Spojte se s námi


Kultura

Alkoholik a hulvát, ovšem skvělý spisovatel. Takový byl Charles Bukowski. Připomeňme si jeho nejslavnější citáty

Publikováno

dne

Charles Bukowski byl velmi kontroverzní postava minulého století. Na jednu stranu alkoholik a hulvát, na druhou zase skvělý básník a spisovatel, který si svými díly zařídil nesmrtelnost. I jeho citáty jsou velmi slavné a pro život trefné. Pojďme si proto připomenout některé z nich.

„Láska je dobrá pro ty, co jsou schopni zvládnout to psychický přetížení. Je to jako když se snažíš přenést plnou popelnici na zádech přes valící se řeku ch*anek…“

Bukowski měl problém s ženami už od dětství, když měl velmi silné akné. Pomocí alkoholu se však seznamoval se ženami v barech už v době, kdy ještě nebyl slavný. O nějaké lásce se ale v jeho případě moc mluvit nedá.

Ta přišla až později a z ní nakonec vzešla i jeho jediná dcera Marina Louise Bukowski.

„Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbama čas.“

Poměrně jasný názor měl i na společnost, především pak politiku. Těmto věcem, jak sám říkal, prakticky nevěnoval pozornost. Moc dobře věděl, o čem to celé je.

„Neprosím o štěstí, jen o trochu méně bolesti.“

To, že Bukowski trpěl, není žádná novinka. Již jsme psali o tom, že trpěl na velmi silné akné. Zároveň měl velké problémy s otcem, který rozhodně nešel pro ránu daleko a nechával ho dělat šílené věci, jako třeba dostříhával trávník před domem malými nůžkami na nehty.

Celé se to s ním táhlo i dál, když do té doby, než si začal vydělávat psaním a stal se slavným, tak pracoval na různých náročných pozicích jako třeba nočních směnách na poště. Když to pak spojíte s jeho pitím, tak nic jednoduchého.

„Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli, když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili, a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.“

Ve svém životě toho vypil opravdu nesčetné množství. Není proto divu, že najdete po světě nesčetně mnoho barů, které nesou jeho jméno. Dokonce najdete jeden i v Praze, který zůstal věrný jeho ponurému stylu.

Zdroj: Citáty, Pinterest, Wikipedia, BBC

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

Ed Sheeran bude mít v Česku hned dva koncerty! Kdy proběhnou a kde si můžete zakoupit vstupenky?

Slavný Ed Sheeran v příštím roce zavítá do Hradce Králové, přičemž podle původních plánů měla tato světová hvězda koncertovat pouze jednou. Vstupenky na první koncert se ale vyprodaly takřka ihned, Sheeran tak vystoupí i podruhé!

Publikováno

dne

Slavný Ed Sheeran v příštím roce zavítá do Hradce Králové, přičemž podle původních plánů měla tato světová hvězda koncertovat pouze jednou. Vstupenky na první koncert se ale vyprodaly takřka ihned, Sheeran tak vystoupí i podruhé!

Ed Sheeran, jedna z největších hudebních hvězd současné doby, už před několika měsíci potvrdil, že v roce 2024 skutečně zavítá do Hradce Králové.

První megakoncert se ale velmi rychle vyprodal, pořadatelé tedy po domluvě se slavnou hvězdou přidávají i druhou show.

Datum už vyprodaného koncertu je stanoveno na 27. července roku 2024, ten druhý proběhne hned den poté. A to na stejném místě, kde se pořádá už velice známý festival Rock for People, tedy v Parku 360.

Tento koncert má být součástí jeho Mathematics Tour, které v Americe zaznamenalo vysokou návštěvnost a zlomilo několik rekordů.

Ed Sheeran nedávno vydal dvě nová alba – Subtract a Autumn Variations, která představují nový směr v jeho tvorbě. V roce 2011 začal svou diskografii pojmenovávat matematickými symboly (+, ×, ÷, =, -) a nedávno přidal album No.6 Collaborations Project, obsahující spolupráce s umělci jako Khalid, Eminem, Skrillex, Stormzy a dalšími.

Nutno podotknout, prodej vstupenek na druhý koncert začal 4. prosince a zahrnuje i možnost zakoupení ubytování a parkování. Fanoušci se mohou těšit i na tématickou Fan Zónu. Lístky si stále můžete zakoupit v síti Ticketportal.

Ed Sheeran a jeho koncert? Přelomový milník, hlásá ředitel Ameba Production

Mám obrovskou radost, že můžeme uspořádat koncert takové osobnosti a jedinečného muzikanta, kterým je Ed Sheeran. To, že si pro svou show v České republice vybral Park 360, kde je domovem i náš festival Rock for People, je pro nás obrovská čest a přelomový milník,“ uvedl na oficiálním webu této události ředitel Ameba Production Michal Thomes.

„Je to pro nás důkaz, že se opravdu každým rokem posouváme a náš areál může konkurovat velkým světovým arénám,“ doplnil.

Zdroje: Rock for People, iDnes

Pokračovat ve čtení

Kultura

Jak se slaví Vánoce ve Francii? Tradičním pokrmem je vánoční poleno na různé způsoby

Ve Francii, stejně jako na mnoha místech ve světě, se Vánoce slaví až 25. prosince. Tento den je pro místní sváteční, protože 24. prosinec je klasický všední den. Není to ale jediná zvyklost, která se liší od těch našich, českých.

Publikováno

dne

Ve Francii, stejně jako na mnoha místech ve světě, se Vánoce slaví až 25. prosince. Tento den je pro místní sváteční, protože 24. prosinec je klasický všední den. Není to ale jediná zvyklost, která se liší od těch našich, českých.

Co najdete na štědrovečerní tabuli?

I tady se ale 24. prosince celá rodina těší na bohatou večeři a zvykem je tu také půlnoční mše. Trávit večer s rodinou je tu tradicí, stejně jako u nás. Následující den ráno na vás čeká hromada dárků, které ale místo Ježíška nosí père Noël.

Velmi se podobá Santu Clausovi, je statný a unese jich mnoho. U večeře nesmí chybět bohatá tabule, která zahrnuje nejen hlavní chod, ale také dezert, kterému se říká „vánoční poleno”. 

O co se jedná? Je to piškotová roláda, která vypadá jako kousek dřeva. Stejně jako u nás, i ve Francii má každá rodina na svůj tradiční dezert vlastní postup. Na stole nesmí chybět pravé šampaňské, a víno se tu podává podle toho, co se zrovna servíruje. Co se tu u stolu nesmí, je počítat kalorie, protože Francouzi si na kvalitní a dobré jídlo a víno potrpí. 

Kromě polena se podává krůta plněná jedlými kaštany s vařenou zeleninou. Chybět nesmí ani ústřice nebo tučná kachní játra foie gras, ale štědrovečerní tabule se liší region od regionu. Najít tak můžete i makronky či jiné sladkosti, stejně jako různé druhy sýra.

Jaké zvyky dodržují Francouzi?

Vánoční tradice jako takové se od našich liší. Děti 24. prosince dávají za dveře bytu nebo domu mrkev pro soby, kteří přijedou s dárky. Pokud ráno mrkev zmizí, znamená to, že père Noël přivezl dárečky.

A jak je ke stromečku dostane? Komínem v krbu. V některých oblastech Francie děti dávají ke krbu boty, do kterých může dárky schovat. 

Vánoční stromky jsou bohatě vyzdobené, především osvětlením, které je vidět v nočních hodinách z každého bytu nebo domu. Ve Francii nechybí ani trhy, které jsou plné stánků s tradičními pokrmy, vínem, a také výrobky typické pro daný region. Především jde o vánoční atmosféru, kterou Francouzi nasávají plnými doušky.

Pokud byste si chtěli užít Vánoce ve Francii, rozhodně je o co stát. A nemusí se jednat o tradiční místa k návštěvě. Za zmínku stojí spíše menší městečka nebo vesnice, kde k sobě lidé mají blízko a právě během Vánoc si navzájem dávají radost a lásku. Společné zdobení stromku, večeře a ranní rozbalování dárků jsou tradice, které tu mají své místo.

Zdroje: JC Correct, Novinky

Pokračovat ve čtení

Kultura

Jak se slaví Vánoce v Brazílii? Dárky nosí dětem Papai Noel a zpívá se Noite Feliz

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Publikováno

dne

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Vánoce v Brazílii

Brazilci slaví Štědrý večer (Véspera de Natal) v noci z 24. na 25. prosince. V tuto dobu se země nachází uprostřed parného léta, takže se vánoční svátky nesmazatelně pojí s vedrem a slunečním svitem. Nicméně Brazilci sníh v rámci vánočních dekorací nahrazují vatovými chomáčky, kterou jsou k vidění téměř všude.

I zde se Vánoce staly v posledních letech hlavně komerčním generátorem zisků. Nákupní centra jsou vyzdobena všelijakými světýlky a figurkami Papai Noel a přetékají zbožím, které se obchodníci v různých akcích snaží prodat zákazníkovi.

Brazilské vánoční tradice

Jako v mnoha jiných zemích i zde rodiny společně zdobí vánoční stromeček pod který přinese Papai Noel o půlnoci dárky. Děti nechávají poblíž okna ponožku, aby jim ji, až přijde nadělovat, za dárek vyměnil.

U Štědrovečerní večeře (Ceia de Natal ) se sejde celá široká rodina včetně vzdálených příbuzných, kmotrů i přátel. Brazilské Vánoce jsou o setkávání se, společném hodování, hraní her a oslavách svátků. Ke stolu se usedne kolem osmé hodiny večerní a hostina obvykle trvá až do dalšího rána. Během večeře se vždy některý z dospělých nenápadně vytratí, aby pod stromeček uložil dárky, které se otevírají po půlnoci.

Brazilskou vánoční písní je Noite Feliz, obdoba naší „Tiché noci“, která se zpívá všude v kostelech, na ulicích, v domácnostech i obchodech.

Vánoce v Brazílii nabízí tradiční slavnostní pokrmy

K vánoční večeři se většinou jako hlavní chod podává nadívaná krůta s rýží. Brazilci jsou známí milovníci kurýrních služeb, takže není neobvyklé, že si rodina tento pokrm objedná a nechá prostě dovézt.

Na stole dále nesmí chybět šunka, pečené vepřové maso, bramborový salát s majonézou, mnoho druhů zeleniny a ovoce a samozřejmě sladkosti. Typickým ovocem, jsou hrozny, které přinášejí štěstí a bohatství. Typickým jídlem pak cuz-cuz paulista, kuskus zapečený ve formě na bábovku s rajčaty a vajíčkem.

Po večeři se podávají sladké dezerty. Mezi nejoblíbenější patří dorty s banánem nebo kokosem, domácí puding či Pannettone, sladký chléb v italském stylu, kterého jsou před Vánoci plné obchody.

Amigo secreto („tajný přítel“)

Tato tradice je velmi rozšířená a typická pro větší pracovní kolektivy, dodržují ji ovšem i v některých rodinách. Princip spočívá v tom, že si každý vylosuje jednu osobu, pro kterou opatří dárek pod stromeček v předem stanovené hodnotě. V rodinách je pak součástí společenských her nejprve popsat osobu, pro kterou mám dárek jejími vlastnostmi a ostatní se pokoušejí uhodnout, o koho jde.

Na Boží hod se rodiny většinou účastní mše, navštěvují své sousedy a přátele, scházejí se na pláži nebo hrají nejrůznější společenské hry. Vánoční oslavy končí 6. ledna na Tři krále (Folia de Reis). V tento den se v ulicích města konají průvody v kostýmech, které znázorňují cestu tří mudrců do Betléma.

Zdroje: jenprocestovatele.cz, zenysro.cz, vanocnisen.cz, Ranní čaj

Pokračovat ve čtení

Oblíbené