Zajímavosti
Žádná policie, žádné tělo: plavba na výletní lodí může být místem pro dokonalý zločin
Cestující mizející bez vysvětlení, ztracené záznamy z bezpečnostních kamer, mazání důkazů z místa činu a zdánlivě žádné vysvětlení pro zdrcené rodiny– to jsou jen některé z temných záhad, které sužují plavby výletních lodí. V průběhu let se tyto majestátní lodě začaly objevovat jako znepokojivý společný jmenovatel některých z nejstrašidelnějších nevyřešených záhad posledních 50 let.

Cestující mizející bez vysvětlení, ztracené záznamy z bezpečnostních kamer, mazání důkazů z místa činu a zdánlivě žádné vysvětlení pro zdrcené rodiny– to jsou jen některé z temných záhad, které sužují plavby výletních lodí. V průběhu let se tyto majestátní lodě začaly objevovat jako znepokojivý společný jmenovatel některých z nejstrašidelnějších nevyřešených záhad posledních 50 let.
Vydat se jednou za život na plavbu zaoceánskou lodí je snem mnoha turistů. Na první pohled zní mobilní hotel lákavě: koktejly u baru, odpočinkové hodiny na palubě, každý den nová destinace. Pokud se ale podíváte do zákulisí těchto výletních gigantů, uvidíte, že plavba může být i ideálním prostředím pro páchání trestných činů.
Vlajka a kritické pracovní standardy
Aby ušetřily na daních, některé lodní společnosti registrují své lodě v zemích, jako je Malta, Bahamy nebo Libérie. Ačkoli tyto země neodpovídají skutečné domovské zemi lodní společnosti, mohou společnosti tyto tzv. „vlajky“ teoreticky legálně využít k částečně nízkým pracovním a bezpečnostním standardům příslušné země.
Důsledek: zaměstnanci jsou často postiženi nízkými mzdami a špatnými pracovními podmínkami. Neplacené přesčasy a nízké mzdy mohou být na denním pořádku. Navíc mnohdy nedostatečně ovládají anglický jazyk (či další světové jazyky).
Bezpečnost a nehody na palubě
A co právní a bezpečnostní situace na palubě? Je alarmující, že na plavbách každoročně zmizí asi 20 lidí. V mnoha případech nevysvětlitelným způsobem. Předpokládá se, že většina z nich spadne přes palubu. Šance na přežití v takovém případě klesají. Chlad moře a síla lodního šroubu snižují pravděpodobnost přežití ve vodě. Vzhledem k výšce lodi obvykle dopad na vodu znamená, že šance na přežití je rovněž velmi nízká. Dlouhá brzdná dráha lodi navíc výrazně ztěžuje pátrání po pohřešovaných osobách.
Důležitou roli při zmizení nebo nehodě hraje poloha: Pokud se výletní loď nachází alespoň dvanáct námořních mil od pevniny, loď oficiálně pluje v mezinárodních vodách. V tomto případě se uplatňuje tzv. vlajkové právo – tedy právo země, pod jejíž vlajkou loď pluje. Na palubě není žádná oficiální policie. Kapitán vykonává na palubě nejvyšší policejní moc z titulu svého úřadu.
Po trestném činu nebo nevysvětleném incidentu na volném moři tedy na loď nepřichází žádný neutrální vnější orgán, aby situaci vyřešil. Místo toho je za to zodpovědný personál na palubě. Transparentní řešení trestných činů je tak mnohdy ztíženo. Převážně z důvodů snah zachovat dobré jméno lodi či společnosti.
Případ Amy Bradleyové
Zmizení Amy Lynn Bradleyové je jeden z nejzáhadnějších a nejbizarnějších případů svého druhu. Bradleyová byla 23letá žena z amerického státu Virginia, která se ztratila během plavby s rodinou na lodi Royal Caribbean International v březnu 1998. Večer, kdy zmizela, byla Bradleyová v klubu na lodi. Po vystoupení si dala drink s členy domácí kapely a pak kolem jedné hodiny ráno odešla sama, uvedl jeden z členů kapely. Bradleyovou později, kolem 5:30 ráno, zahlédl její otec a řekl, že spala na balkoně jejich kajuty. Avšak již v 6 hodin ráno nebyla k nalezení. V době jejího zmizení loď mířila z Aruby na Curaçao v Antilách.
V roce 1999 jeden příslušník námořnictva tvrdil, že ji potkal v nevěstinci. Řekl, že mu řekla své jméno a požádala o pomoc s tím, že je tam držena v zajetí. V roce 2005 někdo uvedl, že viděl Bradleyovou na Barbadosu. Její rodiče v jednom americkém pořadu týkajícího se pátrání po nezvěstných osobách oznámili, že jim anonymní odesílatel zaslal fotografii ženy, kterou by mohla být Amy. Na fotografii je žena spoře oblečená, což podporuje teorii, že Bradleyovou unesli a prodali do sexuálního otroctví.
Jakmile se však rodiče začali konkrétně zajímat místem možného výskytu, fotografií a odesílateli, stopy vždy zmizely a nic bližšího sami nezjistili. Dodnes platí, že rodina za její nalezení nabízí odměnu 250.000 dolarů. Na základě tohoto případu vznikla i dokumentární série pod názvem “Amy Bradley is Missing”, která byla letos v červnu odvisílána na streamovací službě Netflix v USA.
Další zmizení
Rebecca Coriamová (24) byla zaměstnankyní výletní lodě Disney Wonder. Zmizela 22. května 2011, když loď plula u pobřeží Mexika. Na záznamu bezpečnostní kamery byla spatřena, jak mluví na jednom z interních telefonů lodi a vypadala rozrušeně. Přistoupil k ní další cestující a zeptal se jí, zda je v pořádku, na což zřejmě řekla ano. Pak zavěsila a odešla.
Nejčastější teorie jsou, že skočila či spadla z paluby. Žádná z teorií však není nijak zvlášť přesvědčivá a to, co se skutečně stalo, zůstává záhadou. Jiní říkají, že byla v bouřlivém vztahu a mohla být rozrušená. Její rodina ale tvrdí, že by nikdy sebevraždu nespáchala. Dokonce i úřady se střetávají ohledně toho, co se Rebecce Coriamové skutečně stalo.
Stejně tak i například manželé Hue Pham (70) a Hue Tran (65) se ztratili v květnu 2005 na palubě lodi Carnival Cruise, která plula z Barbadosu na Arubu. Pár se na plavbu vydal oslavit 50. výročí svatby. Cestovali se svou dcerou a vnučkou.
Manželé zmizeli z lodi a jako vodítko po sobě zanechali pouze své boty, které dcera nalezla na palubě lodi. Na otcově botě vyšetřovatelé zjistili stopy jeho krve. Ačkoli mnozí spekulují, že pár spáchal sebevraždu, jejich syn Michael Pham tomu nevěří. Řekl, že byli šťastní a plánovali cestu do Vietnamu za příbuznými. Po návratu z plavby chtěl otec koupit nové auto a usiloval o rozšíření svého podnikání s kuchyňskými spotřebiči. Byl neustále plný života a oba dva rodiče byli naprosto zdrávi, uvedl dále jejich syn, který po příčinách úmrtí svých rodičů dodnes pátrá.
Zdroje: BOWDEN, O. Crime on the cruises.; www.netflix.com; www.foxnews.com, CNN

-
Hudbapřed 1 týdnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Zajímavostipřed 21 hodin
Kvíz: Přiřaďte světová hlavní města ke správným zemím
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi
-
Cestovánípřed 1 týdnem
Chorvatské letovisko Privlaka: Klid, pohoda a dlouhá písečná pláž