Technika
Zveřejnění nové generace jazykového modelu ChatGPT-4 se blíží. Co od něho očekávat?

ChatGPT-4 od OpenAI je další generace jazykového modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), který je vyškolen na obrovském množství textových dat a je schopen generovat přirozeně znějící text. Oproti ChatGPT-3 bude pracovat s mnohem větším objemem dat a čeká ho vylepšení v mnoha směrech, krom jiného se očekává, že bude pracovat s obrázky, zvukem a také videem.
ChatGPT-4 je speciálně navržen pro interakci s lidmi v chatovacích aplikacích a může odpovídat na dotazy a provádět různé úkoly, včetně hledání informací či poskytování doporučení.
V porovnání s předchozí verzí ChatGPT-3 by měl být ChatGPT-4 schopen generovat ještě kvalitnější a přesnější odpovědi, a to s větší rychlostí a efektivitou.
Zatím není známo, jaké přesné vylepšení přinese ChatGPT-4 oproti ChatGPT-3, protože zatím nebyla oficiálně vydána. Oficiální představení je však na spadnutí.
Nicméně, jako další generace jazykového modelu GPT, se očekává, že bude schopen generovat ještě lepší a přesnější odpovědi na různé dotazy.
Některé z možných vylepšení, na kterých se pracuje, zahrnují zlepšení v rychlosti a efektivitě výpočtu, větší schopnost porozumět kontextu, což logicky přinese zlepšené výsledky.
ChatGPT-4 má ale velmi dobře pracovat nejen s textem, ale taktéž s audio a video. Mnoho lidí po celém světě tak bedlivě sledují každou novinku, se kterou společnost Open AI přijde.
Důvod? Ten je zřejmý. Počítá se totiž s tím, že umělá inteligence začne nahrazovat řadu pracovních pozic. Tentokrát však nepůjde o skladníky či lidi ve fabrikách, ovšem taktéž o umělce či IT pracovníky.
Problémy již nyní řeší řada firem včetně společnosti Getty Images (americká fotobanka), jejíž akcie odepsaly od podzimu minulého roku i kvůli novinkám v oblasti AI desítky procent. Dalším typickým příkladem společnosti, která se v budoucnu bude potýkat s problémy, je Fiverr, na níž nabízí mnoho frelancerů své služby.
Na 14. března je pak naplánovaný na Youtube GPT-4 Developer Livestream, který odhalí mnohé.
Zdroj: Open AI, Youtube, Twitter

Novinky
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows
Bill Gates je z AI opravdu nadšený, což potvrdil ve svém dlouhém povídání na blogu Gates Notes, kde se této nové revoluční technologii detailně věnuje. Dle jeho slov je to teprve druhá revoluční věc, s níž se za svůj život setkal.

