Spojte se s námi


Sociální sítě

TikToku hrozí v USA plošný zákaz pro běžné uživatele

Představitelé Spojených států uvažují o zákazu aplikace TikTok pro běžné americké uživatele. Již nyní je čínská sociální síť blokována na vládních zařízeních, nyní by se mohl zákaz rozšířit na celé území USA.

Publikováno

dne

Představitelé Spojených států uvažují o zákazu aplikace TikTok pro běžné americké uživatele. Již nyní je čínská sociální síť blokována na vládních zařízeních, nyní by se mohl zákaz rozšířit na celé území USA.

TikTok nyní nezažívá příliš dobré časy. Po obrovském nárůstu počtu uživatelů této sociální sítě se nyní bezpečnostní experti snaží o čínské platformě zjistit vše. A není to úplně jednoduché.

Stále totiž není jasné, co se děje s daty, které na TikTok uživatelé zadávají. Jedná se zejména o osobní údaje, jež se řadí mezi citlivá data a které se také dají snadno zneužít.

Z toho důvodu je TikTok zakázán na státních zařízeních v několika zemích. K podobnému kroku sáhlo v minulých dnech i Slovensko, které TikTok zablokovalo na služebních zařízeních informačního systému slovenského parlamentu.

TikTok si dnes nenainstalují ani úředníci na vládních zařízeních ve Spojených státech. USA ale zvažuje, že by v restrikcích pokročila ještě dál. A to plošným zákazem.

Důvod je celkem prostý a to obavy z manipulace veřejného mínění a ohrožování dětí čínskou stranou. Není to úplně lichý argument, jelikož videa, která se uživatelům zobrazí, vybírá čínský TikTok a ten až doposud neobjasnil, podle čeho tento algoritmus zobrazovaný obsah vybírá.

Potenciálně se tak lze dostat do situace, kdy každému uživateli TikToku se budou zobrazovat jen „nezávadná“ videa pro Čínu. Toho se chtějí země sahající k restrikcím vyvarovat.

Americký kongresový výbor si v této věci pozval k sobě ředitele TikToku Shou Ti Chewa, po němž chtěli v těchto nejasných věcech vysvětlení. Američané zejména upozorňovali na to, že TikTok cenzuruje témata, která nevykreslují Čínu v dobrém světle.

TikTok dlouhodobě upozorňuje na fakt, že není ovládán čínskou vládou a investice pochází ze zahraničních společností. Rovněž i vedení společnosti není čistě čínské. Pro přesvědčení zbytku světa o nezávadnosti této sociální sítě ale bude muset vysvětlit mnohem více nejasností.

Sociální sítě

TikTok jako bezpečnostní riziko? Evropské státy uvažují o jeho plošné blokaci

Evropské státy aktuálně stojí před rozhodnutím, zda zablokují oblíbenou sociální síť TikTok. Dle aktuálních informací o tom především západní země uvažují kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku.

Publikováno

dne

Evropské státy aktuálně stojí před rozhodnutím, zda zablokují oblíbenou sociální síť TikTok. Dle aktuálních informací o tom především západní země uvažují kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku.

Vývoj čínské sociální sítě TikTok byl poměrně pozvolný. Neustále rostl vedle gigantů jako Facebook, Instagram a Twitter, přičemž v aktuální době začíná obrovský boom.

Vývoj ve stínu velkých sociálních sítích TikToku velmi pomohl. Co se týče bezpečnostního rizika, experti se na něj příliš nezaměřovali, a tak čínská společnost měla volné pole působnosti. Při současné rozšířenosti TikToku je tak o to znepokojující fakt, že nikdo vlastně neví, jak je nakládáno s osobními údaji.

Jedná se tak o reálnou bezpečnostní hrozbu, se kterou si nyní představitelé evropských zemí lámou hlavu. Dle serveru Politico dokonce uvažují o jeho plošné blokaci.

TikTok obsahuje vcelku propracovaný algoritmus, který každému uživateli zobrazí video dle jeho zájmů. Každá osoba tak má ve svém výběru zcela jiná videa dle svých preferencí. I díky tomu se může TikTok těšit takové oblibě.

Nevídaný algoritmus ale s sebou nese i některá bezpečnostní rizika, která se zatím nepodařila zažehnat. Doposud není jasné, jak TikTok pracuje s osobními údaji svých uživatelů. TikTok tak shromažďuje údaje o každém uživateli včetně jeho zájmů, což může být pro sociální síť ze země s autoritářským režimem problém.

Tiktok navíc sám vybírá, jaké video každému uživateli nabídne. Může se tak stát, že bude uživatelům zpřístupňovat jen videa „nezávadná“ z pohledu Číny či jiných jejich zájmů. A pokud si uvědomíme, že se aktuálně na TikTok přidává i mnoho zpravodajských videí, problém je na světě.

