Spojte se s námi


Historie

Tradice, zvyky a pranostiky spojené se svatou Kateřinou. Znáte alespoň některé z nich?

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Publikováno

dne

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Kdo byla svatá Kateřina?

Abychom ale vůbec pochopili, proč byla svatá Kateřina oslavována, musíme si nejdřív vysvětlit, kdo vlastně byla. Kateřina Alexandrijská podle legendy žila okolo roku 300 a měla pocházet ze vznešeného rodu. Již v mladém věku se stala křesťankou a o své víře chtěla přesvědčit také císaře. To se ji ale bohužel nepodařilo a na příkaz císaře byla mučena a následně popravena.

Ať už se legenda o svaté Kateřině, která byla moudrá, výřečná, vzdělaná a krásná, zakládá na pravdě či nikoliv, dodnes patří svatá Kateřina k nejoblíbenějším světicím.

Jak poznat svatou Kateřinu?

Na obrazech a malbách lze svatou Kateřinu snadno identifikovat, neboť bývá zobrazována s:

  • knihou (symbolem učenosti)
  • kolem a mečem (symboly jejího mučení a smrti)
  • korunou a palmovou ratolestí (symboly mučednictví)
  • lilií (symbolem mravní čistoty a cudnosti)

Svatá Kateřina je považována za patronku dívek a žen, knihoven, univerzit, studentů, učitelů, umělců, vědců i umírajících.

Tradice a zvyky spojené se svatou Kateřinou

Protože svatou Kateřinu jsme si již představili, je na čase zmínit tradice a zvyky, které jsou s ní spojeny. Dříve se na den svaté Kateřiny konaly poslední zábavy a tancovačky a vše bylo v rukou žen. Po jejím svátku nastával již tradičně adventní čas. Tedy doba rozjímání a skromnosti.

Aby se uctila památka svaté Kateřiny, která byla mučena kolem, nesmělo se po celý 25. listopad pracovat s ničím, co obsahovalo kolo. V tento den rovněž započínal předvánoční úklid a pekly se perníčky.

Den svaté Kateřiny byl také oblíbeným datem svateb. V který jiný den uzavřít manželství, než v den, kdy oficiálně probíhají poslední zábavy?

Aby ovšem nebylo vše okolo Kateřiny pouze pozitivní, je s tímto dnem spojeno také temné období. To totiž začíná právě svatokateřinskou nocí, která posiluje čarodějnické síly. Lidé tak v minulosti malovali česnekem na dveře kříže a nezapomínali si česnek hojně přidávat také do pokrmů. Věřili totiž, že má ochrannou moc.

Pranostiky, které se tradují o dni svaté Kateřiny

Když se řekne den svaté Kateřiny, možná vás napadnou některé z následujících pranostik:

  • Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu.
  • Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.
  • Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.
  • Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu.
  • Kateřina strčí housle do komína a sundá kolovrat z půdy.

Po svátku svaté Kateřiny již nastává klasické zimní počasí. Lidé po tomto dni snášeli kolovraty dolů do světnice a trávili dny předením a dalšími domácími pracemi.

Zdroje: primanapady, livingiprima, wikipedie, cesketradice

Oblíbené