Spojte se s námi


Rady a tipy

7 tipů, které musíte znát, aby váš pes netrpěl v létě horkem  

Léto je tady a spolu s ním i vysoké, mnohdy až nesnesitelné teploty. Ty mohou být pro naše čtyřnohé kamarády velmi náročné. Pokud chcete udělat vašemu psovi léto co nejpříjemnější, máme pro vás pár osvědčených tipů! Pojďte objevit, jak si se svým nejvěrnějším parťákem užít léto a zabezpečit mu osvěžení a radost i v těch nejteplejších dnech.

Publikováno

dne

Léto je tady a spolu s ním i vysoké, mnohdy až nesnesitelné teploty. Ty mohou být pro naše čtyřnohé kamarády velmi náročné. Pokud chcete udělat vašemu psovi léto co nejpříjemnější, máme pro vás pár osvědčených tipů! Pojďte objevit, jak si se svým nejvěrnějším parťákem užít léto a zabezpečit mu osvěžení a radost i v těch nejteplejších dnech. 

Léto. To je nejen dovolená, výlety a skvělé počasí, ale také s sebou nese nesnesitelné vedro, které může být pro naše čtyřnohé parťáky velmi náročné. My se chránit umíme, ale naši mazlíčci jsou závislí na nás. Jejich tělesnou teplotu je nutné udržovat v normálu a předejít tak vyčerpání a úpalu. Ukážeme vám, jak pejskům zpříjemnit horké letní dny, což jim také pomůže vyhnout se těmto nebezpečným stavům, které vedou k životu ohrožujícímu přehřátí organismu.  

1. Voda je základ 

Zajistěte, aby váš pes měl vždy po ruce dostatek osvěžující vody. Nenechte ho žíznit a pravidelně obměňujte vodu, aby byla vždy čerstvá a chutná. Misku s vodou nenechávejte na přímém slunci. Ani my bychom v létě nešli uhasit žízeň teplou vodou. Ať už jdete na procházku nebo cestujete, mějte vždy po ruce pitnou vodu a praktickou cestovní láhev, díky které zaručíte vašemu psovi dodržování pitného režimu.  

POZOR: V letních měsících potřebují pejsci až třikrát více vody. Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy. 

TIP: Někteří psi preferují vodu z pítek a fontán, které jsou dostupné na trhu. Voda vydrží tak déle čerstvá a chutná zkrátka lépe. 

2. Procházky si dobře naplánujte 

Zkuste si rozvrhnout svůj den tak, abyste se psem mohli vyrazit na procházku brzy ráno nebo pozdě večer. Vyhnout se polednímu slunci je to nejlepší, co můžete udělat. Nejenže se vyvarujete přehřátí psa, ale i jeho packy nebudou na rozpáleném povrchu trpět. Není od věci promyslet trasu procházky. Vyhýbejte se obecně silnici a dlažbě. Váš pes vám bude vděčný za procházku lesem, prašnou cestou nebo trávníkem. Pokud to vezmete kolem řeky nebo rybníka, máte vyhráno.  

TIP: Pokud si nejste jistí, zda je silnice příliš horká, pak platí následující obecné pravidlo: pokud je chodník příliš horký pro vaši ruku nebo nohu, bude to i pro tlapky vašeho mazlíčka stejné.  

3. Dopřejte zmrzlinu nejen sobě 

Zmrzlina neodmyslitelně patří k létu a je příjemnou možností, jak si horké dny udělat snesitelnějšími. My si ji jednoduše koupíme, ale pro našeho mazlíčka je nejvhodnější výroba zmrzliny domácí. Ta bude navíc obsahovat psovi nezávadné ingredience a ještě se po ní oblízne. Kreativitě se meze nekladou! 

Zde je několik nápadů na zmrzlinu, kterou si váš pejsek zamiluje: 

  • Bílý jogurt nebo tvaroh – psům velmi chutná i zmražený. 
  • Zmražený hovězí nebo kuřecí vývar je lahodná varianta s nízkým obsahem sacharidů. 
  • Zkuste zmrazit větší množství vody. Získáte velkou kostku ledu, která pejsky zabaví i schladí. 
  • Rozmixujte banán s bílým jogurtem nebo tvarohem a přihoďte pár nasekaných pamlsků.

