Spojte se s námi


Zajímavosti

Valentýn: Historie a zajímavosti o svátku zamilovaných

Určitě víte, kde se Valentýn vzal? Historie vzniku a současné zvyky spojené s tímto svátkem mohou být překvapující. Každý ví, že 14. únor je svátkem zamilovaných, ale ne každý dokáže vysvětlit, proč se vlastně slaví. Zde je původ a několik zajímavých faktů o oslavě Valentýna v různých částech světa.

Publikováno

dne

Určitě víte, kde se Valentýn vzal? Historie vzniku a současné zvyky spojené s tímto svátkem mohou být překvapující. Každý ví, že 14. únor je svátkem zamilovaných, ale ne každý dokáže vysvětlit, proč se vlastně slaví. Zde je původ a několik zajímavých faktů o oslavě Valentýna v různých částech světa.

Valentýn: co je to za svátek a odkud pochází?

Navzdory všemu svátek zamilovaných nevznikl v Americe, ačkoli se ve Spojených státech amerických slaví nejhojněji.

Svátek svatého Valentýna má své kořeny již ve starém Římě, v pohanských dobách. V tento den se uctívala Juno (římská bohyně lásky) a Faun (bůh přírody). Lupercalia (jak se svátek nazýval) trvaly až do pátého století – teprve papež Gelasius I. je nahradil liturgickým svátkem na počest svatého Valentýna, patrona zamilovaných (a epileptiků). Odtud pochází název svátku.

Vypráví se, že císař Claudius ll Gocki, který vládl římské říši ve 3. století, zakázal mužům uzavírat manželství. Tím je chtěl přimět k účasti ve válkách. Tajně však svatby prováděl Valentinus, biskup a lékař. Za to byl zajat a odsouzen k popravě. Popraven byl 14. února. Ještě před smrtí se zamiloval do slepé dcery jednoho strážce a síla jeho lásky měla dívce vrátit zrak.

Valentýnské zvyky ve světě

  • V Japonsku je Valentýn oslavou mužů – něžné pohlaví je v tento den hýčká. Ženy dávají mužům čokoládu.
  • V Estonsku není 14. únor oslavou lásky, ale oslavou přátelství. Estonci na Valentýna obdarovávají své přátele, nikoli své druhé polovičky.
  • Ve Walesu se svátek lásky slaví dříve – 25. ledna. To je den svatého Dwynwena, patrona zamilovaných. V tento den Velšané obdarovávají své milé lžičkami zdobenými obvykle symboly lásky.
  • V Číně lidé, kteří hledají lásku, chodí 14. února do chrámu, aby požádali sošku dohazovače o setkání s výjimečnou osobou.
  • V Německu se na valentýnských přáníčkách a dalších dárcích často objevuje prase – je to symbol prosperity.
  • V Římě chodí lidé 14. února do baziliky Santa Maria in Cosmedin (je tam lebka svatého Valentýna), kde se modlí a prosí o lásku nebo za ni děkují.

Valentýnské zajímavosti

  • Nejvíce valentýnských přání posílají Američané. Posílají je všem lidem, kterých si váží: rodinným příslušníkům, přátelům, známým a kolegům.
  • Valentýn je ve Spojených státech tak oblíbeným svátkem, že se ve školách konají speciální valentýnské lekce.
  • Jen ve Spojených státech se na oslavu Valentýna prodá téměř 200 milionů růží.
  • Na celém světě se k Valentýnu pošle přibližně miliarda valentýnských přáníček.
  • Valentýnská přáníčka se začala vyrábět v roce 1848 v USA. Společnost založila žena – Esther Howlandová.
  • Nejdražší valentýnské přání je vyrobeno ze zlata. Vyzdobeno srdcem z diamantů, safírů a briliantů. Bylo valentýnským dárkem pro operní pěvkyni Marii Callasovou.

Zdroje: Florea.cz, onet.pl, redakce

Oblíbené