Spojte se s námi


Rady a tipy

7 tipů, které musíte znát, aby váš pes netrpěl v létě horkem  

Léto je tady a spolu s ním i vysoké, mnohdy až nesnesitelné teploty. Ty mohou být pro naše čtyřnohé kamarády velmi náročné. Pokud chcete udělat vašemu psovi léto co nejpříjemnější, máme pro vás pár osvědčených tipů! Pojďte objevit, jak si se svým nejvěrnějším parťákem užít léto a zabezpečit mu osvěžení a radost i v těch nejteplejších dnech.

Publikováno

dne

Léto je tady a spolu s ním i vysoké, mnohdy až nesnesitelné teploty. Ty mohou být pro naše čtyřnohé kamarády velmi náročné. Pokud chcete udělat vašemu psovi léto co nejpříjemnější, máme pro vás pár osvědčených tipů! Pojďte objevit, jak si se svým nejvěrnějším parťákem užít léto a zabezpečit mu osvěžení a radost i v těch nejteplejších dnech. 

Léto. To je nejen dovolená, výlety a skvělé počasí, ale také s sebou nese nesnesitelné vedro, které může být pro naše čtyřnohé parťáky velmi náročné. My se chránit umíme, ale naši mazlíčci jsou závislí na nás. Jejich tělesnou teplotu je nutné udržovat v normálu a předejít tak vyčerpání a úpalu. Ukážeme vám, jak pejskům zpříjemnit horké letní dny, což jim také pomůže vyhnout se těmto nebezpečným stavům, které vedou k životu ohrožujícímu přehřátí organismu.  

1. Voda je základ 

Zajistěte, aby váš pes měl vždy po ruce dostatek osvěžující vody. Nenechte ho žíznit a pravidelně obměňujte vodu, aby byla vždy čerstvá a chutná. Misku s vodou nenechávejte na přímém slunci. Ani my bychom v létě nešli uhasit žízeň teplou vodou. Ať už jdete na procházku nebo cestujete, mějte vždy po ruce pitnou vodu a praktickou cestovní láhev, díky které zaručíte vašemu psovi dodržování pitného režimu.  

POZOR: V letních měsících potřebují pejsci až třikrát více vody. Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy. 

TIP: Někteří psi preferují vodu z pítek a fontán, které jsou dostupné na trhu. Voda vydrží tak déle čerstvá a chutná zkrátka lépe. 

2. Procházky si dobře naplánujte 

Zkuste si rozvrhnout svůj den tak, abyste se psem mohli vyrazit na procházku brzy ráno nebo pozdě večer. Vyhnout se polednímu slunci je to nejlepší, co můžete udělat. Nejenže se vyvarujete přehřátí psa, ale i jeho packy nebudou na rozpáleném povrchu trpět. Není od věci promyslet trasu procházky. Vyhýbejte se obecně silnici a dlažbě. Váš pes vám bude vděčný za procházku lesem, prašnou cestou nebo trávníkem. Pokud to vezmete kolem řeky nebo rybníka, máte vyhráno.  

TIP: Pokud si nejste jistí, zda je silnice příliš horká, pak platí následující obecné pravidlo: pokud je chodník příliš horký pro vaši ruku nebo nohu, bude to i pro tlapky vašeho mazlíčka stejné.  

3. Dopřejte zmrzlinu nejen sobě 

Zmrzlina neodmyslitelně patří k létu a je příjemnou možností, jak si horké dny udělat snesitelnějšími. My si ji jednoduše koupíme, ale pro našeho mazlíčka je nejvhodnější výroba zmrzliny domácí. Ta bude navíc obsahovat psovi nezávadné ingredience a ještě se po ní oblízne. Kreativitě se meze nekladou! 

Zde je několik nápadů na zmrzlinu, kterou si váš pejsek zamiluje: 

  • Bílý jogurt nebo tvaroh – psům velmi chutná i zmražený. 
  • Zmražený hovězí nebo kuřecí vývar je lahodná varianta s nízkým obsahem sacharidů. 
  • Zkuste zmrazit větší množství vody. Získáte velkou kostku ledu, která pejsky zabaví i schladí. 
  • Rozmixujte banán s bílým jogurtem nebo tvarohem a přihoďte pár nasekaných pamlsků.

4. Zkuste chladicí podložku 

Většina chladicích podložek nevyžaduje umístění do chladničky před jejich používáním, protože obsahují speciální gel s chladícím efektem, který při kontaktu psa s podložkou zapříčiní vznik endotermické reakce a podložka začne vstřebávat teplo, které ze zvířete vychází. Tyto podložky můžete používat všude. Ideální jsou na letní vyjížďky autem, kdy může být zdlouhavá přeprava psa náročná. Ochlazovací funkce vydrží i několik hodin a pro obnovu jejich efektu stačí přibližně hodinu podložku nepoužívat.  

Chladicí podložky jsou nejoblíbenější pomůckou k osvěžení psa, na trhu je ale mnoho doplňků pro psy. Některé z těchto vychytávek mají samy o sobě chladivý účinek (díky chladícímu gelu), jiné lze naplnit vodou a zmrazit. Které to jsou? 

  • chladicí hračky (plněné vodou, nutnost zamrazit),  
  • chladicí oblečky (vesty, šátky, nákrčníky), 
  • obojky ke chlazení: obsahují krystaly a netoxický gel (není třeba dávat zamrazit), 
  • stříkací bazénky či sprchy.  

