Spojte se s námi


Zajímavosti

Bizarní fobie: Lidé mohou mít hrůzu z luštění křížovek, polykání nebo z věcí na levé straně

Zeměkouli obývá asi 7,8 miliard lidí, což je závratné číslo. A právě mezi nimi se nacházejí tací, kteří na první pohled nevybočují z davu, ale jejich vnitřní strachy vás ihned zarazí. Občas se jedná o fobie, které jsou pro většinu lidí až k smíchu, jenomže je to tvrdá realita.

Publikováno

dne

Zeměkouli obývá asi 7,8 miliard lidí, což je závratné číslo. A právě mezi nimi se nacházejí tací, kteří na první pohled nevybočují z davu, ale jejich vnitřní strachy vás ihned zarazí. Občas se jedná o fobie, které jsou pro většinu lidí až k smíchu, jenomže je to tvrdá realita.

Je naprosto v pořádku, že se bojíte smrti, zesměšnění, nemoci, tmy, pavouků a hadů, rozchodu s partnerem nebo výpovědi z práce. To jsou zcela běžné strachy, které nikoho nezaskočí. Jen si představte, že existují lidé, kteří mají panickou hrůzu z luštění křížovek, otevírání očí, polykání, deště, mléka, papeže, žluté barvy nebo věcí, které se nacházejí na levé straně.

Začněme od toho, co je ještě v normě

Nedivím se lidem, kteří trpí coulrofobií neboli strachem z klaunů. Po zhlédnutí filmu s drsným krvelačným šaškem je to pochopitelné. Hodně populace se potýká s obavou, že ztratí jejich telefon signál, ale to je spíše k pousmání.

Dále mě zaujala chromatofobie – strach z barev. No nevím, takový člověk nemůže vycházet ani ven. Dále je zajímavá alliumfobie čili strach z česneku. Takový jedinec se asi hodně dívá na filmy s upíry.

Tady už mi to hlava nebere

A už jsme se dopídili k obavám, které jsou fakt síla a bizardní. Patří k nim somnifobie – strach ze spánku, protože bez spánku se dá jen horko těžko žít. Nejdříve jsem se zasmála strachu z vlastního pupíku, ale ano. I takoví jsou mezi námi a bojí se, že jim z něho vytečou střeva a vnitřnosti. Pak tu máme cibofobii – strach z jídla a fagofogii – strach z polykání. Tak tady se člověk dlouhého věku nedožije.

To už je silná káva

To, co je pro normálního člověka prostě běžné, z toho mají jiní noční můry. Po světě kráčí jedinci, kteří jsou vyděšení z plešatých lidí a bojí se jich jako čert kříže. Farmáři nikdy nepochopí člověka, co trpí alektorofobií neboli strachem ze slepic a bromidrosifobií – strachem z vlastního potu.

S tím souvisí i koprofobie – strach z vlastních výkalů. No tak v tomto případě je člověk docela v nevýhodě. No, raději si to ani nepředstavovat.

Něco se dá prostě pochopit

Ve výčtu fobií nesmí scházet ani takové zajímavosti. Určitě jste někdy trpěli ergofobií – strachem z práce. Když vám dlouholetý vztah zkrachuje, tak zřejmě začnete pociťovat gamofobii, což je strach z manželství. K pentherafobii se snad nebudu ani více vyjadřovat, protože je to strach z tchyně.

Jaké fobie v Česku opravdu nehrozí?

Na závěr něco pro zasmání. Češi se jistě nikdy nesetkají se zytofobií, což je strach z pití piva a určitě také s chrometofobií – jedná se totiž o strach z peněz. A úplná perlička nakonec. Na kolena mě dostala ithyphallofobie – strach ze ztopořeného penisu. Tak to nevím, jak si takový muž najde lásku svého života.

Zdroje: Redakce, Žena.cz, Flowee, Patalie

Oblíbené