Spojte se s námi


Kultura

Autorem nejpřekládanější české knihy je Jaroslav Hašek. Jaký byl jeho život?

Publikováno

dne

Spisovatel, jehož dílo svým dosahem předčilo velikány jako Karla Čapka, Aloise Jiráska, ale i Jaroslava Seiferta, který za své sbírky básní dokonce získal Nobelovu cenu. O Jaroslavu Haškovi, jehož dílo je dodnes mnohými vnímáno jako zosobnění české národní povahy, se dozvíte v následujícím článku.

Muž, který stojí za tímto dílem, se narodil 30.4.1883. Studoval na gymnáziu v Ječné ulici, kde ho učil mimo jiné i Alois Jirásek. Po studiu začal pracovat jako úředník, ale netrvalo dlouho a stal se z něj novinář na plný úvazek.

Řeč není o nikom jiném, než o Jaroslavu Haškovi a jeho románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V jeho mládí by do něj nikdo neřekl, že se mu podaří napsat román, který „procestuje svět“. Žil bohémským životem, peníze, které vydělal, prakticky ihned propil v hospodě. Jeho články v časopisech se redakci nelíbí a tak po čase přestává psát do novin.

Manželství

V roce 1907 se zamiloval do jisté Jarmily Kratochvílové, avšak jejím rodičům se bohémský styl života Haška příliš nelíbil. Ten zkusí jít do sebe, začne dirigovat časopis Ženský obzor a o rok později se stává redaktorem časopisu Svět zvířat. Redaktorskou pozici si neudrží příliš dlouho. Jeho články o imaginárních zvířatech byly pro vydavatele příliš.

I tak ale nakonec rodiče jeho vyvolené sňatek povolí. Haška ale vést ukázněný manželský život natolik tíží, až se v roce 1912, dva roky po svatbě, pokouší o sebevraždu. Po propuštění z psychiatrie tak pokračuje v jeho bohémském životě a doma moc času netráví. Nezastavilo ho ani to, když se mu ještě tentýž rok narodil syn Richard. Hašek například přinese ukázat miminko svým kumpánům do hospody a ve víru oslav na něj zapomene. Když se po něm začne shánět, miminko je již pryč. Pohotová hostinská ho totiž mezitím odnesla domů Jarmile.

Válečné období

V roce 1915 udělal krok, který mu změnil život. Rozhodl se narukovat do armády na straně Rakouska-Uherska, po roce se však nechá zatknout a přidá se do československé legie a bojuje proti Rakousku-Uhersku. Ke konci války se v roce 1917 zapojí i do občanské války v Rusku, kde bojuje na straně odpůrců komunismu.

V roce 1918 se na krátkou dobu vrací do Čech a zahájí svůj názorový veletoč. Vstupuje do sociálně-demokratické strany, po skončení války opět odjíždí do Moskvy a stává se oficiálním bolševikem.

Návrat do Čech a vznik Švejka

V prosinci 1920 se vrací do Čech a o komunismus ztratí zájem poté, co v hospodě zasedne k pivu. Začne psát povídky a vydělané peníze hned propíjí. To se změní až v den, kdy se seznámí s malířem a ilustrátorem Panuškou. Ten mu nabídne, aby společně odjeli do Lipnice nad Sázavou a soustředili se jen na práci. Hašek nabídku přijímá a píše, později kvůli špatnému zdraví pouze diktuje, nové kapitoly o vojáku Švejkovi.

Napsání jeho veledíla mu zabralo rok a čtyři měsíce. V prosinci 1922 se ze všech sil snaží dokončit čtvrtou a poslední knihu o Osudech dobrého vojáka Švejka, bohužel román už dokončit nestihl. 3. ledna 1923 v nedožitých 40 letech umírá na ochrnutí srdce.

Svět literatury tak přišel o jednu z nejméně pravděpodobných hvězd, spisovatele tak neortodoxního a obtížně zařaditelného, že jeho dílo ocenily až následující generace.
Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je dodnes nejpřekládanější knihou české literatury s překladem do více než 60 jazyků od angličtiny po indonéštinu.

Zdroje: Životy slavných, Wikipedia

Oblíbené