5. Opalovací krém pro psa?

Nejen lidem ale i psům hrozí spálení na slunci. Zejména psům světle zbarveným nebo těm s krátkou srstí. Dobrou zprávou je, že i pro vašeho chlupatého společníka je možnost pořízení opalovacího krému. Především pokud neholdujete osrstěným plemenům, ale naopak těm „nahatým“, nezapomeňte jeho kůži ošetřit vhodným opalovacím krémem.

Pokud si nejste jisti, zda by měl právě váš pes opalovací krém použít, požádejte o radu svého veterináře nebo chovatele. Rádi vám poradí.  

6. Vytvořte chladná a stinná místa

Zahrada  

Jestliže náš pes přebývá na zahradě, všímejme si, zda se má pes kam ukrýt před sluncem. Pokud nemáme na pozemku strom, keř nebo jiný objekt, který vytváří přirozený stín, můžeme si pomoci třeba slunečníkem, čímž vytvoříme chládek, ve kterém si bude moci náš pes na čerstvém vzduchu příjemně odpočinout. Pokud toto stinné útočiště ještě doplníme o chladicí podložku, pes bude mít zase o chlup lepší léto.  

POZOR: Během dne je důležité sledovat, kam se slunce otáčí. Ze stinného místa se může během pár hodin stát místo vhodné k opalování.  

Byt 

I když se zdá, že byt je pro psy v létě výhra, není tomu tak. Obzvlášť podkrovní byty je potřeba přizpůsobit horkým dnům. Abyste předešli horku v bytě, zatemněte brzy ráno okna pomocí závěsů nebo rolet. V noci se naopak teplý vzduch vyvětrá otevřenými okny a dveřmi.  

TIP: Po bytě rozmístěte několik misek s čerstvou vodou. Pes se tak nezapomene občerstvit při jeho pochůzkách horkým bytem.  

7. Letní sestřih ne vždy váš pes ocení 

Pokud máte doma dlouhosrstého chlupáče, jistě vás velmi láká mu v létě trochu odlehčit. Majitelé takových plemen se často mylně domnívají, že je psům pod srstí horko. Ve skutečnosti má hustá srst našich psů kromě funkce zahřívací také funkci ochlazovací. Odpařování vody ze srsti odebírá teplo z okolí a poskytuje tak hustě chlupatým psům příjemné ochlazení. Proto bychom neměli každého psa automaticky stříhat. Poraďte se s veterinářem nebo psím kadeřníkem. Na plemeni opravdu záleží.  

Takže, až se přistihneme u mazání se opalovacím krémem s nejvyšším možným faktorem, kloboukem nebo kšiltovkou, slunečními brýlemi, se zmrzlinou v ruce a přemýšlející nad odchodem na nejbližší koupaliště, zamysleme se na tím, jak asi snáší léto náš čtyřnohý parťák. Dopřejme mu našich 7 tipů a udělejme jeho léto o více než chlup snesitelnější.  

Zdroj: purina.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Publikováno

dne

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Co znamená pojem sendvičová generace?

Je to jednoduché. Sendvičová generace je zmáčknutá mezi dva různé faktory, které vyžadují jejich péči. Obvykle mezi své malé děti a stárnoucí rodiče (či dokonce prarodiče).

S tím, jak se prodlužuje věk dožití a zároveň věk, kdy si lidé pořizují děti, se vytváří problém, kdy se lidé okolo padesáti let ocitají v situaci, v níž musejí pečovat o své nedospělé děti, ale zároveň jejich péči vyžadují i rodiče, které již trápí starosti stáří, nebo prarodiče, kteří se dožili vysokého věku, ale už se o sebe nedokáží sami postarat.

Sendvičová generace tak musí chodit do práce a vydělávat na živobytí, vychovávat své děti a zároveň se starat o starší příslušníky své rodiny. Stres tak na ně působí doslova ze všech stran a oni jsou zmáčknutí jako náplň sendviče mezi mnoho povinností, které téměř nelze všechny stíhat.

Být příslušníkem sendvičové generace často přináší rizika

Problémy z toho, že je člověk součástí sendvičové generace, trápí hlavně ženy, jelikož na nich totiž častěji leží větší množství povinností spojených jak s péčí o děti, tak o rodiče (a to často i partnerovy rodiče).

Takové ženy obvykle trpí únavou, může je postihnout syndrom vyhoření nebo se u nich projeví příznaky některých psychických onemocnění jako jsou deprese, nespavost či úzkosti. Duševní potíže pak navíc mohou vést i k fyzickým zdravotním komplikacím, typicky se objevují problémy se zažívacím traktem, bolesti zad či hlavy a další potíže, které mohou být částečně způsobeny psychosomatickými vlivy.

Jak z toho ven?

Ze situace sendvičové generace není snadná cesta ven. Problémy s tím, že musíte svou pozornost věnovat jak dětem, tak rodinným seniorům, samy nezmizí a potrvají nejméně několik dalších let.

Jako všude, i tady platí pravidlo, že nejdříve se musíte postarat o sebe a až poté můžete pomáhat jiným.

Základním pravidlem tedy je dopřát péči i sobě. Najít si čas na odpočinek a věnovat se svým koníčkům. Práce a péče o rodinu nesmí být tou jedinou náplní vašeho času, pak totiž velmi snadno vyhoříte.

A druhé pravidlo říká: nebojte se požádat o pomoc.

Přeneste část povinností na partnera, na své sourozence či vzdálenější příbuzné. Pokud máte větší děti, možná mohou některé činnosti již zvládat samy nebo vám dokonce pomoct se starostí o babičku a dědu. A v neposlední řadě pomocnou ruku nabízí i některé státní organizace či neziskovky.

Zdroj: sendvicovagenerace.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené