Spojte se s námi


Kultura

Barevné průvody na Haiti, přibití na kříž či thillery v televizi. I takové mohou být Velikonoce. Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Publikováno

dne

A jsou tu Velikonoce. Svátky jara se slaví po celém světě, nejenom u nás a v každé zemi k oslavám přistupují po svém. Velikonoce se vypočítávají podle svátku Pesach, což je svátek nekvašených chlebů a je spojen s oslavou Mojžíšova vyvedení židů z egyptského otroctví.

V Čechách v době Velikonoc (a Vánoc) vévodí televizním obrazovkám pohádky. Naopak v Norsku na Velikonoce všichni sledují detektivky. Norové nazývají tuto tradici jako Paaskekrim (Velikonoční zločin).

Zvyk vzešel z události v roce 1923 spojené s reklamou v novinách na nový detektivní román. Inzerce se až příliš podobala reálné zprávě o vraždě a tak řada občanů nepochopila, že jde jen o propagaci knihy.

Při návštěvě města Haux (Francie) si tehdejší vojevůdce, státník a císař Napoleon Bonaparte pochutnal na místních vejcích. Dokonce mu chutnala tak moc, že na druhý den nechal pro celou svojí armádu udělat vaječnou omeletu. Od té doby se v tomto městě na Velikonoční pondělí připravuje omeleta ze 4 500 000 vajíček.

Pokud se rozhodnete načerpat síly a „nachytat“ sluníčko u moře, dejte si pozor, aby jste „nechytli“ nějaký ten hliněný džbán nebo hrnec přímo na hlavu. Na ostrově Korfu (Řecko) se na Bílou sobotu vyhazují, aby byla zajištěna bohatá úroda v dalším roce.

Velikonoce nejsou svátkem, na který narazíte pouze v Evropě. Slaví se prostě všude po světě, i na místech, kde by jste to nečekali. Třeba na Bermudách. Tam si místní na Velký pátek užívají pojídání treskového koláče.

Pokud by jste se na ostrovy vypravili během oslav svátků jara, určitě zde uvidíte poletovat nejednoho vlastoručně vyrobeného draka. K tradici pouštění draků se váže zajímavá historie.

Britská učitelka se snažila přiblížit tamním obyvatelům křesťanskou historii spojenou s Velikonocemi a Ježíšovým zmrtvýchvstání a následné cesty Ježíše do nebe. Akt připodobnila výrobou draka, jehož konstrukce byla ve tvaru kříže.

Třeba v Americe si Velikonoce drží druhou příčku nejdražšího svátku, za který jsou lidé ochotni utratit téměř 2 miliony dolarů. První místo si drží sladkosti spojené se svátkem Halloween.

Od roku 1878 se v Bílém domě koná akce Easter Egg Roll, při které prezident USA pozve děti k hledání čokoládových vajec na zahradě. 76 % Američanů přitom sní na čokoládovém zajíci jako první jeho uši.

Zatímco v jiných zemích si oslavy můžete jak se patří užít, na takové Filipíny v době Velikonoc nejezděte. Tedy pokud se nechcete dobrovolně přibít na kříž, abyste odčinili své hříchy za poslední rok. Byť se stát i církev staví k této tradici spíše odmítavě, i tak vám v případě vykonání tohoto činu bude nabídnuto bezplatné ošetření.

Zdroj: The Journal, Do Something, EF Czech

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kultura

Zemřela Sandy z Pomády! Olivii Newton-Johnové bylo 73 let

Publikováno

dne

V pondělí ráno zemřela zpěvačka a herečka Olivie Newton-Johnová. 30 let bojovala s rakovinou prsu, které nakonec, ve věku 73 let, podlehla. O jejím úmrtí informoval její manžel John Easterling. Herečka odešla doma, v kruhu své rodiny na ranči v jižní Kalifornii.

Rakovina prsu se u ní poprvé objevila v roce 1992. Zpěvačka s nemocí bojovala a za pomoci lékařů nad ní i zvítězila. Od té doby se věnovala osvětě a propagaci včasné prevence tohoto onemocnění.

V australském Melbourne je po ní pojmenováno výzkumné středisko Olivia Newton-John Cancer Wellness & Research Centre. Nemoc se jí však v roce 2013 vrátila a postupně metastázovala.

Veřejně herečka oznámila, že je opět nemocná až v roce 2018, kdy už ji metastáze napadly i spodní část páteře. Newton-Johnová tehdy přiznala, že ji v léčbě při silných bolestech pomáhá léčivé konopí a veřejně se vyslovila pro legalizaci marihuany v Austrálii.

Newton-Johnová se narodila ve Velké Británii v Cambridge, ale po 6 letech se její rodina přestěhovala do Austrálie a nějakou dobu žila v Melbourne. Po teenegerských úspěších v Austrálii přišel zásadní zlom v její kariéře v roce 1971 s písní If Not For You (Bob Dylan), která jí zajistila účinkování v televizi (pořady Cliffa Richarda) a filmu (The Case).

