstal tedy sám s mladším bratrem. K útoku měl připraveny dva vojenské bojové nože s dlouhou čepelí a taktické rukavice pro jejich snadnější úchop.

K prvnímu útoku došlo okolo šesté hodiny ráno. Protivánek napadl svého bratra, který v tu dobu seděl otočený k němu zády a absolutně nemohl tušit, co se chystá. Zasadil mu celkem okolo osmdesáti bodných a sečných ran, které mířily zejména do oblasti krku. Oběť neměla šanci přežít.

Sestra, která se vrátila asi po dvaceti minutách z venčení psa, se jeho útoku snažila ubránit. Dokonce, podle některých médií, mu způsobila zranění na noze. Bohužel ani ona neměla šanci a vrah jí zasadil celkem 104 ran.

Kolem poledne se vrátila domů nejmladší sestra, kterou jedinou ušetřil. Pohrůžkami ji přinutil, aby se svlékla do spodního prádla, vzal jí mobilní telefon a zamkl na toaletě. Ještě než domů z práce dorazil otec, přebrousil si své vraždící nástroje.

Otec přijel s nákupem okolo druhé. Vrah na něj zaútočil ihned, když vstoupil do domu. Otci se ještě podařilo vyběhnout ven, ale utéci mladšímu útočníkovi nedokázal. Byl ubodán 88 ranami venku před domem, kde ho našel náhodný kolemjdoucí, který také přivolal policii a záchrannou službu.

Zadržení, proces a odsouzení

Marek Protivánek byl policií následně doma zadržen. Při zatýkání nekladl žádný odpor. Podle policie v době vražd nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

Při výslechu se k vraždám plně doznal a uvedl, že se rozhodl členům své rodiny pomstít za jejich chování vůči jeho osobě. Nejmladší sestru ušetřil, protože se k němu chovala lépe než zavraždění.

Dle závěrů znalců v době činu netrpěl žádnou duševní poruchou, která by ovlivnila jeho ovládací či rozpoznávací schopnosti. Projevila se však jeho schizoidní porucha osobnosti, kdy člověk neumí přijímat ani projevovat emoce.

Za zvlášť surovou a trýznivou trojnásobnou vraždu spáchanou po předchozím uvážení byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody ve vězení se zvýšenou ostrahou. Své nejmladší sestře má zaplatit odškodnění za způsobenou nemajetkovou újmu ve výši devíti milionů korun.

Zdroje: Prostějovský deník, Idnes, Blesk, Prima Zoom, IRozhlas

Oblíbené