Spojte se s námi


Lifestyle

Tajemství křestních jmen: Adéla a Bronislav

První zářijový víkend začíná a z počasí už jde poznat, že se pomalými krůčky blíží podzim. My i dnes zamíříme do kalendáře, je 2. září a svátek má Adéla, o den později slaví Bronislav. Co tato jména skrývají? Pojďme si to prozradit.

Publikováno

dne

První zářijový víkend začíná a z počasí už jde poznat, že se pomalými krůčky blíží podzim. My i dnes zamíříme do kalendáře, je 2. září a svátek má Adéla, o den později slaví Bronislav. Co tato jména skrývají? Pojďme si to prozradit.

Ženské jméno Adéla

Charakteristika

Jméno můžeme spatřit v několika formách, jeho výklad se ale neliší a je u všech tvarů stejný. Vždy totiž souvisí s vnitřní krásou člověka a s jeho ušlechtilostí. Jméno je to velice oblíbené, vyzařuje z něj také přátelskost a ušlechtilost. 

Pochází ze starogermánštiny a jedná se vlastně o zkrácenou a počeštěnou variantu německého Adelheid. Jak už bylo řečeno výše, dá se překládat jako vznešená, spanilá či ušlechtilá. Podle těchto výkladů by měla mít nositelka vybrané způsoby a ušlechtilou postavu.

Varianty

Ekvivalent u opačného pohlaví bychom hledali marně, jméno je totiž ryze ženské. Užívat se může v mnoha formách. I když by to asi moc lidí nenapadlo, v dřívějších dobách mělo podobu Šlechtislava. Dalšími odvozeninami jsou Adléta nebo Adina, v domácím prostředí jsou pak tyto dívky nazývány Adélka, Adka, Adél, Aduš nebo Áďa.

Jméno je známé v řadě zemích, třeba v němčině se užívá jako Adela a Adele, v angličtině ho můžeme najít jako Adella či Adelle, u našich sousedů na Slovensku znají Adelu nebo Adelínu. Když zamíříme na jih, tak v italštině a francouzštině je Adele. A výjimkou není ani Maďarsko, které dobře zná formu Adél.

Známé osobnosti

V naší zemi se jméno Adéla těší obrovské popularitě, nicméně i v minulosti ho nosily významné ženy jako Adéla ze Champagne, jednou z jeho variant se pak mohla těšit i první manželka krále Přemysla Otakara I. Adléta Míšeňská.

Z dnešní doby můžeme zmínit herečku Adélu Gondíkovou, florbalistku Adélu Bočanovou či slovenskou moderátorku Adelu Banášovou. Samozřejmě to není vše a ženy s tímto jménem bychom mohli jmenovat ještě hodně dlouho.

Mužské jméno Bronislav

Charakteristika

Jméno slovanského původu Bronislav je alternativou Branislava. Obě tak mají stejný význam a vycházejí ze dvou slov, ta první část se dá přeložit jako bitva, druhá jako slavný. Pokud tedy tyto významy spojíme, zjistíme, že jméno si můžeme vykládat jako slavný bojovník, bránící slávu nebo bojující za slávu.

Varianty

Se jménem se můžeme setkat i v ženské variantě Bronislava a Branislava, nicméně dnes už to není jako dřív a tohle jméno už moc lidí nenosí. I tak si ale prozradíme, jaké zdrobněliny se dají používat, často jsou tito chlapci oslovováni Broněk, Broňa, Broník, Branek nebo Slávek. 

Jméno najdeme i v několika jazycích, stejná varianta jako Branislav je třeba v chorvatštině, slovenštině nebo slovinštině, v jiných formách se používá v Itálii, Německu, Makedonii, Srbsku i Polsku.

Známé osobnosti

V minulém století toto jméno nosil československý hokejista a olympionik Bronislav Danda nebo polský generál Bronisłav Duch. Z těch mladších je to třeba Branislav Holiček či srbský fotbalista Branislav Ivanović. 

Zdroj: centrum.cz, wikipedia.org

Oblíbené