Spojte se s námi


Cestování

Aviofobie neboli strach z létání: Co dělat, když máte hrůzu z letadla?

Máte v plánu během léta odletět na vysněnou dovolenou, ale už několik dní před odletem máte úzkosti a nevolnosti jen při pomyšlení na letadlo? Možná trpíte aviofobií – strachem z létání. Jak se projevuje a čím si můžete pomoct, když se odlet kvapem blíží?

Publikováno

dne

Máte v plánu během léta odletět na vysněnou dovolenou, ale už několik dní před odletem máte úzkosti a nevolnosti jen při pomyšlení na letadlo? Možná trpíte aviofobií – strachem z létání. Jak se projevuje a čím si můžete pomoct, když se odlet kvapem blíží?

Nejste na to sami

Snad každý člověk se něčeho bojí. Někdo má fobii z pavouků a hadů, jiný člověk z injekcí nebo klaunů a další má trému před veřejným vystoupením. Strach je tedy naprosto přirozený pocit. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří se bojí letět letadlem, rozhodně v tom nejste sami. Podle statistik se strach z létání týká až 40 % populace.

Odborně se takový stav nazývá aviofobie (někdy také aerofobie, která souvisí i se strachem z proudícího vzduchu nebo průvanu), která je spojená s nepříjemnými pocity jak při samotném letu, tak již při plánování nebo samotné myšlence na let letadlem.

Úzkost může pramenit z různých věcí. Ať už máte strach z výšek, uzavřených prostor, pádu letadla, bakterií anebo z velkého počtu lidí na letišti, ztráty zavazadla, terorismu či z bezpečnostní kontroly, poradíme vám, jak s aviofobií bojovat.

Jak se strach z létání projevuje?

Příznaky jsou velmi podobné jiným fobiím. Můžete být už několik dní před odletem nervózní, může se objevit nevolnost, pocení nebo zrychlené dýchání. U některých lidí úzkost přeroste až do takové fáze, že nejsou schopni do letadla nastoupit.

Aviofobii není jednoduché 100% vyléčit, ale je možné s ní pracovat. Samozřejmě můžete navštívit odborníka, ale pokud hledáte rychlé rady, které by vám mohly pomoci, zkuste následující.

Kvalitní příprava a dostatek času

Na letišti je běžně ruch, hodně lidí a dlouhé fronty. To jednomu na psychice nepřidá. Proto udělejte všechno pro to, abyste byli v klidu, nespěchali a měli všechno řádně připraveno. Zavazadla si sbalte podle seznamu a nezapomeňte je zvážit. Na viditelné místo si připravte potřebné cestovní doklady a letenku, kterou si pečlivě zkontrolujte.

Na letiště vyrazte s předstihem, a pokud jedete autem, zjistěte si dopravní situaci na vaší trase. Taxi nebo jinou službu zavolejte taktéž dopředu. Nebudete tak nervózní ze zmeškaného letadla. Pokud letíte v rámci Evropy, měli byste být na letišti aspoň 2 hodiny předem, pokud vás čeká let za oceán, buďte na letišti minimálně 3 hodiny před odletem.

A ještě jeden bod v rámci přípravy – nekoukejte se na letecké katastrofy. Opravdu. Vynechte filmy, ve kterých spadlo letadlo, nečtěte katastrofické články a neposlouchejte děsivé rozhovory o hrůzách na palubě. Tohle ještě nikomu se strachem z létání nepomohlo.

Zvolte vhodné oblečení

Do letadla zvolte prodyšný a pohodlný materiál, aby vám cestu neznepříjemňoval. Oblečte si raději více vrstev, které můžete libovolně sundávat, protože nevíte, jaká teplota bude na letišti a jaká v letadle. Ideálním outfitem jsou tepláky, bavlněné tričko, mikina a pohodlná obuv.

Dýchejte zhluboka

Hluboké dýchání je jedna z metod, která pomáhá od stresu a úzkostí. Při stání ve frontě nebo čekání na odlet se pomalu a zhluboka nadechněte nosem a pomalu vydechněte ústy. Můžete si také zavřít oči a přemýšlet nad blížící se dovolenou nebo výborným jídlem v hotelu. Pokud jste fanoušky jógy a meditace, jistě najdete také nějaké uklidňující afirmace a dechová cvičení.

Rozptylte se a zabavte se

Už dopředu si vyberte druh zábavy na letiště a do letadla. Ať už máte rádi hudbu, podcasty, hry nebo máte rozečtenou knihu či rozkoukaný film, berte každou formu rozptýlení. Pokud cestujete s rodinou nebo s přáteli, povídejte si s nimi nebo hrajte společně hry. Už jen kontakt s někým blízkým vás uklidní.

Letecká doprava je stále nejbezpečnějším typem přepravy na světě. Pravděpodobnost, že s vámi spadne letadlo, je asi stejně úměrná výhře miliard v loterii.

Pokud vás to ovšem uklidní, rezervujte si sedadlo co nejvíce vzadu, blízko nouzových východů a do uličky, ne u okna. Také se doporučuje při vzletu a přistání nespat, natrénovat si bezpečnou pozici (tzv. Brace position) a hlavně dbát pokynům palubního personálu.

Zdroj: realsimple.com, jetbee.aero, muzivcesku.cz

Oblíbené