Spojte se s námi


Různé

10 rad, jak se vyhnout chřipce

I přesto, že nelze úplně eliminovat riziko nákazy chřipkou, dodržování 10 rad, jak se vyhnout chřipce, může výrazně snížit pravděpodobnost nákazy a šíření viru. Chřipka je totiž vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může způsobit vážné zdravotní problémy, zejména u ohrožených skupin obyvatel.

Publikováno

dne

I přesto, že nelze úplně eliminovat riziko nákazy chřipkou, dodržování 10 rad, jak se vyhnout chřipce, může výrazně snížit pravděpodobnost nákazy a šíření viru. Chřipka je totiž vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může způsobit vážné zdravotní problémy, zejména u ohrožených skupin obyvatel.

Jak se vyhnout chřipce?

1. Očkujte se proti chřipce

Očkování proti chřipce je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence, jak se ochránit před chřipkou. Očkování se provádí každoročně, protože se chřipkové viry neustále mění.

Důležité je i načasování, které je podrobně popsáno na serveru SZÚ.

2. Myjte si často ruce

Chřipkové viry se mohou přenášet prostřednictvím kapének z nosu nebo úst nakažených osob. Mytí rukou po dobu alespoň 20 sekund pomocí mýdla a vody pomáhá odstranit viry z rukou a snížit riziko nákazy.

Mytí rukou se velmi často podceňuje, přitom je to naprostý základ pro naše zdraví. Velmi pěkně je správné mytí rukou popsáno na serveru Benu.

3. Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi

Pokud máte příznaky chřipky, zůstaňte doma a vyhněte se kontaktu s ostatními. Chřipkové viry se mohou přenášet i před tím, než se u nakaženého objeví příznaky. Pokud máte kolegu, rodinného příslušníka nebo přítele s příznaky chřipky, pokud je to možné, je lepší odložit přímý kontakt na později.

4. Přikryjte si ústa a nos, když kýcháte nebo kašlete

Přikryjte si ústa a nos kapesníkem nebo rukou, když kýcháte nebo kašlete. Pokud nemáte po ruce kapesník, kašlete nebo kýchejte do rukávu. Kýchnutím při nachlazení roznesete vir až do vzdálenosti 3,5 metru.

5. Větrejte v místnosti

Chřipkové viry se mohou šířit vzduchem. Větrejte v místnosti, kde se pohybujete, alespoň několikrát denně. Čerstvý vzduch je ostatně obohacující sám o sobe, proto můžete třeba vyrazit na krátkou procházku, která vaší imunitě může jen prospět.

6. Dopřejte si dostatek spánku

Dostatek spánku pomáhá posílit imunitní systém. Dospělí by měli spát 7-8 hodin denně, děti a dospívající 8-10 hodin denně. Zrovna tak je důležité chodit na čerstvý vzduch, nejlépe do lesa. Taková procházka dokáže nemálo zlepšit stav vaší imunity.

7. Jezte zdravou stravu

Zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky taktéž pomáhá posílit imunitní systém.

8. Pijte dostatek tekutin

Dostatečný příjem tekutin pomáhá udržet tělo hydratované a taktéž pomáhá imunitnímu systému fungovat správně. Doporučuje se zejména pití čajů. Vhodné je doplnit si i vitamíny.

9. Sledujte zpravodajství a dodržujte pokyny zdravotních autorit

Informujte se o aktuální situaci a dodržujte doporučení a pokyny zdravotních autorit, které mohou obsahovat rady pro prevenci a bezpečnost.

10. Pravidelně si čistěte nosní dutiny

Pravidelné čištění nosních dutin například pomocí slané vody může pomoci odstranit viry a bakterie z nosu a snížit riziko nákazy.

Pokud se u vás objeví příznaky chřipky, jako je horečka, kašel, bolest v krku, svalová bolest, únava nebo rýma, vyhledejte lékařskou pomoc. Včasná léčba může pomoci zmírnit příznaky a snížit riziko komplikací.

Oblíbené