Spojte se s námi


Cestování

Aviofobie neboli strach z létání: Co dělat, když máte hrůzu z letadla?

Máte v plánu během léta odletět na vysněnou dovolenou, ale už několik dní před odletem máte úzkosti a nevolnosti jen při pomyšlení na letadlo? Možná trpíte aviofobií – strachem z létání. Jak se projevuje a čím si můžete pomoct, když se odlet kvapem blíží?

Publikováno

dne

Máte v plánu během léta odletět na vysněnou dovolenou, ale už několik dní před odletem máte úzkosti a nevolnosti jen při pomyšlení na letadlo? Možná trpíte aviofobií – strachem z létání. Jak se projevuje a čím si můžete pomoct, když se odlet kvapem blíží?

Nejste na to sami

Snad každý člověk se něčeho bojí. Někdo má fobii z pavouků a hadů, jiný člověk z injekcí nebo klaunů a další má trému před veřejným vystoupením. Strach je tedy naprosto přirozený pocit. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří se bojí letět letadlem, rozhodně v tom nejste sami. Podle statistik se strach z létání týká až 40 % populace.

Odborně se takový stav nazývá aviofobie (někdy také aerofobie, která souvisí i se strachem z proudícího vzduchu nebo průvanu), která je spojená s nepříjemnými pocity jak při samotném letu, tak již při plánování nebo samotné myšlence na let letadlem.

Úzkost může pramenit z různých věcí. Ať už máte strach z výšek, uzavřených prostor, pádu letadla, bakterií anebo z velkého počtu lidí na letišti, ztráty zavazadla, terorismu či z bezpečnostní kontroly, poradíme vám, jak s aviofobií bojovat.

Jak se strach z létání projevuje?

Příznaky jsou velmi podobné jiným fobiím. Můžete být už několik dní před odletem nervózní, může se objevit nevolnost, pocení nebo zrychlené dýchání. U některých lidí úzkost přeroste až do takové fáze, že nejsou schopni do letadla nastoupit.

Aviofobii není jednoduché 100% vyléčit, ale je možné s ní pracovat. Samozřejmě můžete navštívit odborníka, ale pokud hledáte rychlé rady, které by vám mohly pomoci, zkuste následující.

Kvalitní příprava a dostatek času

Na letišti je běžně ruch, hodně lidí a dlouhé fronty. To jednomu na psychice nepřidá. Proto udělejte všechno pro to, abyste byli v klidu, nespěchali a měli všechno řádně připraveno. Zavazadla si sbalte podle seznamu a nezapomeňte je zvážit. Na viditelné místo si připravte potřebné cestovní doklady a letenku, kterou si pečlivě zkontrolujte.

Na letiště vyrazte s předstihem, a pokud jedete autem, zjistěte si dopravní situaci na vaší trase. Taxi nebo jinou službu zavolejte taktéž dopředu. Nebudete tak nervózní ze zmeškaného letadla. Pokud letíte v rámci Evropy, měli byste být na letišti aspoň 2 hodiny předem, pokud vás čeká let za oceán, buďte na letišti minimálně 3 hodiny před odletem.

A ještě jeden bod v rámci přípravy – nekoukejte se na letecké katastrofy. Opravdu. Vynechte filmy, ve kterých spadlo letadlo, nečtěte katastrofické články a neposlouchejte děsivé rozhovory o hrůzách na palubě. Tohle ještě nikomu se strachem z létání nepomohlo.

Zvolte vhodné oblečení

Do letadla zvolte prodyšný a pohodlný materiál, aby vám cestu neznepříjemňoval. Oblečte si raději více vrstev, které můžete libovolně sundávat, protože nevíte, jaká teplota bude na letišti a jaká v letadle. Ideálním outfitem jsou tepláky, bavlněné tričko, mikina a pohodlná obuv.

Dýchejte zhluboka

Hluboké dýchání je jedna z metod, která pomáhá od stresu a úzkostí. Při stání ve frontě nebo čekání na odlet se pomalu a zhluboka nadechněte nosem a pomalu vydechněte ústy. Můžete si také zavřít oči a přemýšlet nad blížící se dovolenou nebo výborným jídlem v hotelu. Pokud jste fanoušky jógy a meditace, jistě najdete také nějaké uklidňující afirmace a dechová cvičení.

Rozptylte se a zabavte se

Už dopředu si vyberte druh zábavy na letiště a do letadla. Ať už máte rádi hudbu, podcasty, hry nebo máte rozečtenou knihu či rozkoukaný film, berte každou formu rozptýlení. Pokud cestujete s rodinou nebo s přáteli, povídejte si s nimi nebo hrajte společně hry. Už jen kontakt s někým blízkým vás uklidní.

Letecká doprava je stále nejbezpečnějším typem přepravy na světě. Pravděpodobnost, že s vámi spadne letadlo, je asi stejně úměrná výhře miliard v loterii.

Pokud vás to ovšem uklidní, rezervujte si sedadlo co nejvíce vzadu, blízko nouzových východů a do uličky, ne u okna. Také se doporučuje při vzletu a přistání nespat, natrénovat si bezpečnou pozici (tzv. Brace position) a hlavně dbát pokynům palubního personálu.

Zdroj: realsimple.com, jetbee.aero, muzivcesku.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

V září si na Madeiře užijete příjemně teplou vodu v oceánu, výlet na lodi za delfíny a velrybami nebo horskou túru

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Publikováno

dne

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Ostrov květin, vína a krajkářství

Madeira je ostrov v Atlantském oceánu, vzdálený od Maroka něco přes pět set kilometrů. Jedná se o autonomní oblast Portugalska. To je pro cestovatele z České republiky výhodné, protože mu jako cestovní doklad postačí vlastnit občanský průkaz. Ačkoliv se bude nacházet asi devět set kilometrů od Lisabonu, stále bude v EU. Z Prahy na Madeiru je to letadlem asi čtyři a půl hodiny cestování.

Madeira je ostrov docela malý, dlouhý je asi 57 kilometrů a široký sotva 22 kilometrů. Nabízí však krásnou přírodu s bujnou vegetací – pláže, nížiny i hory. Lidé tu žijí především z cestovního ruchu, známé je také krajkářství nebo produkce vína. Turisté ostrov navštěvují asi od poloviny 19. století.

Vrchol prastaré sopky a levády

Madeira je sopečného původu, jedná se vlastně o vrchol vyhaslé sopky. Zatímco jih je na srážky chudý, na severu prší prakticky denně. To vedlo k vytvoření systému zavlažovacích kanálů, kterým se říká levády. Ty přivádějí vodu ze severu na jih. K jejich budování došlo už v 15. století. Na počátku 20. století tu bylo na 200 levád s délkou 1 000 kilometrů.

V současnosti kanály dosahují celkové délky až 5 000 kilometrů. Za odběr vody z levády místní platí, a to cenu stanovenou podle vzdálenosti od zdroje vody. Podél levád vedou turistické chodníky s bohatou květenou. Některé cestovní kanceláře nabízejí si určité úseky levád projít společně s průvodcem, který seznamuje turisty s jejich historií.

Horská túra z Pico Ruivo na Pico Arieiro

Kdo si chce na Madeiře užít horskou turistiku, může se vypravit na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Pico Ruivo (1862 m). S dalším vrcholem, Pico do Arieiro (1818 m) ho spojuje vysokohorská stezka, což jsou do sopečné horniny vytesané traverzy, strmá schodiště, tunely, skalní brány. Rozhodně si na tuto túru obujte pořádnou trekovou obuv. Chce to také mít dobrou fyzičku, protože vás čeká poměrně náročná cesta s velkým výškovým převýšením.

Nenechte si ujít výlet lodí za delfíny a velrybami

Při pobytu na Madeiře stojí za to si zaplatit výlet motorovou lodí na širý oceán a pozorovat přitom delfíny a velryby. Členové lodní posádky bývají v tomto ohledu erudovaní a umějí o těchto mořských savcích zajímavě vyprávět. Jednou z možností je přístav v Calhetě, odkud tyto lodě vyplouvají.

Zdroje: Getyourguide.com; Cestujtelevne.com, Wikimedia.org

Pokračovat ve čtení

Cestování

Tipy na výlet: Opravdu řádí v jihlavských katakombách duch? Můžete se sami přesvědčit!

Pod Jihlavou se nachází spletitá síť podzemních chodeb, která sama o sobě působí velmi tajemně. Čas od času však můžete zaslechnout i zprávu o tom, že se ve zdejších katakombách objevuje duch. Je na tom něco pravdy?

Publikováno

dne

Pod Jihlavou se nachází spletitá síť podzemních chodeb, která sama o sobě působí velmi tajemně. Čas od času však můžete zaslechnout i zprávu o tom, že se ve zdejších katakombách objevuje duch. Je na tom něco pravdy?

Chodby vzniklé před staletími

Vznik jihlavského podzemního labyrintu se datuje někam do 14. až 16. století. Dnes není úplně jasné, proč podzemní chodby vznikaly, ale předpokládá se, že si měšťané chtěli rozšiřovat svoje sklepy a úložné prostory a postupně tak vznikaly propojené chodby.

V následujících stoletích čekala jihlavská podzemí různé osudy. Někdy byla téměř zapomenuta, jindy si v nich našly své sídlo podivné existence, za války zase podzemí sloužilo jako kryt. Dnes je část jihlavských podzemních chodeb zpřístupněna veřejnosti.

Tajemná svítící chodba

Za zprávy o duchovi, který se v podzemí údajně vyskytuje, zřejmě může unikátní svítící chodba. Když do ní vstoupíte a zhasnete světla, zjistíte, že chodba září přízračným zeleným světlem. Někteří lidé dokonce tvrdí, že v této chodbě či v jejích konkrétních částech vnímají silné toky energií.

Zajímavé je, že tato chodba byla objevena až v 70. letech. Můžeme se tedy ptát, zda se v jihlavském podzemí nenachází nějaké další překvapení.