Bill Gates je z AI opravdu nadšený, což potvrdil ve svém dlouhém povídání na blogu Gates Notes, kde se této nové revoluční technologii detailně věnuje. Dle jeho slov je to teprve druhá revoluční věc, s níž se za svůj život setkal.
Společnost Microsoft byla založena v roce 1975 právě Billem Gatesem a Paulem Allenem. Ti dva se setkali již na střední škole, kde spolu začali pracovat na počítačových projektech. Poté, co odešli ze školy, pokračovali ve spolupráci a v roce 1975 společně založili firmu Microsoft.
Ta si získala velkou popularitu zejména díky operačnímu systému Windows, který byl vydán v roce 1985 a rychle se stal nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače.
V posledních letech byl Microsoft lehce „v pozadí dění“, když se dopředu dostaly společnosti jako Apple, Amazon, Meta či Alphabet. Nyní se však zdá, že je Gates a spol. zpět ve hře.
„Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční. Poprvé to bylo v roce 1980, kdy jsem se seznámil s grafickým uživatelským rozhraním – předchůdcem všech moderních operačních systémů včetně Windows,“ začal Gates povídání o AI na blogu Gates Notes.
Od té doby se svět opravdu změnil, přišel internet, sociální sítě a nyní přichází AI, z níž mají respekt především lidé, kteří za jejím zrodem stojí, včetně Elona Muska.
„Druhé velké překvapení přišlo teprve loni. Od roku 2016 jsem se setkával s týmem z OpenAI a byl jsem ohromen jejich neustálým pokrokem. V polovině roku 2022 jsem byl jejich prací tak nadšený, že jsem jim dal úkol: vycvičit umělou inteligenci, aby složila zkoušku z biologie pro pokročilé,“ pokračoval americký miliardář ve svém povídání.
Společnost OpenAI byla založena v roce 2015 skupinou významných osobností v oblasti umělé inteligence, včetně Elona Muska, Sama Altmane, Ilya Sutskevera, Grega Brockmana a dalších.
Založení společnosti OpenAI bylo motivováno snahou o rozvoj a využití umělé inteligence pro dobro lidstva a zároveň minimalizování rizik spojených s jejím vývojem a nasazením. Cílem společnosti je podporovat výzkum a vývoj umělé inteligence, která bude prospěšná pro celou společnost a bude mít pozitivní dopad na lidský život.
OpenAI se specializuje na vývoj pokročilých technologií v oblasti umělé inteligence, včetně strojového učení, přirozeného jazykového zpracování, robotiky a dalších oblastí. Společnost má také ambiciózní plány na vývoj univerzální umělé inteligence, která by byla schopna řešit široké spektrum problémů a úkolů v různých oblastech.
Právě do této společnosti Microsoft investoval v roce 2019 nemalou částku, když věřil v její práci. A tato důvěra se rozhodně vyplatila.
„Udělejte ji schopnou odpovídat na otázky, na které nebyla speciálně vyškolena. (Vybral jsem si test z biologie, protože v něm nejde jen o prosté odříkávání vědeckých faktů, ale o kritické přemýšlení o biologii). Pokud se vám to podaří, řekl jsem si, pak jste udělali skutečný průlom. Myslel jsem si, že tato výzva je zaměstná na dva nebo tři roky. Dokončili ji za několik měsíců,“ prozradil Gates.
Pakliže dokážete udělat velký dojem na takového člověka, jako je právě Gates, tak si můžete být jistí, že se vám povedla skutečně revoluční věc.
AI má před sebou ale ještě dlouhou cestu. Nicméně je nutné dodat, že první měsíce berou leckomu dech. Pokud tedy bude podobně rychlý vývoj pokračovat, svět bude za další 2-3 roky vypadat úplně jinak.
Zdroj: Gates Notes, Wikipedia, Open AI
Ekonomika
Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.
Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.
Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.
„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.
Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.
Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.
Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.
Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…
V krizi se novým věcem daří
ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.
Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.
Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.
Zdroj: E15, OpenAI, CNN
Sociální sítě
Meta zareaguje na zvýšené náklady propouštěním zaměstnanců
Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.

Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.
Finanční zprávy nejsou pro společnost Meta příliš pozitivní. Na konci minulého roku její výdaje vzrostly o 22 procent, naopak prodeje klesly o 4 procenta. I když se společnost stále nachází ve velkém zisku, šéf Mark Zuckerberg chce na toto zjištění včas zareagovat.
Proto se také rozhodl v roce 2023 provést řadu opatření, které mají zlepšit finanční situaci společnosti. Opatření to však budou dosti nepopulární, když řadu zaměstnanců čeká propuštění.
Již dříve se Meta rozloučila s celkem jedenácti tisíci zaměstnanci, což představovalo doposud největší propuštění hromadné v historii společnosti. Nyní dle serveru Bloomberg čeká vyhazov další tisíce zaměstnanců.
Nejvíce v ohrožení by dle dostupných informací měli být členové středního managementu. Mark Zuckerberg si od jejich odchodu, kromě finanční úspory, slibuje zefektivnění a zrychlení rozhodovacího procesu ve firmě.
Zuckerberg se v tomto roce rovněž chystá zaměřit na projekty, které nejsou tak ziskové, jak si představoval, případně na projekty odsunuté na druhou kolej. Není vyloučené, že tyto projekty čeká úplný prodej.
Je zajímavé, že Meta není jedinou společností, která byla donucena k tomuto kroku. Známý je například postoj Elona Muska ve vedení Twitteru, jenž krátce po svém příchodu propustil tisíce zaměstnanců, propuštění pak čeká i Amazon.
Zde je nutné podotknout, že Muskův úsporný plán velice brzy narazil. Krátce po příchodu sice propustil několik tisíc lidí, brzy si však uvědomil, že bez nemálo těchto zaměstnanců se společnost neobejde. Proto se na ně obracel s prosbou, zda se do Twitteru nevrátí.
A co vlastně stojí za horší finanční situací Mety? Může to být obrovský boom sociální sítě TikTok. Zvýšená konkurence pochopitelně pozvolna snižuje uživatelskou základnu, což se odráží i na celkových příjmech.
Zdroje: Bloomberg, e15
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Žebříčky Netflixu: Na povrch se dere jihokorejské drama Sláva, které láká na ďábelskou odplatu šikanované slečny
-
Cestovánípřed 2 týdny
Levně z Prahy do New Yorku přímo? Od druhé půlky března lze využít atraktivní a cenově dostupné zpáteční letenky
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 1 týdnem
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává