Spojte se s námi


Cestování

Bosá chůze léčí nejen nohy, ale také tělo i duši. Proč vyměnit boty za barefoot obuv, či je později vysadit úplně?

Publikováno

dne

Bosonožci, novodobý fenomén? Dost možná. Lidí, kteří chodí bez bot, přibývá. Stejně tak se rozrůstá nabídka barefoot obuvi pro ty, kteří úplně bez bot chodit nezvládnou, ať už z jakýchkoliv důvodů. Proč je ale chůze naboso, případně v barefoot botách prospěšná pro tělo?

Běžné boty škodí zdraví

Bosou chůzi často provázejí různé mýty a pověsti. Mnoho z nás určitě slyšelo povídačky o tom, že chozením bez bot můžeme způsobit propadnutí klenby, časté je i strašení infekcemi. Jenže realita je vlastně úplně opačná.

Přesto i v dnešní době, kdy jsou dostupné konkrétní studie a informace, těmto nepravdám mnoho jedinců věří. Navíc by stačilo použít pouhou logiku. Běžné boty podpírají klenbu a tím ochabují její svaly. Ty pak nefungují, jak by měly.

Kromě toho běžné boty nerespektují tvar chodidla. Prsty na nohou nemají dostatek místa a namísto toho, aby měly prostor a nebyly tlačeny k sobě, se deformují spolu s celou nohou, která ochabuje.

Mimo to pak má obuv vliv na špatný styl chůze a spolu s tím vznikají problémy spojené se špatným držením těla. To se rovná negativnímu vlivu nejen na nohy, ale také na páteř, což může vyvolávat bolesti hlavy.

O vlivu na prokrvování těla a tedy například i chladu od nohou nemluvě. A v podobném stylu by šlo pokračovat. Běžné boty mají zkrátka mnoho negativ.

V čem je bosá chůze lepší?

Hned několik negativních vlivů běžných bot již bylo nastíněno. Nyní tedy zbývá vypíchnout, proč je vlastě bosá chůze tolik užitečná. Důvodů je mnoho. Chůze po různých terénech působí na nohu velice pozitivně, některé terény vyloženě plní funkci masáže a pomáhají s prokrvováním.

Důležité je ale také to, že dochází k posilování nejrůznějších svalů. Včetně těch, které drží klenbu v dobrém stavu. Prsty mají prostor. Volná noha se navíc značně méně potí, což je pochopitelně užitečné z hlediska různých infekcí, zánětů a plísní.

Nesmíme opomenout ani fakt, že chodidla jsou klíčovým prvkem pro vnímání. Až 70 % vjemů při chůzi získáváme právě chodidlem. A v botě je tento „senzor“ pochopitelně značně nefunkční.

Volná noha skvěle vnímá terén, čte jej, což znamená lepší reakce na různé negativní podněty. Dodat můžeme i fakt, že volná noha je mnohem pohyblivější a lehčí, lépe se koordinuje pohyb celého těla.

Vesměs je tedy pozitivní vliv na celé tělo. A aby toho nebylo málo, tak samotné napojení na terén změní váš pohled na svět. Propojení s přírodou se zkrátka stane novým zážitkem, kterého se nebudete chtít zbavit.

Bosá chůze navíc pomůže k tomu, že nemusíte řešit rozmary počasí. Tělo si zvykne na vše. Tedy jak teplé povrchy, tak ty studené. Také nebudete muset přemýšlet, jaké boty si vzít, když chcete jít do míst, kde bude třeba bláto a podobně. Noha přeci nepromokne a po příchodu domů si ji lze jednoduše umýt.

Zkrátka bezproblémové. O tom, kolik lze ušetřit, ani nemluvě.

Samozřejmě je ale nedobré začít chodit bos ihned po rozhodnutí. Vše musí být postupné. Jelikož vysazení bot znamená, že se bude vaše tělo měnit. Uzdravovat. A to zkrátka bolí. Proto je dobré začít s barefoot obuví, popřípadě je vhodné kombinovat barefoot s běžnými botami.

Barefoot obuv na vzestupu

O barefoot obuvi již byla také řeč. Je to ideální začátek s bosou chůzí. Pomůže s tím, aby se srovnal tvar nohy, tvar těla. A pochopitelně je pro mnoho lidí překážkou v bosé chůzi také fakt, že jsou chodidla třeba až příliš citlivá na sebemenší kamínek či jinou nerovnost.

Výhodou těchto bot je velká ohebnost a přizpůsobení tvaru chodidla. Navíc pochopitelně nohu chrání před různými ostrými předměty, což se zejména ve městě hodí. Také jsou mnohem lehčí než běžné boty a po nachození třeba 20 kilometrů to jde extrémně znát.

V minulosti byly barefoot boty nevzhledné, drahé, těžce dostupné. Ale dnes je situace úplně jiná. Je mnoho značek, vyrábějí se i skutečně stylové boty, s kterými můžete do jakékoliv společnosti, případně boty na traily či na jiné aktivity.

Samozřejmě jsou barefooty o něco dražší, ale je to věc, do které se vyplatí investovat. Na zdraví se šetřit nevyplácí a tohle je jeden z těch případů, kdy se to opravdu tělu vrátí a s časem to oceníte.

A není to problém ani přes zimu. Už se totiž vyrábí nespočet zimních barefoot bot, dokonce i takových, s nimiž lze vyrazit v zimě na hory. Značek je čím dál více, výběr je čím dál větší. Zdá se zkrátka, že barefoot je hudbou, respektive obuví budoucnosti.

Nově se navíc vyrábějí také ponožkoboty značky Skinners, které jsou ideální do přírody. Jsou snadno sbalitelné, skladné a lze je mít vždy po ruce.

Zdroj: naBOSo, ChooseGreen

Oblíbené