Ať už na podzemního ducha věříte či ne, v této chodbě na vás rozhodně čeká silná atmosféra, ze které vás možná bude trochu mrazit.

Výlet do Jihlavy

V jihlavském podzemí jsou zpřístupněny prohlídkové okruhy, na nichž mohou návštěvníci spolu s proškoleným průvodcem projít část labyrintu. Součástí prohlídky je například expozice věnovaná hornictví a dobývání stříbra a samozřejmě se návštěvníci podívají do zmíněné tajemné svítící chodby, která je největším lákadlem.

Vydejte se do Jihlavy vyzkoušet štěstí, třeba to budete právě vy, kdo ducha podzemí opravdu spatří.

Zdroj: dojihlavy.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Vzhůru za zážitky: Hrad Bouzov

Dneska se společně vydáme na hrad, který je znám především pro to, že na něm bylo natočeno opravdu velké množství filmů a pohádek. Cílem naší cesty je Olomoucký kraj, v němž o zajímavá turistická místa není nouze, my však máme jasno a míříme na státní hrad Bouzov. Jaká je jeho historie a co v areálu můžete navštívit?

Publikováno

dne

Dneska se společně vydáme na hrad, který je znám především proto, že na něm bylo natočeno opravdu velké množství filmů a pohádek. Cílem naší cesty je Olomoucký kraj, v němž o zajímavá turistická místa není nouze, my však máme jasno a míříme na státní hrad Bouzov. Jaká je jeho historie a co v areálu můžete navštívit?

Rozhodnout se pro dovolenou v Olomouckém kraji rozhodně není špatný nápad. Svou rozmanitostí musí region uspokojit úplně každého, i toho nejnáročnějšího návštěvníka. V této části republiky můžeme navštívit třeba hory nebo historické a přírodní památky. 

Navíc jde zde spousta cyklostezek, na své si tedy přijdou i milovníci cyklistiky. Samozřejmě nesmíme zapomenout na hlavní město kraje, kterým je Olomouc. Tady se určitě zastavte na Horní náměstí, kde stojí sloup Nejsvětější trojice. Právě tato památka patří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Pár faktů

První zmínky o hradu pochází z přelomu 13. a 14. století. Až do roku 1696 ho střídavě vlastnili příslušníci českých a moravských rodů, pak ho koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 už je hrad majetkem státu, navíc toto skvostné místo patří od konce 20. století mezi národní kulturní památky. Návštěvníci mají možnost zhlédnout různé obrazy, umělecké předměty, a také historický na míru vyrobený nábytek. 

Při slavnostních příležitostech, jakými je například zahájení a ukončení sezóny nebo hradní jarmark, můžou návštěvníci spatřit i dva funkční padací mosty a padací mříž. Hrad má speciální kouzlo a často se na něm konají různé akce, může se jednat o koncerty, divadelní představení či výstavy nebo svatby. Jedná se také o místo, které je velice oblíbené mezi filmovými režiséry.  

Prohlídkové okruhy

Návštěvníci si mohou vybrat ze šesti nabízených okruhů. Časová náročnost jednotlivých prohlídek je různá, záleží na tom, co chcete navštívit. V rámci základního okruhu uvidíte reprezentační prostory. Pokud se rozhodnete pro delší okruh, zamíříte i do obytných prostor.

Za návštěvu stojí i nejvyšší věž hradu, ze které se můžete pokochat nádhernými výhledy. Výstup na ni není náročný a stačí vám přibližně dvacet minut. Pro rodiny s dětmi předškolního věku si hrad připravil prohlídku s Ohnivcem, ta je však dostupná jen do konce září. Další variantou je procházka hradním příkopem nebo prohlídkový okruh, v němž hrad poznáte od sklepení až po půdu. U poslední možnosti je ale potřeba zakoupit lístek přes internet.

Vstupenky

Vzhledem k tomu, že hrad nabízí různé okruhy, není zde jednotná výše vstupného. Mezi zvýhodněné skupiny lidí patří studenti, děti, senioři či držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Pokud výlet plánujete předem, můžete si vstupenky zakoupit online, nicméně jde to jen do 24 hodin před prohlídkou. V klidu můžete zůstat i v případě, kdy online předprodej hlásí vyprodáno, ve většině případů je totiž možnost zakoupit vstupenky na místě.

Pohádky a filmy

Pokud jste se někdy dívali na televizi a měli pocit, že děj se odehrává na tomto hradě, mohla to být klidně pravda. Celkem se zde totiž natočilo 34 filmů a pohádek a filmaři se sem vrací velice rádi. Už v roce 1959 zde vznikala první pohádka s názvem O medvědu Ondřejovi, z dalších známých pohádek lze vyjmenovat Rumplcimprcampr, Království potoků nebo třeba Dvanáct měsíčků. A to rozhodně není vše. 

Tak hurá na cestu, tohle místo za návštěvu rozhodně stojí!

Zdroj: olkraj.cz, hrad-bouzov.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené