Spojte se s námi


Lifestyle

Záhada Djatlovovy expedice: nevyřešená záhada mrazivého Uralu

V srdci ruského pohoří Ural leží mrazivá záhada, která mate vyšetřovatele, výzkumníky a hledače vzrušení po celá desetiletí. Incident Djatlovovy expedice, při které přišla skupina turistů o život, nadále podněcuje představivost a četné teorie o tom, co se skutečně stalo oné osudné zimní noci.

Publikováno

dne

V srdci ruského pohoří Ural leží mrazivá záhada, která mate vyšetřovatele, výzkumníky a hledače vzrušení po celá desetiletí. Incident Djatlovovy expedice, při které přišla skupina turistů o život, nadále podněcuje představivost a četné teorie o tom, co se skutečně stalo oné osudné zimní noci.

V lednu 1959 vedl 23letý Igor Djatlov skupinu osmi mladých sovětských turistů, skládající se ze sedmi mužů a dvou žen, do pohoří Ural, aby se pokusili dosáhnout vrcholu hory Otorten.

Najít všech devět jejich těl trvalo více než tři měsíce. Byli nalezeni necelých deset kilometrů od místa určení, v lese téměř dva kilometry od jejich kempu, bez lyží, bot nebo kabátů v zimě sahající pod -30 stupňů celsia. Dvě těla měla zlomeniny lebky, další dvě velké zlomeniny hrudníku a jedné turistce chyběl jazyk. Sovětští vyšetřovatelé uvedli příčinu smrti jako „přírodní sílu“ a případ náhle uzavřeli ani ne o měsíc později.

Záhadné okolnosti

Celkem šest turistů zemřelo na podchlazení a tři na zranění. Zemřeli přitom odděleně – dva z nich byli nalezeni pod cedrovým stromem poblíž zbytků požáru, zatímco tři další byli nalezeni v intervalech několik desítek metrů od stromu a čtyři další byli nalezeni v nedaleké rokli. Nebyla zde ani stopa po boji ani po tom, že by se k tábořišti přibližoval jiný člověk či zvíře. V noci na 2. února byla sněhová bouře, což byla dle zápisu v deníku výpravy doba, kdy zemřeli.

Jejich kemp byl postaven na svahu Mrtvé hory. Všichni cestovatelé byli zkušení horolezci, kteří se na místo dostali na lyžích přes zamrzlá jezera a zcela neobydlené oblasti. Navzdory ošklivému počasí a pomalejšímu postupu, než plánovali, odrážely jejich poslední záznamy v deníku dobrou náladu.

Poté, co bylo nalezeno prvních pět těl, začalo soudní vyšetřování, které nakonec určilo, že příčinou smrti bylo podchlazení. Smrt vypadala na první pohled tak nějak jednoduše. Jistě, tito mrtví byli v různých fázích svlékání, včetně jednoho ve spodním prádle, ale to bylo vysvětleno jako „paradoxní svlékání“, ke kterému dochází asi u 25 procent obětí hypotermie, protože hypotalamus selhává a člověk má pocit, že mu je nepříjemně teplo zatímco pomalu mrzne.

Bylo zjištěno, že jejich stan byl rozříznutý zevnitř a všechny jejich věci v něm stále byly. Proč se neoblékli do své zimní výstroje před odchodem do mrazivých -35 stupňů celsia? Podle všeho se zdálo, že opustili stan z vlastní vůle a ve spěchu.

Stav těl neodpovídal žádnému racionálnímu vysvětlení – jeden z vyšetřovatelů přirovnal sílu potřebnou k tak vážnému zranění k síle při autonehodě. Zranění rozhodně nebyla způsobena silou vyvíjenou jinou lidskou bytostí. A možná nejvíce matoucí ze všeho bylo, že některé kusy oblečení turistů obsahovaly významné úrovně radiace.

Stále nevyřešená příčina

Kvůli neexistenci viníka bylo vyšetřování uzavřeno v květnu 1959, jen několik týdnů poté, co byla objevena poslední čtyři těla, a soubory byly archivovány a utajovány. Když byly v 90. letech, v postsovětské éře, konečně zpřístupněné, části z nich chyběly.

Dodnes nebylo vědecké vysvětlení smrti těchto devíti lidí objasněno. Incidentem byly inspirovány různé publikace, investigativní žurnalistika a fikce. Samozřejmě se vyrojila také spousta konspiračních teorií.

Tyto teorie zahrnovaly vojenské zapojení, setkání s mimozemšťany, vystavení radioaktivním materiálům a paranormální jevy jako příčiny smrti turistů. Navíc byly jako přirozené vysvětlení nabídnuty návrhy laviny, katabatických větrů a infrazvuku. Většina těchto teorií však postrádá podstatné důkazy a jsou do značné míry spekulativní.

Zdroje: atlasobscura.com, abc.net

Oblíbené