Už před třemi lety TikTok na svém území zakázala Indie, přičemž velmi blízko k tomuto kroku aktuálně mají i Spojené státy. Podobně nyní přemýšlí i evropské země.

Zástupci České republiky se doposud nevyjádřili, zda se budou zabývat zákazem TikToku. Obavy ze zneužití osobních údajů čínským režimem tu ale stále jsou a jsou také na místě. Alespoň do té doby, než se fungování TikToku prozkoumá o poznání detailněji.

Zdroje: Politico, TikTok

Pokračovat ve čtení

Sociální sítě

Meta zareaguje na zvýšené náklady propouštěním zaměstnanců

Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.

Publikováno

dne

Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.

Finanční zprávy nejsou pro společnost Meta příliš pozitivní. Na konci minulého roku její výdaje vzrostly o 22 procent, naopak prodeje klesly o 4 procenta. I když se společnost stále nachází ve velkém zisku, šéf Mark Zuckerberg chce na toto zjištění včas zareagovat.

Proto se také rozhodl v roce 2023 provést řadu opatření, které mají zlepšit finanční situaci společnosti. Opatření to však budou dosti nepopulární, když řadu zaměstnanců čeká propuštění.

Již dříve se Meta rozloučila s celkem jedenácti tisíci zaměstnanci, což představovalo doposud největší propuštění hromadné v historii společnosti. Nyní dle serveru Bloomberg čeká vyhazov další tisíce zaměstnanců.

Nejvíce v ohrožení by dle dostupných informací měli být členové středního managementu. Mark Zuckerberg si od jejich odchodu, kromě finanční úspory, slibuje zefektivnění a zrychlení rozhodovacího procesu ve firmě.

Zuckerberg se v tomto roce rovněž chystá zaměřit na projekty, které nejsou tak ziskové, jak si představoval, případně na projekty odsunuté na druhou kolej. Není vyloučené, že tyto projekty čeká úplný prodej.

Je zajímavé, že Meta není jedinou společností, která byla donucena k tomuto kroku. Známý je například postoj Elona Muska ve vedení Twitteru, jenž krátce po svém příchodu propustil tisíce zaměstnanců, propuštění pak čeká i Amazon.

Zde je nutné podotknout, že Muskův úsporný plán velice brzy narazil. Krátce po příchodu sice propustil několik tisíc lidí, brzy si však uvědomil, že bez nemálo těchto zaměstnanců se společnost neobejde. Proto se na ně obracel s prosbou, zda se do Twitteru nevrátí.

A co vlastně stojí za horší finanční situací Mety? Může to být obrovský boom sociální sítě TikTok. Zvýšená konkurence pochopitelně pozvolna snižuje uživatelskou základnu, což se odráží i na celkových příjmech.

Zdroje: Bloomberg, e15

Pokračovat ve čtení

Novinky

Sociální síť Snapchat umožní influencerům vydělávat na provizích

Publikováno

dne

Známe to již například z YouTube, influenceři na sociální síti Snapchat si ale dosud nemohli přímo na síti vydělávat. To by se nyní mělo změnit a Snapchat si tím slibuje i příliv nových uživatelů.

Influenceři, jenž používají sociální síť Snapchat, se mohou začít radovat. Přibude totiž nový druh reklamy, která se bude zobrazovat ve Stories.

Ty zná širší veřejnost z Instagramu, který je ale víceméně z této sítě přebral, tudíž Snapchat přestalo používat velké množství lidí, jelikož bylo na Instagramu vše pohromadě.

Reklama uprostřed Stories přinese influencerům možnost vydělávat na provizích. Sumy dosud nejsou nijak známé, stejně tak i fakt, zda tato funkce bude fungovat i v našich končinách.

„Stories zjednodušují tvorbu obsahu a zapojení publika. Věříme, že umístění reklam mezi veřejně přístupná Snap Star Stories stejně tak zjednoduší i cestu k finančnímu úspěchu,” oznámil Snap na svém webu.

Tímto ale výčet novinek v populární sociální síti nekončí. Snapchat oznámil spolupráci s Ticketmasterem, tedy portálem, jenž se zabývá prodejem vstupenek na sportovní či kulturní akce.

Ty se pak budou uživatelům zobrazovat na Snap Mapě a vše má být personalizované. Lidem tak neuniknou události, které by je mohly zajímat.

Tato funkce bude dostupná i v České republice, na Slovensku ale zatím nikoliv. Důvodem novinek je finanční situace, tržby během roku narostly o 42 procent.

Zdroj: Snap, TechCrunch, Mediaguru

Pokračovat ve čtení

Oblíbené