Spojte se s námi


Kultura

Tři nejproslulejší věže Prahy: Kolik schodů musíte vyšlapat při výstupu?

Praze se přezdívá stověžatá, ovšem věží tu dnes najdeme daleko více. O tom, kolik jich skutečně je, se vedou spory. Záleží na tom, co vlastně budete do věží započítávat. Někdo mluví o 500, jiní o tisícovce.

Publikováno

dne

Praze se přezdívá stověžatá, ovšem věží tu dnes najdeme daleko více. O tom, kolik jich skutečně je, se vedou spory. Záleží na tom, co vlastně budete do věží započítávat. Někdo mluví o několika stech, jiní o tisícovce.

Kdo a kdy Prahu poprvé pojmenoval jako stověžatou? Byl to Rakušan Josef Hormayer a učinil tak na začátku 19. století. Jeho počty potvrdil filozof Bernard Bolzano, který uvedl 103 věží. Postupně jich ale přibývalo. Do zmiňované tisícovky ovšem vůbec nepočítáme věže měšťanských domů, to by jich bylo mnohem více.

Nejproslulejší z věží, které můžete navštívit, je Malostranská a Staroměstská mostecká věž. Ze dvou stran střeží vstup do Karlova mostu. Zároveň bychom neměli zapomenout na Prašnou bránu. Ve všech třech případech jde o věže dýchající historií.  

Hlavy pro výstrahu

Na Staroměstskou mosteckou věž, kterou včetně výzdoby dokončil stavitel mostu Petr Parléř pravděpodobně v 70. až 80. letech 14. století, vás dovede 138 schodů. Na jejím cimbuří v letech 1621až1632 visely hlavy 27 českých pánů, popravených po stavovském povstání.

Řádění Švédů

Výzdobu její fasády na západní stěně pocuchaly švédské kanóny v roce 1648 během dobývání Starého města. Na věži najdeme znaky historických zemí pod vládou Lucemburků, sochy Karla IV., svatého Víta a Václava IV., svatého Zikmunda a Vojtěcha. Vrcholek schodiště na věžním ochozu zdobí socha Věžníka, kterou zde nechal postavit Václav IV.

Stavbu přeruší války

Na ochoz Malostranské mostecké věže dojdete po 146 schodech. Věže jsou hned dvě, nižší z nich, Juditina, postavená v románském slohu, pochází ještě z původního Juditina mostu. 

Druhou, vyšší gotickou věž, sice začíná stavět na začátku 15. století parléřovská stavební huť, ale budování přeruší husitské války. K dostavbě dojde až v roce 1464 v době Jiřího z Poděbrad. Inspirace Staroměstskou mosteckou věží je jasná, ovšem výzdoba je jednodušší.

Astrologické vzkazy

Podobně jako ostatní gotické stavby vzniklé z příkazu Karla IV., i Staroměstská mostecká věž má v sobě zakódovanou astrologickou symboliku. Plastika lva tak o letním slunovratu vrhá stín na erb se svatováclavskou orlicí.

Hlídá sídlo panovníka

V roce 1475 se začíná stavět brána, dnes zvaná Prašná. Součást opevnění Starého města má velký význam, protože nedaleko ní stojí Králův dvůr, sídlo panovníka, který momentálně nemůže obývat poničený Pražský hrad.

Skladiště prachu

Když se ale roku 1483 stěhuje Vladislav Jagellonský na hrad, věž ztrácí význam a zůstává nedokončená. Uvažuje se dokonce o jejím zboření, nakonec ale poslouží jako skladiště střelného prachu a odtud také získá svůj název Prašná. Na její ochoz vystoupáte po 186 schodech. Současnou podobu dostane až v letech 1878–1886 a vzorem pro ni je také Staroměstská mostecká věž.

Zdroje: prahaneznama.eu, Dějiny Prahy, Paseka 1998

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kultura

Příběhy ze života: Všichni členové rodiny u mě platí za štědrovečerní hostinu. Pokud se jim to nelíbí, nepozvu je. Vnoučatům dávám dobrou životní lekci, tvrdí babička

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Publikováno

dne

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Jaké jsou ceny?

Šedesátičtyřletá vdova a důchodkyně vybere peníze od každého v její rodině, včetně malých vnoučat. Dospělé stojí jídlo v přepočtu kolem 420 Kč. Ženy platí o trochu méně než muži, jelikož pracují na poloviční úvazek. Vnoučata ve věku od 12 do 9 let platí každý po 150 Kč a tříleťáky to stojí jenom 70 Kč.

