Zajímavosti
Všimli jste si na jaře motýlů? Výrazně jich ubývá. A může za to člověk
Vědci už několik let upozorňují na ubývání hmyzích druhů, především motýlů. Všimli jste si, že jich na jaře bylo v přírodě opravdu málo? Proč jejich počet, nejen v České republice, klesá?
Vědci už několik let upozorňují na ubývání hmyzích druhů, především motýlů. Všimli jste si, že jich na jaře bylo v přírodě opravdu málo? Proč jejich počet, nejen v České republice, klesá?
Některé druhy motýlů, které žijí v České republice, ubývají ve velkých počtech. Jak je to možné? Ubyly prakticky všechny druhy hmyzu, jak potvrzují entomologové. Stejný pohled zaujímá také Akademie věd České republiky, dle jejíž studií se skutečně snížil jejich počet.
Za posledních 120 let zmizelo na 18 druhů motýlů
Jak ukazují data, s nimiž přišel entomolog Tomáš Kuras z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, na našem území zmizelo za posledních 120 let na 18 druhů denních motýlů. Jedná se o 11 procent původní druhové rozmanitosti této skupiny. Je to přitom pouze špička ledovce, protože početnost motýlů se mění dnes a denně.
Globální klimatická změna je jedním z důvodů, proč se mění nejen počasí, ale také vymírají určité druhy hmyzu. Pro motýli ale větší nebezpečí znamenají lidé, kteří intenzivně hospodaří na svých pozemcích.
„U většiny motýlů by se nemělo se změnou klimatu nic měnit, a to jak s oteplováním, tak i s případným ochlazováním. Tyto druhy tady žijí už od třetihor, přežily několik dob ledových na stejných místech a ani výraznější změny teplot je neovlivní,“ říká entomolog Zdeněk Faltýnek Fric.
Změna v hospodaření může hodně změnit
Za všechno ale nemůže pouze globální oteplování. „Je jednoduché vše svádět na globální oteplování, ale myslím si, že z valné většiny je dnes problém ve změně hospodaření. Z pestrých luk se staly lány polí, které jsou nevhodné pro luční motýly, lesní motýli vymřeli, protože zhoustly lesy,“ dodává Fric.
Z našich luk a hájů zmizel například jasoň červenooký. Stalo se tak před několika lety a důvodem byl nedostatek vhodných luk pro pastvu. Od roku 1986 se ale vrátil díky vědcům a ochráncům přírody do lokality kolem Štramberka.
Entomologové a vědci usilují o to, aby člověk nastavil vhodnějších způsoby hospodaření. Aby se tu znovu objevili tito užiteční tvorové, které milují především malé děti. Ať se jedná o denní nebo noční druhy, svět je potřebuje.
Zdroj: Novinky, Akademie věd České republiky, Ecology Letters
-
Zajímavostipřed 7 dny
Příběh letu 593: Teenager si hrál na pilota, tragédii nikdo nepřežil
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní
-
Historiepřed 6 dny
Smrduté tajemství luxusního zámku aneb Nedostatečná hygiena ve Versailles
-
Reality showpřed 2 týdny
Hell’s Kitchen 14. díl: Vyhození nejméně oblíbené soutěžící, která je nejlepší v kuchyni, se nepodařilo