Spojte se s námi


Ekonomika

Česká spořitelna spouští velmi zajímavou novinku! Nově si vyberete své peníze zmáčknutí jediného tlačítka na bankomatu

Publikováno

dne

Velmi užitečný krok! Česká spořitelna opět dokazuje, že zkrátka myslí nejen na své klienty, ale také na budoucnost a jakousi praktičnost. Nyní tato česká banka zavádí velice užitečnou novinku, kdy při výběru z bankomatu nebude muset stisknout jediné tlačítko. Sáhnete si zkrátka až na peníze.

Doby, kdy jste přišli k bankomatu, vložili kartu do onoho otvoru a zadali PIN již patří k těm dávno minulým.

Již před několika lety banky nechali na své bankomaty umístit čtečku na čipy karet, tudíž jste do něj nemuseli vkládat kartu, ale stačilo ji pouze přiložit na vyznačené místo a karta se sama načetla. Zpravidla ono čtyřmístné heslo (PIN) jste ale opět zadávat museli a machinaci s bankomatem jste se stejně nevyhnuli.

To se ale momentálně mění, a to díky České spořitelně. Ta totiž jako v první banka v České republice zavádí QR výběry z bankomatů, díky níž už vůbec nemusíte vytahovat svou platební kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu nebo číselné klávesnici.

Jestliže tedy patříte k lidem, kteří se z bezpečnostních důvodů nechtějí u bankomatu zdržovat nebo se zkrátka jen vyhnout jakémukoliv kontaktu s obrazovkou či číselníkem, máte vyhráno.

Česká spořitelna tuto novinku spustila 17. června a využít ji mohou klienti, kteří u této banky již používají jakýkoliv osobní účet. Potřebujete k tomu vlastně jen chytrý telefon, mobilní bankovnictví (George) a potvrzovací aplikaci George klíč.

V praxi to vypadá tak, že po přihlášení do mobilního bankovnictví si klient zvolí menu, kde vybere možnost s názvem „QR výběr z bankomatu“.

Následně si nastaví sumu, kterou požaduje vybrat, případně může také požádat o vytisknutí účtenky. Tento požadavek následně klient potvrdí prostřednictvím George klíče a je hotovo. Po této akci má klient 15 minut na to, aby se dostavil k bankomatu a vyzvednul si hotovost.

Jakmile klient k bankomatu přijde, načte si svým telefonem QR kód z obrazovky a pouze zkontroluje čísla uvedená v aplikaci a na bankomatu. Je-li i tohle v pořádku, může si v klidu vybrat peníze.

Tuto horkou novinku mohou klienti České spořitelny využít na všech jejích bankomatech. Díky patnáctiminutové lhůtě si navíc zákazníci pohodlně své peníze „objednají“ předem a mohou si výběr časově naplánovat tak, jak se jim to hodí.

Navíc se při případném nedostavení se k bankomatu v rámci této lhůty nemusí klienti strachovat o své peníze.

Tím, že klient nepotvrdí čísla na obrazovce bankomatu skrze aplikaci výběr neproběhne a peníze se nestrhnou z běžného účtu. Progresivní, snadné a velmi užitečné.

Zdroj: Česká spořitelna

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Akcie amerických technologických gigantů po růstu opět padají

Publikováno

dne

Akcie amerických technologických firem se obrátily na začátku listopadu směrem k zeleným číslům, ovšem tomu je nyní konec a opět pokračuje jejich pád. I přes velké změny Marka Zuckerberga je letošním negativním lídrem společnost Meta, která za letošní rok odepsala 67.55 %.

Sázka na jednu kartu, tedy v případě Mety na metaverse, se nevyplatila a po volném pádu akcií na konci října vzal zakladatel Facebooku za ruční brzdu a značně osekal náklady.

Díky tomu akcie společnosti začaly růst, nyní už ale opět několik dní klesají. Konkrétně se bavíme za posledních 5 dnů o pádu 5,52 %.

Velmi podobně na tom jsou v letošním roce akcie Tesly, které klesly o 58,03 %. I zde probíhal lehký optimismus, když akcie před pár dny začaly růst, za posledních 5 dnů ovšem opět klesly, a to dokonce o 14,34 %.

Třetím nejhorším americkým technologickým gigantem, který počítá v letošním roce velké ztráty na akciovém trhu, je Amazon, který zažívá podobný vývoj, jako již zmíněné společnosti.

I internetový obchod zakladatele Jeffa Bezose výrazně klesl na ceně, když za letošek klesla hodnota akcií o 45,74 %.

V mínusu -34,06 % je pak Alphabet, -27,69 % Microsoft a nejlépe tento rok zvládá Apple, jenž odepsal pouhých 18,68 %.

