Spojte se s námi


Cestování

Bosá chůze léčí nejen nohy, ale také tělo i duši. Proč vyměnit boty za barefoot obuv, či je později vysadit úplně?

Publikováno

dne

Bosonožci, novodobý fenomén? Dost možná. Lidí, kteří chodí bez bot, přibývá. Stejně tak se rozrůstá nabídka barefoot obuvi pro ty, kteří úplně bez bot chodit nezvládnou, ať už z jakýchkoliv důvodů. Proč je ale chůze naboso, případně v barefoot botách prospěšná pro tělo?

Běžné boty škodí zdraví

Bosou chůzi často provázejí různé mýty a pověsti. Mnoho z nás určitě slyšelo povídačky o tom, že chozením bez bot můžeme způsobit propadnutí klenby, časté je i strašení infekcemi. Jenže realita je vlastně úplně opačná.

Přesto i v dnešní době, kdy jsou dostupné konkrétní studie a informace, těmto nepravdám mnoho jedinců věří. Navíc by stačilo použít pouhou logiku. Běžné boty podpírají klenbu a tím ochabují její svaly. Ty pak nefungují, jak by měly.

Kromě toho běžné boty nerespektují tvar chodidla. Prsty na nohou nemají dostatek místa a namísto toho, aby měly prostor a nebyly tlačeny k sobě, se deformují spolu s celou nohou, která ochabuje.

Mimo to pak má obuv vliv na špatný styl chůze a spolu s tím vznikají problémy spojené se špatným držením těla. To se rovná negativnímu vlivu nejen na nohy, ale také na páteř, což může vyvolávat bolesti hlavy.

O vlivu na prokrvování těla a tedy například i chladu od nohou nemluvě. A v podobném stylu by šlo pokračovat. Běžné boty mají zkrátka mnoho negativ.

V čem je bosá chůze lepší?

Hned několik negativních vlivů běžných bot již bylo nastíněno. Nyní tedy zbývá vypíchnout, proč je vlastě bosá chůze tolik užitečná. Důvodů je mnoho. Chůze po různých terénech působí na nohu velice pozitivně, některé terény vyloženě plní funkci masáže a pomáhají s prokrvováním.

Důležité je ale také to, že dochází k posilování nejrůznějších svalů. Včetně těch, které drží klenbu v dobrém stavu. Prsty mají prostor. Volná noha se navíc značně méně potí, což je pochopitelně užitečné z hlediska různých infekcí, zánětů a plísní.

Nesmíme opomenout ani fakt, že chodidla jsou klíčovým prvkem pro vnímání. Až 70 % vjemů při chůzi získáváme právě chodidlem. A v botě je tento „senzor“ pochopitelně značně nefunkční.

Volná noha skvěle vnímá terén, čte jej, což znamená lepší reakce na různé negativní podněty. Dodat můžeme i fakt, že volná noha je mnohem pohyblivější a lehčí, lépe se koordinuje pohyb celého těla.

Vesměs je tedy pozitivní vliv na celé tělo. A aby toho nebylo málo, tak samotné napojení na terén změní váš pohled na svět. Propojení s přírodou se zkrátka stane novým zážitkem, kterého se nebudete chtít zbavit.

Bosá chůze navíc pomůže k tomu, že nemusíte řešit rozmary počasí. Tělo si zvykne na vše. Tedy jak teplé povrchy, tak ty studené. Také nebudete muset přemýšlet, jaké boty si vzít, když chcete jít do míst, kde bude třeba bláto a podobně. Noha přeci nepromokne a po příchodu domů si ji lze jednoduše umýt.

Zkrátka bezproblémové. O tom, kolik lze ušetřit, ani nemluvě.

Samozřejmě je ale nedobré začít chodit bos ihned po rozhodnutí. Vše musí být postupné. Jelikož vysazení bot znamená, že se bude vaše tělo měnit. Uzdravovat. A to zkrátka bolí. Proto je dobré začít s barefoot obuví, popřípadě je vhodné kombinovat barefoot s běžnými botami.

Barefoot obuv na vzestupu

O barefoot obuvi již byla také řeč. Je to ideální začátek s bosou chůzí. Pomůže s tím, aby se srovnal tvar nohy, tvar těla. A pochopitelně je pro mnoho lidí překážkou v bosé chůzi také fakt, že jsou chodidla třeba až příliš citlivá na sebemenší kamínek či jinou nerovnost.

Výhodou těchto bot je velká ohebnost a přizpůsobení tvaru chodidla. Navíc pochopitelně nohu chrání před různými ostrými předměty, což se zejména ve městě hodí. Také jsou mnohem lehčí než běžné boty a po nachození třeba 20 kilometrů to jde extrémně znát.

V minulosti byly barefoot boty nevzhledné, drahé, těžce dostupné. Ale dnes je situace úplně jiná. Je mnoho značek, vyrábějí se i skutečně stylové boty, s kterými můžete do jakékoliv společnosti, případně boty na traily či na jiné aktivity.