Považujete takové chování od babičky za neobvyklé? Online průzkum mezi čtenáři The Sun ukázal, že 58 procent dotazovaných souhlasilo se zpoplatněním štědrovečerního pokrmu. Patříte mezi ně?

„Přihlásím se ke svému účtu a zkontroluji, kdo již stihl v listopadu zaplatit za večeři. Pokud někdo nezaplatí, vždy se připomenu, aby byl dodržen termín platby do 1. prosince. Na tento telefonát si již pět mých dospělých dětí (37, 34, 32, 29 a 24 let) zvyklo.

Někteří budou sténat, že jim ještě nepřišla výplata a plno podobných výmluv. Nakonec se mi z nich hotovost podaří získat. A pokud by se mi to nepodařilo, nebudou na hostinu pozvaní,“ popisuje Caroline svou každoroční tradici.

Pokrm pro 12 hostů je hodně drahý, zadlužila by se

Ceny potravin letos velmi vzrosty a aby důchodkyně mohla získat nejlepší nabídky, musí trávit hodně času navštěvováním supermarketů a porovnáváním nabídek. Dle přepočtu bere důchod kolem 28 tisíc korun měsíčně. Žije ve městě Cardiff, což je hlavní město Walesu.

Aby pohostila všech 12 hostů, dá jí to hodně práce. Snaží se nakupovat s předstihem a ve slevách. Je to její každoroční rituál v supermarketech. I když se to může zdát zvláštní, celý ten proces ji i baví a naplňuje. Možná by se to i dalo nazvat vánoční bojovkou. I když přiznává, že je to každým rokem náročnější.

„Vím, že mě mnoho lidí bude kritizovat, že zpoplatňuji vánoční jídlo, ale mně to nevadí. Dává mi smysl, že se vše spravedlivě rozdělí mezi všechny u stolu. Očekávat, že jeden člověk zaplatí celé jídlo, připraví ho, bude platit energie a ještě uklidí, mi přijde hodně nevhodné,“ tvrdí Caroline.

Když si stěžují, jednoduše jim řekne, že nebudou pozvaní

Každý si může říct, co by si k večeři přál. V ceně je zahrnuto víno, nealkoholický nápoj, hlavní chod a pudink. Dále nechybí ani vánoční krekry a výběr z ořechů a sýrů. Samozřejmě je zahrnuta i celková výzdoba stolu.

Kdyby to bylo úplně na Caroline, měla by teď už Vánoce třeba jen dvakrát za deset let. Vánoce miluje, ale všechny výdaje a drama kolem jsou čím dál tím víc vyčerpávající. Tímto způsobem se to aspoň lehce snaží kompenzovat.

Caroline vše začala praktikovat v roce 2016, tedy rok poté, co jí zemřel manžel. Výrazně jí tak klesly příjmy. Vyjít s penězi pro ni bylo těžké, i když se ještě v té době snažila pracovat na částečný úvazek jako asistent pedagoga. Proto se velmi zalekla skutečnosti, jak by zvládla financovat celé náklady na vánoční večeři u své početné rodiny. A tehdy se zrodil již zmíněný nápad.

„Nikdo nechce být zavalen dluhy a je nespravedlivé očekávat, že jedna osoba zaplatí a připraví celé jídlo. Vím, že některé maminky se cítí provinile, když to všechno neudělají, ale já jsem praktická a už to nechci vše řešit sama,“ dodává Caroline.

Zdroj: The Sun, Facebook, Mirror

Pokračovat ve čtení

Historie

Tradice, zvyky a pranostiky spojené se svatou Kateřinou. Znáte alespoň některé z nich?

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Publikováno

dne

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Kdo byla svatá Kateřina?

Abychom ale vůbec pochopili, proč byla svatá Kateřina oslavována, musíme si nejdřív vysvětlit, kdo vlastně byla. Kateřina Alexandrijská podle legendy žila okolo roku 300 a měla pocházet ze vznešeného rodu. Již v mladém věku se stala křesťankou a o své víře chtěla přesvědčit také císaře. To se ji ale bohužel nepodařilo a na příkaz císaře byla mučena a následně popravena.

Ať už se legenda o svaté Kateřině, která byla moudrá, výřečná, vzdělaná a krásná, zakládá na pravdě či nikoliv, dodnes patří svatá Kateřina k nejoblíbenějším světicím.

Jak poznat svatou Kateřinu?

Na obrazech a malbách lze svatou Kateřinu snadno identifikovat, neboť bývá zobrazována s:

  • knihou (symbolem učenosti)
  • kolem a mečem (symboly jejího mučení a smrti)
  • korunou a palmovou ratolestí (symboly mučednictví)
  • lilií (symbolem mravní čistoty a cudnosti)

Svatá Kateřina je považována za patronku dívek a žen, knihoven, univerzit, studentů, učitelů, umělců, vědců i umírajících.

