Spojte se s námi


Novinky

TikToku hrozí v USA plošný zákaz pro běžné uživatele

Představitelé Spojených států uvažují o zákazu aplikace TikTok pro běžné americké uživatele. Již nyní je čínská sociální síť blokována na vládních zařízeních, nyní by se mohl zákaz rozšířit na celé území USA.

Publikováno

dne

Představitelé Spojených států uvažují o zákazu aplikace TikTok pro běžné americké uživatele. Již nyní je čínská sociální síť blokována na vládních zařízeních, nyní by se mohl zákaz rozšířit na celé území USA.

TikTok nyní nezažívá příliš dobré časy. Po obrovském nárůstu počtu uživatelů této sociální sítě se nyní bezpečnostní experti snaží o čínské platformě zjistit vše. A není to úplně jednoduché.

Stále totiž není jasné, co se děje s daty, které na TikTok uživatelé zadávají. Jedná se zejména o osobní údaje, jež se řadí mezi citlivá data a které se také dají snadno zneužít.

Z toho důvodu je TikTok zakázán na státních zařízeních v několika zemích. K podobnému kroku sáhlo v minulých dnech i Slovensko, které TikTok zablokovalo na služebních zařízeních informačního systému slovenského parlamentu.

TikTok si dnes nenainstalují ani úředníci na vládních zařízeních ve Spojených státech. USA ale zvažuje, že by v restrikcích pokročila ještě dál. A to plošným zákazem.

Důvod je celkem prostý a to obavy z manipulace veřejného mínění a ohrožování dětí čínskou stranou. Není to úplně lichý argument, jelikož videa, která se uživatelům zobrazí, vybírá čínský TikTok a ten až doposud neobjasnil, podle čeho tento algoritmus zobrazovaný obsah vybírá.

Potenciálně se tak lze dostat do situace, kdy každému uživateli TikToku se budou zobrazovat jen „nezávadná“ videa pro Čínu. Toho se chtějí země sahající k restrikcím vyvarovat.

Americký kongresový výbor si v této věci pozval k sobě ředitele TikToku Shou Ti Chewa, po němž chtěli v těchto nejasných věcech vysvětlení. Američané zejména upozorňovali na to, že TikTok cenzuruje témata, která nevykreslují Čínu v dobrém světle.

TikTok dlouhodobě upozorňuje na fakt, že není ovládán čínskou vládou a investice pochází ze zahraničních společností. Rovněž i vedení společnosti není čistě čínské. Pro přesvědčení zbytku světa o nezávadnosti této sociální sítě ale bude muset vysvětlit mnohem více nejasností.

Oblíbené