Samozřejmě jsou barefooty o něco dražší, ale je to věc, do které se vyplatí investovat. Na zdraví se šetřit nevyplácí a tohle je jeden z těch případů, kdy se to opravdu tělu vrátí a s časem to oceníte.

A není to problém ani přes zimu. Už se totiž vyrábí nespočet zimních barefoot bot, dokonce i takových, s nimiž lze vyrazit v zimě na hory. Značek je čím dál více, výběr je čím dál větší. Zdá se zkrátka, že barefoot je hudbou, respektive obuví budoucnosti.

Nově se navíc vyrábějí také ponožkoboty značky Skinners, které jsou ideální do přírody. Jsou snadno sbalitelné, skladné a lze je mít vždy po ruce.

Zdroj: naBOSo, ChooseGreen

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Cestování

Nová dálková trasa v České republice: Českomoravská stezka nabídne přírodní krásy, ale také významná poutní místa

Autoři projektu Via Czechia přichází s další atraktivní a zajímavou dálkovou trasou, která je vedena Českou republikou. Jedná se o Českomoravskou stezku, která vás provede pomezím dvou historických zemí.

Publikováno

dne

Autoři projektu Via Czechia přichází s další atraktivní a zajímavou dálkovou trasou, která je vedena Českou republikou. Jedná se o Českomoravskou stezku, která vás provede pomezím dvou historických zemí.

Česká republika už má hned několik dálkových tras. Hned několik jich má na svědomí projekt Via Czechia. Nejdelší trasou je Severní stezka, která vede atraktivními kouty severní části České republiky a spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější bod státu.

Severní stezka je dlouhá 1058 kilometrů a je rozdělena do 47 denních etap. O něco kratší je pak Jižní stezka, která, jak již název vypovídá, pro změnu vede jižní částí státu. Měří 1052 kilometrů a je rozdělena do 44 denních etap.

Posléze došlo k přidání Centrální stezky (1036 kilometrů), Stezky středozemím (569 kilometrů), Stezky Slezskem (382 kilometrů) a teď je tu další. Českomoravská stezka bude dosud tou nejkratší, která vznikla.

Trasa, která vede po historické hranici Čech a Moravy, je dlouhá 345 kilometrů a Via Czechia ji rozděluje do 18 denních etap. Při cestě potkáte hned několik míst, kde je jasně naznačeno, na které straně leží Morava a kde leží Čechy.

Začátek trasy je na Králickém Sněžníku, který je rovněž nejvyšším bodem celé stezky, konkrétně na trojmezí Čech, Moravy a Polska. Konec je naopak na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska, nedaleko od Slavonic.

Mimo národní přírodní rezervaci Králický Sněžník stezka prochází například přes CHKO Žďárské Vrchy. K vidění ale budou nejen přírodní krásy, ale také významná poutní místa, mezi nimiž nesmí chybět Zelená hora u Žďáru nad Sázavou.

Českomoravská stezka má svou pěší, ale také cyklistickou verzi, tudíž je vhodná vesměs pro kohokoliv, kdo by rád okusil českomoravské pohraničí. Obě verze včetně map naleznete na webu Via Czechia.

Zdroj: Via Czechia, Mapy.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Levně z Prahy do New Yorku přímo? Od druhé půlky března lze využít atraktivní a cenově dostupné zpáteční letenky

Publikováno

dne

New York je pro mnoho lidí vysněnou destinací a nelze se tomu divit. Nicméně ikonické americké město nebývá dostupné přímým letem z České republiky příliš často. Nyní se to ale na nějakou dobu změní a to navíc za velmi příznivé ceny.

Socha svobody, Manhattan, Central Park, Empire State Building, Brooklynský most, Broadway či Times Square. Ikonických a vyloženě známých míst je v New Yorku mnoho. Jedná se o město, které rozhodně stojí za návštěvu.

Nicméně dostat se do New Yorku přímo a pohodlně z České republiky? Příliš často to nejde. Loni ovšem společnost Air France provozovala přímé lety z Prahy a provozovat je bude i letos.

První letadla z české metropole do amerického velkoměsta odlétají 17. března a k dispozici jsou i letenky za skutečně příznivé ceny. Na návštěvu New Yorku máte hned několik měsíců.

Nejlevněji lze zpáteční letenky pořídit za krásných 13 505 korun, což je přívětivá cena. Přeci jen akční letenky ze zahraničních metropolí nebývají už o tolik levnější. Navíc se nabízí různě dlouhé pobyty, což je skvělá zpráva.

Jak uvádí server Honzovy Letenky, v ceně jsou zahrnuty jednak příruční zavazadla do 12 kilogramů, tak i občerstvení na palubě letadla.

Lety dle informací společnosti Air France, která linku z Prahy do New Yorku provozuje, potrvají 9 hodin a 15 minut.

Pro milovníky Ameriky se tak jedná o vynikající příležitost splnit si svůj sen a to za velmi solidních podmínek.