Tradice a zvyky spojené se svatou Kateřinou

Protože svatou Kateřinu jsme si již představili, je na čase zmínit tradice a zvyky, které jsou s ní spojeny. Dříve se na den svaté Kateřiny konaly poslední zábavy a tancovačky a vše bylo v rukou žen. Po jejím svátku nastával již tradičně adventní čas. Tedy doba rozjímání a skromnosti.

Aby se uctila památka svaté Kateřiny, která byla mučena kolem, nesmělo se po celý 25. listopad pracovat s ničím, co obsahovalo kolo. V tento den rovněž započínal předvánoční úklid a pekly se perníčky.

Den svaté Kateřiny byl také oblíbeným datem svateb. V který jiný den uzavřít manželství, než v den, kdy oficiálně probíhají poslední zábavy?

Aby ovšem nebylo vše okolo Kateřiny pouze pozitivní, je s tímto dnem spojeno také temné období. To totiž začíná právě svatokateřinskou nocí, která posiluje čarodějnické síly. Lidé tak v minulosti malovali česnekem na dveře kříže a nezapomínali si česnek hojně přidávat také do pokrmů. Věřili totiž, že má ochrannou moc.

Pranostiky, které se tradují o dni svaté Kateřiny

Když se řekne den svaté Kateřiny, možná vás napadnou některé z následujících pranostik:

  • Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu.
  • Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.
  • Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.
  • Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu.
  • Kateřina strčí housle do komína a sundá kolovrat z půdy.

Po svátku svaté Kateřiny již nastává klasické zimní počasí. Lidé po tomto dni snášeli kolovraty dolů do světnice a trávili dny předením a dalšími domácími pracemi.

Zdroje: primanapady, livingiprima, wikipedie, cesketradice

Pokračovat ve čtení

Kultura

Konec roku se nese ve znamení Střelce! Co čekat od tohoto ohnivého znamení?

Přelomu listopadu a prosince vládne podle horoskopu Střelec. Po vášnivém a nemilosrdném Štírovi je přechod k optimistickému a tak trochu nerozvážnému Střelci docela divoký, a tak se nám může zdát, že budeme na začátku Adventu pociťovat určité nevyrovnané energie.

Publikováno

dne

Přelomu listopadu a prosince vládne podle horoskopu Střelec. Po vášnivém a nemilosrdném Štírovi je přechod k optimistickému a tak trochu nerozvážnému Střelci docela divoký, a tak se nám může zdát, že budeme na začátku adventu pociťovat určité nevyrovnané energie. Nepotrvá to však dlouho, Střelec ovládne atmosféru svým optimismem a dětským nadšením!

Mezi nejčastěji zmiňovanými charakteristikami Střelce se objevuje jeho optimismus, někdy dokonce až vizionářství. A je to tak – vládcem tohoto znamení je Jupiter, kterému se jinak také přezdívá planeta štěstí.

A tak jsou Střelci prostě od přírody zvyklí na to, že jim jde štěstěna vstříc. Proto jejich dny naplňuje optimismus a nebojí se jít i do rizika, pokud před sebou mají nějaký velký cíl.

Střelci mohou být spíše introvertními typy, protože jsou hodně citliví a vnímaví. Rovněž uzavření se do sebe je chrání před přílišným zahlcením. Nicméně obvykle mají rádi společnost, rádi se baví a rádi mluví.

A tady někdy nastává kámen úrazu – Střelci patří mezi velice upřímná znamení a někdy mohou svými slovy zraňovat.

Spoléhání na štěstí je navíc může někdy vést k lehkovážným krokům nebo k podceňování rizik. Navíc patří k odvážným znamením, takže je před nějakým tím průšvihem nezastaví ani strach.

Nicméně vyzrálý Střelec dokáže z charakteristiky svého znamení vytěžit to nejlepší. Žije spontánně, nemá strach z maličkostí, rád se pouští do nových výzev a hledí s optimismem do budoucnosti.

Jaká předsevzetí si vzít do období Střelce

Nebeská znamení nám dávají rady, jak bychom měli prožít období, kterému vládnou.

Zkuste tedy v nadcházejících dnech vyslyšet Střelcovy rady. Užívejte si každý den. Těšte se na adventní období a na Vánoce jako malé děti. Nebraňte se spontánním akcím a nedělejte si z ničeho hlavu, vždyť přece všechno dobře dopadne!

Zdroje: horoskopy.cz, Novinky.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené