Spojte se s námi


Kultura

Alkoholik a hulvát, ovšem skvělý spisovatel. Takový byl Charles Bukowski. Připomeňme si jeho nejslavnější citáty

Publikováno

dne

Charles Bukowski byl velmi kontroverzní postava minulého století. Na jednu stranu alkoholik a hulvát, na druhou zase skvělý básník a spisovatel, který si svými díly zařídil nesmrtelnost. I jeho citáty jsou velmi slavné a pro život trefné. Pojďme si proto připomenout některé z nich.

„Láska je dobrá pro ty, co jsou schopni zvládnout to psychický přetížení. Je to jako když se snažíš přenést plnou popelnici na zádech přes valící se řeku ch*anek…“

Bukowski měl problém s ženami už od dětství, když měl velmi silné akné. Pomocí alkoholu se však seznamoval se ženami v barech už v době, kdy ještě nebyl slavný. O nějaké lásce se ale v jeho případě moc mluvit nedá.

Ta přišla až později a z ní nakonec vzešla i jeho jediná dcera Marina Louise Bukowski.

„Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbama čas.“

Poměrně jasný názor měl i na společnost, především pak politiku. Těmto věcem, jak sám říkal, prakticky nevěnoval pozornost. Moc dobře věděl, o čem to celé je.

„Neprosím o štěstí, jen o trochu méně bolesti.“

To, že Bukowski trpěl, není žádná novinka. Již jsme psali o tom, že trpěl na velmi silné akné. Zároveň měl velké problémy s otcem, který rozhodně nešel pro ránu daleko a nechával ho dělat šílené věci, jako třeba dostříhával trávník před domem malými nůžkami na nehty.

Celé se to s ním táhlo i dál, když do té doby, než si začal vydělávat psaním a stal se slavným, tak pracoval na různých náročných pozicích jako třeba nočních směnách na poště. Když to pak spojíte s jeho pitím, tak nic jednoduchého.

„Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli, když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili, a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.“

Ve svém životě toho vypil opravdu nesčetné množství. Není proto divu, že najdete po světě nesčetně mnoho barů, které nesou jeho jméno. Dokonce najdete jeden i v Praze, který zůstal věrný jeho ponurému stylu.

Zdroj: Citáty, Pinterest, Wikipedia, BBC

Oblíbené