Zajímavosti
Ukradnou telefon, pak smlouvají. Opičí zločinecká tlupa na Bali vyjednává tvrdě!
Makakové z Bali záměrně kradou položky s vysokou hodnotou, které poté chtějí vyměnit za jídlo. Výzkumníci zkoumali, jak je toto chování možné a zjistili něco překvapivého. Jednoduše jsme je to naučili my, lidé.
Makakové z Bali záměrně kradou položky s vysokou hodnotou, které poté chtějí vyměnit za jídlo. Výzkumníci zkoumali, jak je toto chování možné a zjistili něco překvapivého. Jednoduše jsme je to naučili my, lidé.
Zločinecký okruh makaků dlouhoocasých sídlících v okolí chrámu Uluwatu na Bali v Indonésii záměrně okrádá nevšímavé a neznalé turisty. Hanebně drží výkupné, dokud nedostanou nějakou dobrotu, která pro ně má vysokou hodnotu.
Podle studie provedené vědci z University of Lethbridge v Kanadě a Udayana University v Indonésii makakové vědí, že mají krást fotoaparáty, telefony nebo peněženky. Věci, které jsou pro nás hodnotné. Naučili se bezprecedentní procesy ekonomického rozhodování.
Toto chování je považováno za populačně specifické, mezigenerační, naučené a společensky ovlivněné. Může se prý jednat o první příklad kulturně udržované tokenové ekonomiky u volně žijících zvířat.
Pozor na starší opice, pokud vás okradou, nedoplatíte se!
Ne všechny opice umí krást na stejné úrovni. Věk v tomto procesu hraje extrémně důležitou roli. Nejstarší opice jsou považovány za ty nejlepší a nejefektivnější lupiče, jelikož v tom už umí chodit a mají mnoho praxe a zkušeností. Dále i vyšší věk odkazuje na lepší schopnost vyjednávání.
Aby vědci pochopili podstatu tohoto nekalého podnikání, analyzovali 333 volně se pohybujících opic po dobu 273 dní od září 2015 do srpna 2016. Dalších 15 opic bylo analyzováno v prosinci 2019. Údaje z pozorování byly následně shromážděny pomocí videozáznamu.
Lidé byli definováni jako návštěvníci chrámu nosící nebo nesoucí alespoň jeden nepoživatelný předmět, u kterého bylo podle studie více či méně pravděpodobné, že bude v případě krádeže vyměněn za jídlo.
Ukradené předměty se rozdělily do šesti skupin – prázdná pouzdra (pouzdra od telefonu a brašny na fotoaparáty), doplňky (sponky do vlasů a kroužky na klíče), pokrývky hlavy, boty, brýle, elektronická zařízení a peněženky.
Opice se zaměřují převážně na brýle, elektronická zařízení a peněženky, protože je větší pravděpodobnost, že je lidé budou chtít získat zpět.
Jean-Baptiste Leca, hlavní autor studie, řekl v rozhovoru pro deník The Guardian, že loupež a výměnný obchod je výrazným projevem kulturní inteligence opic. „Toto chování je společensky naučené a bylo udržováno napříč generacemi opic po dobu nejméně 30 let v této populaci,“ vysvětlil.
Zdroje: The Guardian, Gizmodo, Royal Society Publishing
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Co přinesl 10. díl? Hráči jsou již unavení a Martin chystá pastičky
-
Zajímavostipřed 10 hodin
Příběh letu 593: Teenager si hrál na pilota, tragédii nikdo nepřežil
-
Reality showpřed 3 dny
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní
-
Reality showpřed 1 týdnem
Hell’s Kitchen 14. díl: Vyhození nejméně oblíbené soutěžící, která je nejlepší v kuchyni, se nepodařilo