Spojte se s námi


Zajímavosti

Záhadné jezero Roopkund: Historie napsaná kostmi

Publikováno

dne

Vysoko v indických Himálajích, obklopené ledem a mlhou, leží jezero Roopkund. Na první pohled tiché a klidné místo, ale pod jeho hladinou se skrývá děsivé tajemství – stovky lidských koster. Kdo tito lidé byli, jak zemřeli a proč právě tady? Záhada jezera smrti láká vědce i milovníky tajemna už desítky let.

Jezero smrti, jak ho Indové nazývají

Roopkund leží v nadmořské výšce přes 5 000 metrů v indickém státě Uttarákhand. Po většinu roku je pokryté ledem a sněhem. Když ale v letních měsících tají, vynoří se z jeho vody desítky až stovky lidských koster. První nález přišel už v roce 1942, kdy se britští vojáci v oblasti nestačili divit, co všechno jezero ukrývá.

Kdo byli lidé pod ledem?

Zpočátku se myslelo, že šlo o vojáky nebo poutníky, které zastihla lavina. Ale moderní výzkumy ukázaly překvapivější obraz. Kostry patří lidem z různých historických období a geografických oblastí – například i lidem z oblasti kolem dnešního Íránu či jihu Indie. Někdy byli pohromadě, jindy rozptýleni. A co víc, někteří zemřeli rozdílnými způsoby.

Smrt z nebe? Vědci mají teorii

Jedna z nejvážněji teorií tvrdí, že lidé mohli být zabiti extrémním krupobitím. Kostry totiž často nesou známky úderu do lebky – silné, ale bez poškození jiných částí těla. To by odpovídalo prudké bouři, jakou horské počasí umí přichystat. Pokud je tato hypotéza pravdivá, zemřeli bez šance na únik.

Výzkumy DNA ukázaly, že v jezeře neleží jen jeden dav nešťastníků. Vzorky ukázaly, že zde byly minimálně dvě skupiny – jedna z oblasti jižní Asie a druhá nečekaně blízká středomořskému regionu. Jak se dostali do Himálaje a proč všichni zemřeli ve stejné oblasti, to zůstává záhadou.

Poutní místo i turistická atrakce

Roopkund je součástí tradiční poutní trasy Nanda Devi Raj Jat, kterou místní věřící procházejí každých dvanáct let. I přes svou děsivou pověst je jezero vyhledávaným cílem dobrodruhů a horalů, kteří chtějí na vlastní oči spatřit mrazivou historii. Cesta k němu ale není snadná – vysoká nadmořská výška a drsné podmínky znamenají, že to není výlet pro každého.

Indická vláda v posledních letech zpřísnila přístup do oblasti. Kostry totiž lákaly nejen badatele, ale i sběratele trofejí. Aby nedocházelo k dalšímu ničení archeologického dědictví, je vstup omezený a jezero je pod státním dohledem.

Záhada přetrvává i přes moderní technologie

Navzdory genetickému výzkumu, radiokarbonovému datování i terénnímu výzkumu zůstává několik klíčových otázek nevyřešených. Proč se sem lidé vydávali? Proč tolik lidí z různých koutů světa? A jak je možné, že všichni skončili právě v tomto jediném jezeře?

Jezero Roopkund není jen archeologickým nálezem. Je připomínkou toho, jak nevyzpytatelná a drsná může být příroda. A také, jak málo stále víme o dávné historii a migraci lidí. Každý nový výzkum přináší více otázek než odpovědí.

Nejsou sami – i jinde je svět plný tajemných jezer

Roopkund není jediným jezerem s podivnou historií. Například jezero Natron v Tanzanii „mumifikuje“ zvířata díky vysokému obsahu solí. A v Kazachstánu najdete jezero Kaindy, ve kterém se pod vodní hladinou tyčí zatopený les. Planeta je plná podobných míst, kde realita překonává fantazii.

Jezero Roopkund zůstává jednou z největších horských záhad světa. I přes nové poznatky stále působí jako nedořešená detektivka s desítkami obětí a žádným podezřelým. Možná je to právě ono tajemství, které nás na podobných místech tolik fascinuje.

Zdroje: Lidé a země, Objevím, Deník, Události Extra

Oblíbené