Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Nad tajemným jezerem Loch Ness stojí impozantní hrad Urquhart

Skotské jezero Loch Ness je známé zejména díky příšeře, která v něm údajně sídlí. Ale ačkoliv nestvůru Nessie v jezeře s největší pravděpodobností nespatříte, vaší pozornosti by neměla uniknout mohutná zřícenina stojící na jeho břehu. Kdysi bohatý hrad Urquhart přihlížel skotsko-anglickým válkám i bitvám mezi tamějšími klany.

Publikováno

dne

Skotské jezero Loch Ness je známé zejména díky příšeře, která v něm údajně sídlí. Ale ačkoliv nestvůru Nessie v jezeře s největší pravděpodobností nespatříte, vaší pozornosti by neměla uniknout mohutná zřícenina stojící na jeho břehu. Kdysi bohatý hrad Urquhart přihlížel skotsko-anglickým válkám i bitvám mezi tamějšími klany.

Hned po příjezdu ke zřícenině Urquhart turisty vítá ledový vítr. Jeho chladnost a sílu museli mít i původní obyvatelé zdejšího sídla, kteří navzdory obtížným podmínkám o hrad svedli nejeden úspěšný boj. Dnešní cestovatelé ale naštěstí svou návštěvu začínají v prohřáté novodobé budově.

Prohlídková trasa vede nejdříve do expozice plné archeologických nálezů a informací o bývalých obyvatelích hradu. K vidění jsou přezky z bot i kamenné koule, kterými byl Urquhart v minulosti ostřelován. Plakáty s informacemi vedou až k malému kinosálu.

Ačkoliv místo bylo osídleno už v 6. století, hrad byl založen pravděpodobně v polovině 13. století. Čekaly ho nelehké časy. „Král Edward I. vtrhl do Skotska a dobyl velké množství hradů. Včetně Urquhartu. Ten se ale do roka vrátil do skotských rukou,” vypráví se v krátkém filmovém snímku o skotské nezdolnosti. Jakmile dozní poslední slova příběhu, odhrnou se závěsy z širokých oken a objeví se mohutná zřícenina v celé své kráse.

Urquhart měl stáje plné koní a dvě kuchyně

Díky rozsáhlým průzkumům bylo možné určit, k čemu sloužily jednotlivé části hradu. Zůstávala v něm stálá posádka. Pracovali tu kováři, truhláři i švadleny. Ve sklepních prostorách se sušilo obilí, z kterého se pekl chléb. V jezeře se lovili lososy a pstruzi. A vodní bránou se na hrad přiváželo i exotické zboží.

Vedle vodní brány stojí zbytky prostorných stájí pro skotské koně velikosti poníků. A o kousek dále vyčnívá ze zřícenin zděný kruh. Jedná se o zbytek zdi holubníku, který měl tvar kulatého včelího úlu. Uvnitř byly kolem dokola ve zdi malé přihrádky, kde sídlili holubi. V zimě tak tento úl sloužil jako zásobárna čerstvého masa a vajec.

Jedna z hradních kuchyní podle průzkumů disponovala velkým hrncem, v kterém se vařilo několik věcí najednou. Obyvatelé hradu ho nejspíš využívali při oslavách, které pořádali ve velkém sále. „Ačkoliv život na hradě byl pro většinu jeho obyvatel poměrně těžký, chudí i bohatí si našli čas na poslech středověkých nástrojů či hraní her,” píše se na informační tabuli. Na Urquhartu byla nalezena harfa i šachové figurky.

Hradu se přezdívá krvavý, strhlo se tu několik bitev

Těžké období pro sídlo nad jezerem Loch Ness nastalo v době skotsko-anglických válek na počátku 14. století. Urquhart se sice po prvním obsazení Angličany rychle vrátil do skotských rukou, avšak nemělo to dlouhého trvání. Po šesti letech se přes něj převalila anglická armáda a hrad se stal majetkem rodiny Comynů, která se stavěla na stranu anglického krále. Ten ale zemřel v roce 1307 a jeho syn Edward II. nebyl schopný dále čelit skotským silám. V roce 1314 tak Skotové získali hrad zpátky. A tentokrát na mnohem delší čas.

Nešlo však jen o boje Skotů za nezávislost. Jednotlivé klany bojovaly také mezi sebou. Když na Urquhart zaútočil v roce 1545 klan MacDonaldů, odtáhli z okolí vše, co pro ně mělo hodnotu. Součástí jejich kořisti bylo kromě jiných hospodářských zvířat přes 3 000 ovcí a více než 2 000 krav. MacDonaldové prohlašovali, že mají na hrad právo. Jejich nájezdy trvaly celou první polovinu 16. století a zpustošený Urquhart po nich již nikdy nedosáhl své minulé slávy.

Zdroj: Historic Environment Scotland, cestomila.cz

Oblíbené