4. Zkuste chladicí podložku 

Většina chladicích podložek nevyžaduje umístění do chladničky před jejich používáním, protože obsahují speciální gel s chladícím efektem, který při kontaktu psa s podložkou zapříčiní vznik endotermické reakce a podložka začne vstřebávat teplo, které ze zvířete vychází. Tyto podložky můžete používat všude. Ideální jsou na letní vyjížďky autem, kdy může být zdlouhavá přeprava psa náročná. Ochlazovací funkce vydrží i několik hodin a pro obnovu jejich efektu stačí přibližně hodinu podložku nepoužívat.  

Chladicí podložky jsou nejoblíbenější pomůckou k osvěžení psa, na trhu je ale mnoho doplňků pro psy. Některé z těchto vychytávek mají samy o sobě chladivý účinek (díky chladícímu gelu), jiné lze naplnit vodou a zmrazit. Které to jsou? 

  • chladicí hračky (plněné vodou, nutnost zamrazit),  
  • chladicí oblečky (vesty, šátky, nákrčníky), 
  • obojky ke chlazení: obsahují krystaly a netoxický gel (není třeba dávat zamrazit), 
  • stříkací bazénky či sprchy.  

5. Opalovací krém pro psa?

Nejen lidem ale i psům hrozí spálení na slunci. Zejména psům světle zbarveným nebo těm s krátkou srstí. Dobrou zprávou je, že i pro vašeho chlupatého společníka je možnost pořízení opalovacího krému. Především pokud neholdujete osrstěným plemenům, ale naopak těm „nahatým“, nezapomeňte jeho kůži ošetřit vhodným opalovacím krémem.

Pokud si nejste jisti, zda by měl právě váš pes opalovací krém použít, požádejte o radu svého veterináře nebo chovatele. Rádi vám poradí.  

6. Vytvořte chladná a stinná místa

Zahrada  

Jestliže náš pes přebývá na zahradě, všímejme si, zda se má pes kam ukrýt před sluncem. Pokud nemáme na pozemku strom, keř nebo jiný objekt, který vytváří přirozený stín, můžeme si pomoci třeba slunečníkem, čímž vytvoříme chládek, ve kterém si bude moci náš pes na čerstvém vzduchu příjemně odpočinout. Pokud toto stinné útočiště ještě doplníme o chladicí podložku, pes bude mít zase o chlup lepší léto.  

POZOR: Během dne je důležité sledovat, kam se slunce otáčí. Ze stinného místa se může během pár hodin stát místo vhodné k opalování.  

Byt 

I když se zdá, že byt je pro psy v létě výhra, není tomu tak. Obzvlášť podkrovní byty je potřeba přizpůsobit horkým dnům. Abyste předešli horku v bytě, zatemněte brzy ráno okna pomocí závěsů nebo rolet. V noci se naopak teplý vzduch vyvětrá otevřenými okny a dveřmi.  

TIP: Po bytě rozmístěte několik misek s čerstvou vodou. Pes se tak nezapomene občerstvit při jeho pochůzkách horkým bytem.  

7. Letní sestřih ne vždy váš pes ocení 

Pokud máte doma dlouhosrstého chlupáče, jistě vás velmi láká mu v létě trochu odlehčit. Majitelé takových plemen se často mylně domnívají, že je psům pod srstí horko. Ve skutečnosti má hustá srst našich psů kromě funkce zahřívací také funkci ochlazovací. Odpařování vody ze srsti odebírá teplo z okolí a poskytuje tak hustě chlupatým psům příjemné ochlazení. Proto bychom neměli každého psa automaticky stříhat. Poraďte se s veterinářem nebo psím kadeřníkem. Na plemeni opravdu záleží.  

Takže, až se přistihneme u mazání se opalovacím krémem s nejvyšším možným faktorem, kloboukem nebo kšiltovkou, slunečními brýlemi, se zmrzlinou v ruce a přemýšlející nad odchodem na nejbližší koupaliště, zamysleme se na tím, jak asi snáší léto náš čtyřnohý parťák. Dopřejme mu našich 7 tipů a udělejme jeho léto o více než chlup snesitelnější.  

Zdroj: purina.com

Oblíbené