Zdroj: Air France, Honzovy Letenky

Pokračovat ve čtení

Cestování

Nejlepší letenky do 1500 korun: Atraktivní destinace dostupné z Vídně, Bratislavy i z Polska

Publikováno

dne

Duben se blíží a spolu s ním téměř ideální období na výlety v období, kdy ještě není všude tolik turistů. Přehled letenek z České republiky jsme již dohromady dávali, nyní jsou na řadě cesty i z blízkých letišť nedaleko od hranic.

Vídeň

Letenky pod 1000 Kč

Vídeň tradičně dostává své velikosti a také v dubnu lze z rakouské metropole vyrazit do mnoha zajímavých destinací za atraktivní ceny. Vůbec nejlevnější jsou zpáteční letenky do dánského města Billund, které nabízí Ryanair nejlevněji za 844 Kč v termínu od 22. do 29. dubna.

Ryanair ovšem z Vídně zařizuje hned čtyři lety směrem do Itálie. Ve shodných termínech od 19. do 26. dubna za shodnou cenu 932 korun nalezneme zpáteční letenky do Bergama či Benátek. Do Milána se dostaneme na stejný termín jen o 12 korun dráž. O den delší pobyt lze zařídit v Boloni.

Kdo pak chce navštívit Řím, najde zpáteční letenky za 944 korun u společnosti Wizz Air na termín 19. až 27. dubna.

Letenky nad 1000 Kč

Z kategorie letenek nad 1000 Kč vyjde nejlépe ta zpáteční do dánské Kodaně. Nabízí ji společnost Ryanair za 1042 korun na termín od 18. do 25. dubna.

Poslední letenkou z Vídně na sever je směr Stockholm. Let opět provozuje Ryanair a to v termínu od 18. do 25 dubna za 1360 korun.

Kdo má raději teplo, tak zajisté ocení letenky do francouzského letoviska Marseille v termínu od 14. do 27. dubna za 1191 korun od společnosti Ryanair. O něco levněji (1165 Kč) se dostaneme do chorvatského Dubrovníku (1165 Kč) od 12. do 19. dubna.

Milovníky Řecka zajisté potěší, že Ryanair nabídne let do Soluně za 1241 korun v termínu od 16. do 26. dubna.

Za ceny pod 1500 korun se dostaneme ještě do Bukurešti, když se do tohoto města dostaneme za 1479 Kč se společností Ryanair v termínu od 16. do 25. dubna. Společnost Wizz Air pak nabízí atraktivní zpáteční letenky do černohorského města Podgorica za 1355 korun na 20. až 27. dubna.

Mírně nad 1500 korun se vyšplhaly ceny letenek na Kypr, konkrétně do města Larnaca (1579 Kč na 9. až 27. dubna Ryanair), na Ibizu (1563 Kč na 18. až 26. dubna, Ryanair) a do saúdskoarabského Dammánu (1717 Kč na 28. března až 4. dubna, Wizz Air).

Vídeň → Dubrovnik → Vídeň – 12. až 19. duben – 1165 Ryanair

Vídeň → Soluň → Vídeň – 16. až 26. dubna – 1241 korun Ryanair

Vídeň → Podgorica → Vídeň – 20. až 27. dubna – 1355 Kč – Wizz Air

Bratislava

O něco chudší, nicméně stále zajímavý je seznam letenek z Bratislavy. S výjimkou jediné má všechny na svědomí společnost Ryanair. Tu výjimku obstarává Wizz Air, když se díky ní můžeme z Bratislavy dostat do Skopje. Nejlevněji vyjde termín od 12. do 26. dubna (1266 Kč).

Jestli se chcete dostat někam za cenu pod 1000 korun, nabízí se dvě destinace. Tou první je Záhřeb, kam lze pořídit letenky na 13. až 20. dubna za 844 korun. Za stejnou sumu lze navštívit Sofii, ovšem v termínu 18. až 25. dubna.

Kdo by rád do Anglie a omrzel ho již Londýn, nabízí se možnost navštívit Leeds. Zpáteční letenky lze pořídit na 22. až 26. dubna za 1172 korun.

Z Bratislavy se lze dostat také do Turecka, konkrétně do Dalamanu na 17. až 24. dubna za 1439 korun.

Polsko

Tři zajímavé zpáteční letenky lze využít také při odletu z Polska. Wizz Air nabízí odlet z Krakova do Lyonu, přičemž nejlevněji vyjde termín 9. až 22. dubna (1212 korun).

Velmi levně se lze opět s Wizz Air dostat do Švédska, konkrétně do Malmö, tentokráte z Katowic. Nejvíce se vyplatí dvoutýdenní termín (3. až 17. dubna za 689 korun), pouze týdenní návštěva vyjde na letenkách pouze o 100 korun dráž.

Z Katowic lze zamířit také do norské metropole. Oslo lze navštívit za 1035 korun v termínu od 18. do 25. dubna.

Zdroje: Ryanair, Wizz Air

Pokračovat ve čtení

Oblíbené