Spojte se s námi


Zajímavosti

Anna Váchalová: Žena, jíž matka uřízla coby miminku obě ruce v zápěstí. Přesto Anna vychovala 3 děti

Anna Váchalová: Žena, jíž matka uřízla coby miminku obě ruce v zápěstí. Přesto Anna vychovala 3 děti
Anna Váchalová se narodila 13. ledna 1932 v Koutu na Šumavě.

Publikováno

dne

Anna Váchalová se narodila 13. ledna 1932 v Koutu na Šumavě. Její matka v důsledku neléčené laktační psychózy jí jako miminku uřízla obě ručičky v zápěstí. Ale to nebylo všechno. Matka v ataku napadla s nožem i její sestru a pořezala sama sebe.

„Přišla odněkud zvenku domů. Já byla v kočárku, bylo mi půl roku, čtyřletá Libuška pobíhala kolem. Starší bratr byl v měšťance. Maminka vzala kuchyňský nůž a uřízla mi obě ruce v zápěstí. Pořezala i sebe a také Libušku. Té uřízla jednu ruku do poloviny, druhou skoro celou,“ vzpomínala.

„Pak šla k sousedům. Ti okamžitě poslali pro lékaře do Kdyně. Zachránilo nás, že nám muž z vesnice, který byl u Červeného kříže, obvázal zápěstí, takže jsme nevykrvácely. Lékaře přivezl jediný vůz taxi, který byl v roce 1932 ve Kdyni,“ uvedla pro deník.cz.

Domovem se sestrám stal Jedličkův ústav

Anna Váchalová poté se sestrou strávily dětství v Jedličkově ústavu. Jedličkův ústav je vůbec nejstarší české zařízení pro děti a mládež s handicapem. Vznik prvního českého ústavu pro postižené děti se datuje od 1. dubna 1913. O jeho založení se zasadil MUDr. Rudolf Jedlička, jehož jméno figuruje i v názvu ústavu.

Anna Váchalová prožila těžký život s osobními tragédiemi

Anna procházela těžkými životními zkouškami. Byla třikrát vdaná a porodila tři děti. Nejhorší pro matku je zažít smrt vlastního dítěte. A to se stalo i Anně, když její dcera tragicky zemřela po nehodě. Tato statečná žena leckdy neměla ani na jídlo, protloukala se životem, ale přesto dokázala i bez rukou vychovávat své děti.

Sestra Anny se stala i s jednou rukou vyhlášenou pekařkou

Anna Váchalová v rozhovoru dále dodala: „V nemocnici nás dali dohromady. Mně už ale ruce zachránit nemohli, to víte, byla jsem miminko. Libušce zachránili pravou ruku, ale nemohla ji sevřít pěst. Zachránili jí i levou, kterou neměla tak pořezanou, s tou pak vše dělala. Dokonce byla později vyhlášená perníkářka.“

Obě sestry se doslova popraly s těžkým osudem, který jim dal život do vínku. Libuška se stala i s jednou rukou známou perníkářkou. Anna Váchalová zase bojovala za lepší životní podmínky osob se zdravotním postižením natolik, že se stala předsedkyní Svazu invalidů. Po listopadovém převratu byla dokonce zvolena poslankyní a zasedala ve výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Ve své neúnavné činnosti pokračovala i po odchodu z Poslanecké sněmovny a angažovala se v aktivitách osob se zdravotním postižením. Celý svůj dlouhý život věnovala péči o rodinu ale i péči o handicapované. Přitom se i její rodina pěkně rozrostla a Anniným náručím prošlo devět vnoučat a šestnáct pravnoučat. Mimochodem dožila se dokonce i tří prapravnoučat.

Anna Váchalová zemřela 22. března 2024. „Maminka zemřela na stáří. Poslední rozloučení se dle jejího přání bude konat pouze v rodinném kruhu,“ uzavírá obdivuhodný život této ženy a matky, její syn Zdeněk Černý.

A nám nezbývá než uctít památku této úžasné ženy a matky. A sklonit se nad jejím těžkým osudem.

Zdroje: denik.cz, Wikipedia.cz, jus.cz

Oblíbené