Meziročně přitom v každém čtvrtletí tohoto roku zvýšil výnos na akciích o několik procent. I to má však sestupnou tendenci, když se 1. kvartále bavíme o 11,16 %, 2. kvartál už to bylo 6,21 %, 3. kvartál 3,86 % a nyní pouze 1,44 %, v tomto případě je však vzhledem k období velký prostor pro zlepšení.

Apple si tak vede v letošním roce nad očekávání, na rozdíl od Mety, která předčila očekávání pouze v prvním kvartále, poté už své akcionáře spíše mučila.

Zdroj: Google, Yahoo

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Věci, na které byste si měli při investování dávat pozor

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Publikováno

dne

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Motivací k investování může být hned několik. Lidé si mohou chtít pouze odložit peníze, pokrýt inflaci nebo rovnou na investování zbohatnout. Pro všechny tyto případy je ale nutné se vyvarovat častých chyb.

Investování je rizikové

Každý, kdo hodlá investovat své peníze, by si měl především nastudovat možná rizika své investice. Rozhodně nestačí se podívat na historické výnosy. Ty mohou sice napovědět, jak by se situace mohla v další době vyvíjet, ale rozhodně nejsou zárukou budoucích výnosů.

Ve většině případů rovněž platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je také riziko investice. Proto byste měli před vložením svých peněz znát alespoň to, jak moc hodnota dané investice kolísá v čase a o kolik se může nejvíce propadnout. Tak byste měli být připraveni na případnou ztrátu.

Nezbohatnete za pár minut

Investování není o rychlém zisku. Naopak je spíše o trpělivosti a vytrvalosti. Zde nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár měsíců, od toho jsou jiné nástroje, které jsou mimořádně rizikové a nejspíše dopadnou ztrátově.

S tím rovněž souvisí to, že byste si měli sestavit investiční plán. Ten vám při jeho dodržování pomůže v tom, že nebudete dělat unáhlená rozhodnutí. Spousta lidí například při prvním poklesu zbrkle vyberou všechny peníze, což je obrovská chyba

Nezapomínejte na úspory

Je pravda, že s vyšší investicí roste i potenciální zisk. Není ale vhodné investovat všechny své úspory, i kdyby nabídka vypadala sebelíp. Vždy si něco nechte odložené na spořícím účtu. Nikdy nevíte, kdy tyto úspory budete potřebovat.

Zdroje: Investiční horečka, Portu

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Ekonomické události týdne: Problémy současnosti? K drahým energiím se přidali i drazí důchodci. Nic, co by v Bruselu nevyřešili přes noc

Publikováno

dne

Inflace si dál razí cestu Evropou, nejhůře jsou na tom státy blízko Ruska. Ke všem problémům s drahými cenami energií musí vláda řešit další zátěž – důchody už stojí moc. Změnu možná přinese zasedání Evropské rady, které bude projednávat řadu problémů.

Inflace trápí všechny čím dál víc

Statistický úřad Eurostat informoval, že inflace v září v Evropské unii stoupla na 10,9 %. To je oproti předchozímu měsíci o 0,8 % více. Nejhůře jsou na tom pobaltské státy a Maďarsko, které trápí inflace přes 20 %. Česko se ale nachází hned v závěsu za nimi.

Kam se ale hrabe většina evropských zemí na Turecko, které bojuje s téměř čtyřnásobnou inflací. Recep Tayyip Erdoğan přitom podporuje snižování úrokových sazeb. Nejspíše věří, že dohoda s Vladimirem Putinem ohledně distribuce plynu jeho zemi zachrání.

Důchody začínají být problém, nejen v Anglii

Příští rok si budeme muset vypůjčit cca 75 miliard, aby bylo možné vyplácet důchody. Bez reformy to nepůjde, což už ale věděli ve vládě všichni řadu let. Důvod? Důchody rostou rychleji než mzdy.

Světlo na konci tunelu?

To by mohlo přinést zasedání Evropské rady, které právě začalo v Bruselu. Klíčový bod k projednání je jasný. Ceny energií musí klesnout. Proti zastropování plynu bylo ale Německo s Nizozemskem.

Snad se celá věc pohne kupředu. Spousta živnostníků a průmyslových podniků, které živí obyčejné lidi už počítají vteřiny, než zavřou nebo omezí svůj provoz. Mnoho podnikatelů už ale své živobytí zabalilo dávno, než se dostanou hluboko do mínusu.

Ekonomické cykly jsou neúprosné, ale všudypřítomné…

Zdroj: BBC, Seznam Zprávy, Eurostat

Pokračovat ve čtení

Oblíbené