Po přestěhování se do USA se jí v kariéře moc nedařilo, až do roku 1978, kdy zazářila jako Sandy po boku Johna Travolty ve filmovém zpracování slavného broadwayského muzikálu Pomáda, který se odehrává v 50. letech na střední škole v jižní Kalifornii, kdy se nově přistěhovaná australská studentka zamiluje do grázla a místního lamače dívčích srdcí Dannyho.

Na svém Instagramu na ní zavzpomínal i její filmový partner John Travolta.

V době natáčení bylo Newton-Johnové 29 let a roli získala úplnou náhodou, když se na jednom z večírků potkala s producentem filmu, který jí po tomto setkání roli nabídl.

Olivia Newton-Johnová se tak stala jednou z největších popových hvězd 70. let, když prodala přes 100 milionů alb, a také čtyřnásobnou držitelkou ceny Grammy.

Zdroj: iDNES, CSFD, Novinky

Pokračovat ve čtení

Kultura

Shakira půjde ve Španělsku před soud. Za daňové úniky jí hrozí až osm let vězení

Španělská zpěvačka Shakira aktuálně musí řešit pořádné problémy. Španělská prokuratura ji podezírá z daňových úniků a požaduje pro ni vedle peněžité pokuty i osm let vězení. Případ velmi pravděpodobně bude řešen před soudem.

Publikováno

dne

Kolumbijská zpěvačka Shakira aktuálně musí řešit pořádné problémy. Španělská prokuratura ji podezírá z daňových úniků a požaduje pro ni vedle peněžité pokuty i osm let vězení. Případ velmi pravděpodobně bude řešen před soudem.

Shakira se měla dle španělské prokuratury dopustit daňových úniků v letech 2012 až 2014. Škoda byla vyčíslena v celkové výši 14,5 milionů eur, tedy v přepočtu asi 356 milionů korun.

Popová zpěvačka obvinění odmítá a tvrdí, že ministerstvu financí všechnu částku zaplatila včetně penálů. Navíc uváděla, že do roku 2015 pobývala ve Španělsku jen sporadicky.

Naopak prokuratura poukazuje zejména na vztah s barcelonským fotbalistou Gerardem Piquém, na základě čehož dovozuje, že Shakira ve Španělsku pobývala mnohem více než nyní uvádí.

Prokuratura nabídla zpěvačce dohodu, kterou ale Shakira hned odmítla. Navíc poukázala, že dle ní se prokuratura uchýlila k nátlakovým prostředkům a nejedná tak v souladu se zákonem.

I přesto ale má Shakira stále možnost se s prokuraturou dohodnout a její případ tak nebude řešen před soudem. Vzhledem k jejím prohlášením ale tato možnost není příliš pravděpodobná.

Případ tak bude muset nejspíš řešit soud a Shakira tak bude sedět na lavici obžalovaných.

Zdroje: Novinky, ČTK

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Zemřel policejní seržant Phil Cerret ze Zákona a pořádku! Herec Paul Sorvino tak následoval nedávno zesnulého herce Davida Warnera

Publikováno

dne

Ve věku 83 let zemřel italsko-americký herec Paul Sorvino. U filmu pracoval přes 50 let. Herec proslul především rolemi mafiánů, gangsterů a policistů. Původně studoval hudbu a chtěl se stát operním pěvcem. Miloval také poezii a malbu.

O hercově úmrtí informovala agentura Reuters, které zprávu potvrdil jeho mluvčí. Sorvino zemřel přirozeně v nemocnici na Floridě.

Na svém kontě má přes 172 filmů a seriálů. Ze seriálů můžeme zmínit Zákon a pořádek, ve kterém hrál policejního seržanta Phila Cerretu. Dále To je vražda, napsala či Star Trek. Mezi poslední patří Godfather of Harlem a Bad Blood.

Uplatnil se ale i ve filmu. Mezi asi jeho nejúspěšnější snímek patří film Mafiáni (režie Martin Scorseseh), kde si zahrál po boku velikánů Roberta De Nira či Lorraine Braccové. Ztvárnil zde roli kmotra Paula Cicera.

Z dalších můžeme připomenout například film Rudí, kde se objevil i český herec Jan Tříska, který v té době působil v USA v emigraci, film Firma (režie Sydney Pollack) nebo historické drama Nixon (režie Oliver Stone).

Sorvino měl tři děti. Patří mezi ně i oscarová herečka Miry Sorvinová. Právě ta svému otci poděkovala za pomoc při herecké práci, v rámci přebírání Oscara za film Mocná Afrodíté, který režíroval Woody Allen.

Zpráva o jeho skonu přišla jen krátce po tom, co média informovaly o úmrtí dalšího herce Davida Warnera, který je českým divákům znám z legendárního filmu Jamese Camerona Titanic. Ten podlehl rakovině ve věku 80 let.

Zdroj: Aktuálně, Novinky

Pokračovat ve čtení

Oblíbené