Spojte se s námi


Kultura

Anděl Páně válí v muzikálu! Připomeňte si příběh populární vánoční pohádky

Zimní pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně spatřila světlo světa už v roce 2005. Od té doby se stačila proměnit ve vánoční klasiku a přibyl k ní další díl, který se stal hitem českých kin. Jestli se chystá i trojka, o tom se stále jen spekuluje, ale fanoušci si mohou přijít na své i jinak: Anděl Páně totiž roztáhl svá bělostná křídla i na muzikálových prknech!

Publikováno

dne

Zimní pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně spatřila světlo světa už v roce 2005. Od té doby se stačila proměnit ve vánoční klasiku a přibyl k ní další díl, který se stal hitem českých kin. Jestli se chystá i trojka, o tom se stále jen spekuluje, ale fanoušci si mohou přijít na své i jinak. Anděl Páně totiž roztáhl svá bělostná křídla i na muzikálových prknech!

Tak trochu jiná pohádka

O žánru štědrovečerní pohádky se ve veřejném prostoru diskutuje snad každý rok. Zdá se, že žádný tvůrce nedokáže tak úplně naplnit představy českého diváka. Možná i proto způsobila v roce 2005 rozruch pohádka Anděl Páně Jiřího Stracha, která byla pojata poněkud netradičně.

Potkáme v ní čerta, namyšleného knížete i hodnou, chudou dívku a sledujeme, jak mezi ústředním párem vzniká láska, ale přesto je tu všechno tak trochu jinak. Jednu z významných rolí tu hraje i Pán Bůh, v nebesích potkáme malého Ježíška a spoustu svatých, čert je možná zlomyslný, ale vlastně dobrák od kosti a na anděla byste se rozhodně nemohli spolehnout. Neobvyklý mix je doplněný sérií katolických vtípků, z nichž některé nemusí být nevěřícímu publiku ani jasné.

Přestože to vypadá, že se tahle pohádka v tradičně ateistickém Česku musela stát propadákem, čekal ji opak. Lidé si ji zamilovali, možná i díky skvělým hereckým výkonům, a nadšeně očekávali druhý díl.

Anděl Páně 2

A na ten si diváci museli počkat více než deset let. Je zřejmě, že hlavní hrdinové v rolích Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka trochu zestárli, nicméně neplechu na zemi rozhodně dokázali dělat dál.

Tentokrát se příběh točil okolo svobodné matky Magdaleny a její dcerky Anežky, které nemají zrovna jednoduchý život. Čert a anděl pátrají na zemi po jablku poznání, které omylem shodili z nebes, a Anežka se snaží na den svatého Mikuláše vykoledovat alespoň nějaké jídlo.

U toho se potkávají s mikulášským zlodějským gangem i krutým zaměstnavatelem Košťálem.

Příběh Anděla Páně 2 vstoupil rovnou do kin a patřil k těm velmi úspěšným.

Anděl Páně v muzikálu

A zatímco se spekuluje o třetím dílu, Hudební divadlo Karlín se rozhodlo přenést příběh této pohádky na muzikálová prkna.

V roli Boha se tu objeví Jiří Korn, v hlavní roli anděla Petronela se budou alternovat Filip Hořejší a Ondřej Rychlý a v roli čerta Uriáše jim budou sekundovat Jan Sklenář a Marek Lambora. Ústřední zamilovanou dvojici, tedy hraběte a Dorotku budou hrát Lukáš Janota (Roman Tomeš) a Kristýna Daňhelová (Ines Ben Ahmed, Kateřina Marie Fialová).

Muzikál měl premiéru 26. října a diváci se na něj můžou v Hudebním divadle Karlín těšit pravidelně.

Zdroj: csfd.cz, hdk.cz

Oblíbené