Spojte se s námi


Kultura

Barevné průvody na Haiti, přibití na kříž či thillery v televizi. I takové mohou být Velikonoce. Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Publikováno

dne

A jsou tu Velikonoce. Svátky jara se slaví po celém světě, nejenom u nás a v každé zemi k oslavám přistupují po svém. Velikonoce se vypočítávají podle svátku Pesach, což je svátek nekvašených chlebů a je spojen s oslavou Mojžíšova vyvedení židů z egyptského otroctví.

V Čechách v době Velikonoc (a Vánoc) vévodí televizním obrazovkám pohádky. Naopak v Norsku na Velikonoce všichni sledují detektivky. Norové nazývají tuto tradici jako Paaskekrim (Velikonoční zločin).

Zvyk vzešel z události v roce 1923 spojené s reklamou v novinách na nový detektivní román. Inzerce se až příliš podobala reálné zprávě o vraždě a tak řada občanů nepochopila, že jde jen o propagaci knihy.

Při návštěvě města Haux (Francie) si tehdejší vojevůdce, státník a císař Napoleon Bonaparte pochutnal na místních vejcích. Dokonce mu chutnala tak moc, že na druhý den nechal pro celou svojí armádu udělat vaječnou omeletu. Od té doby se v tomto městě na Velikonoční pondělí připravuje omeleta ze 4 500 000 vajíček.

Pokud se rozhodnete načerpat síly a „nachytat“ sluníčko u moře, dejte si pozor, aby jste „nechytli“ nějaký ten hliněný džbán nebo hrnec přímo na hlavu. Na ostrově Korfu (Řecko) se na Bílou sobotu vyhazují, aby byla zajištěna bohatá úroda v dalším roce.

Velikonoce nejsou svátkem, na který narazíte pouze v Evropě. Slaví se prostě všude po světě, i na místech, kde by jste to nečekali. Třeba na Bermudách. Tam si místní na Velký pátek užívají pojídání treskového koláče.

Pokud by jste se na ostrovy vypravili během oslav svátků jara, určitě zde uvidíte poletovat nejednoho vlastoručně vyrobeného draka. K tradici pouštění draků se váže zajímavá historie.

Britská učitelka se snažila přiblížit tamním obyvatelům křesťanskou historii spojenou s Velikonocemi a Ježíšovým zmrtvýchvstání a následné cesty Ježíše do nebe. Akt připodobnila výrobou draka, jehož konstrukce byla ve tvaru kříže.

Třeba v Americe si Velikonoce drží druhou příčku nejdražšího svátku, za který jsou lidé ochotni utratit téměř 2 miliony dolarů. První místo si drží sladkosti spojené se svátkem Halloween.

Od roku 1878 se v Bílém domě koná akce Easter Egg Roll, při které prezident USA pozve děti k hledání čokoládových vajec na zahradě. 76 % Američanů přitom sní na čokoládovém zajíci jako první jeho uši.

Zatímco v jiných zemích si oslavy můžete jak se patří užít, na takové Filipíny v době Velikonoc nejezděte. Tedy pokud se nechcete dobrovolně přibít na kříž, abyste odčinili své hříchy za poslední rok. Byť se stát i církev staví k této tradici spíše odmítavě, i tak vám v případě vykonání tohoto činu bude nabídnuto bezplatné ošetření.

Zdroj: The Journal, Do Something, EF Czech

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Kultura

Čtyři dohody Miguela Ángela Ruize od Jaroslava Duška aneb Podívat se do zrcadla potřebuje občas každý

Publikováno

dne

Kniha Čtyři dohody, kterou sepsal Miguel Ángel Ruiz, můžeme popsat jako praktický průvodce k osobní svobodě, jež vychází z moudrosti Toltéků. Především v této době, kdy jsou lidé omezováni ve volném pohybu, je pak toto dílo velmi užitečné pro zamyšlení se nad svým vlastním chováním.

Skvěle toto krásné dílo prezentuje skrze divadelní hru Jaroslav Dušek, jenž Čtyři dohody pojal velmi zábavně a dodal jim opravdový šmrnc.

Kniha se pak zabývá jak ostatně sám název napovídá čtyřmi dohodami:

První dohoda: Nehřešte slovem

První dohoda se zabývá tím, co ubližuje lidem a manipuluje jimi od nepaměti. Slovo je mocný nástroj, který dokáže velké věci, jak ty dobré, tak ty zlé. Uzavřete tedy sami se sebou dohodu, že slovem nebudete ubližovat, ale naopak pomáhat, uklidňovat či vzdělávat.

Druhá dohoda: Neberte si nic osobně

Jak řekl Mahátma Gándhí: „Oko za oko a svět je slepý.“ Když už někdo používá ošklivá slova proti vám, uzavřete se sebou dohodu a povzneste se nad to, neútočte a neoplácejte mu to. Sami sebe příjemně překvapíte a dotyčného poučíte.

Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

Každé slovo jde říct několika tóny, které naprosto změní samotný význam. Udělejte tedy se sebou i tu dohodu, že si nebudete vytvářet domněnky a bez emocí a trpělivě naslouchejte či konejte.

Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Když něco děláte, tak s radostí a naplno. Stejně jako si dokáží celé hodiny hrát malé děti, tak i vaše činnost by měla být vaší radostí. Uzavřete tedy se sebou poslední čtvrtou dohodu a dělejte věci, které máte rádi a ve kterých jste dobří, jen tak dokážete vytvářet velké věci.

Zdroj: Wikipedia, Youtube

Pokračovat ve čtení

Kultura

Ztracený v Edenu vystoupí hned třikrát, poté si dá od veřejného koncertování pauzu

Marek Ztracený opět dokazuje, že aktuálně vládne české hudební scéně. Své dva naplánované koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu vyprodal velmi rychle, a tak se rozhodl ohlásit třetí termín. I u toho už zbývá jen několik stovek posledních vstupenek.

Publikováno

dne

Marek Ztracený opět dokazuje, že aktuálně vládne české hudební scéně. Své dva naplánované koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu vyprodal velmi rychle, a tak se rozhodl ohlásit třetí termín. I u toho už zbývá jen několik stovek posledních vstupenek.

Zanedlouho Marek Ztracený ohlásí věc, která se ještě nikomu u nás nepovedla. Vyprodá hned tři letní koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu, vstupenky navíc mizely obrovskou rychlostí.

Jak sám Ztracený oznámil na sociálních sítích, půjde zároveň o jeho poslední veřejné koncerty na několik dalších let. Vidět naposledy svého oblíbeného zpěváka také mohlo být pro mnohé fanoušky lákadlem.

S muzikou však Ztracený rozhodně nekončí. Nadále se bude věnovat její tvorbě, navíc bude s kapelou vystupovat na soukromých akcích. Převážně proto, aby své skladby nezapomněl, jak sám říká.

Prozatím jsou koncerty v Edenu jedinou akcí, na kterých Ztracený vystoupí. Žádné další vystoupení zatím naplánované nemá, ovšem s kapelou uvažuje o koncertu, jenž by měl Edenu předcházet. Zatím ale nic veřejně neoznámil.

V červnu tak Marek Ztracený odehraje bezesporu své tři největší koncerty v kariéře. Fanoušci na něm uslyší největší hity jeho kariéry, zahrát by měl s kapelou rovněž více písní než na klasických koncertech.

Prozatím lze zakoupit vstupenky jen na páteční termín 16. června. Naleznete je na síti Ticketportal.

Zdroj: Ticketportal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené