Celebrity
Svět metalové hudby smutní, Ozzy Osbourne zesnul. Připomeňte si s námi jeho bouřlivý život

Legendární zpěvák a spoluzakladatel kapely Black Sabbath, Ozzy Osbourne, zemřel ve věku 76 let. Hudební svět tak přišel o jednu z nejvýraznějších osobností heavy metalu, jehož hlas i osobnost formovaly žánr na několik generací.
Ozzy Osbourne zemřel v úterý 22. července 2025 brzy ráno, obklopen svou rodinou a zahrnut láskou. Jeho úmrtí potvrdila rodina slovy: „S hlubokým zármutkem, který nelze vyjádřit slovy, oznamujeme, že náš milovaný Ozzy Osbourne nás dnes ráno opustil“. Příčina úmrtí zatím není známa.
Před pouhými dvěma týdny, 5. července 2025, proběhla v Birminghamu, městě, kde Black Sabbath vznikli, charitativní show s názvem Back to the Beginning. Tato událost, zaměřená především na podporu léčby Parkinsonovy choroby, dětské nemocnice a hospicu v Birminghamu, se zároveň stala místem posledního koncertu Ozzyho Osbourna, kdy se kapela sešla v klasické sestavě.
Vzestup Prince temnot
Ozzyho hudební dráha odstartovala v roce 1968, kdy spolu s Tonym Iommim, Geezerem Butlerem a Billem Wardem založil v Birminghamu kapelu Black Sabbath. Průlomová alba Black Sabbath a Paranoid (1970) prakticky definovala heavy metal – temný, syrový a hypnotizující. Ozzyho nezaměnitelný hlas a podmanivá energie brzy vynesly kapelu mezi legendy.
Osbournovy eskalující problémy se závislostí na drogách a alkoholu dosáhly v dubnu 1979 kritického bodu, kdy ho ostatní členové Black Sabbath vyhodili z kapely, kterou spolu založili. Toto zdánlivé fiasko se však ukázalo jako zlomový moment. Jeho sólový debut Blizzard of Ozz (1980), ve spolupráci s kytarovým géniem Randym Rhoadem, ho vystřelil do nových výšin. Hity jako Crazy Train nebo Mr. Crowley potvrdily, že Ozzy může stát sám – a zářit.
V následujících dekádách se Ozzy obklopil výjimečnými hudebníky – od tragicky zesnulého Randy Rhoadse přes Zakka Wyldeho až po Joea Holmese. Dokonce se v následujících dekádách několikrát vrátil k Black Sabbath pro speciální projekty a turné. Vydal třináct studiových alb, z nichž prvních osm dosáhlo platinového statusu v USA. Album No More Tears (1991) se stalo korunovačním dílem jeho sólové kariéry.
Za svůj přínos hudbě získal Ozzy Osbourne řadu prestižních ocenění, mezi které patří 3 ceny Grammy během jeho sólové kariéry. S Black Sabbath získal další dvě Grammy. V roce 2002 obdržel hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy a o čtyři roky později byl s kapelou uveden do Rock’n’rollové síně slávy.
Foto: Warner Bros. Records, reklamní snímek z Billboardu, 18. července 1970
Osobní život a rodina
Život Ozzyho Osbourna byl divoký a nepředvídatelný – od bouřlivých večírků a závislostí až po ikonické návraty na vrchol. Jeho první manželství s Thelmou Riley v roce 1971 bylo předurčeno k zániku. Měli spolu dvě děti, Jessicu a Louis, a Ozzy adoptoval jejího syna Elliota. Intenzivní život na turné, spojený s užíváním alkoholu a drog, měl devastující dopad na jeho vztah s rodinou.
V roce 1982 si vzal Sharon Arden, která ho nejen zastupovala jako manažerka, ale stála při něm i v jeho nejtěžších životních chvílích. Spolu měli tři děti – Aimee, Kelly a Jacka – a jejich chaoticky milující rodina se díky reality show The Osbournes (2002–2005) stala globálním fenoménem.
Navzdory osobním démonům a opakovaným bojům se závislostmi se Ozzy vždy dokázal vrátit – nejen na pódia, ale i zpět ke své rodině. V pozdějších letech odvážně hovořil o svých selháních i diagnóze Parkinsonovy choroby, čímž se stal nejen rockovou legendou, ale i lidskou a zranitelnou ikonou, se kterou se dokázali ztotožnit miliony fanoušků po celém světě.
Závislosti a démoni
V 80. letech byl Ozzy v podstatě chodící toxická laboratoř – sám později přiznal, že nechápe, jak to přežil. Když Ozzy mluvil o svých začátcích s alkoholem, nepokoušel se nic omlouvat. „Nikdy jsem nepil společensky. Vždycky jsem pil jen z jediného důvodu – abych se ožral jako doga“. Jak roky plynuly, začal do toho míchat prášky, marihuanu, kokain a občas i heroin. „Nikdy jsem nebyl velký uživatel heroinu,“ přiznal, „ale pak jsem se dostal k morfinu a k něčemu, co v Americe nazývají demerol, a pak jsem byl na nejrůznějších drogách a počet mých předávkování byl naprosto neuvěřitelný.“
V určitém bodě se ocitl tváří v tvář dvěma démonům – alkoholismu a strachu. Strachu z toho, že by měl žít střízlivě. Nedokázal si představit, že by napsal píseň bez drog. Představa tvoření bez chemie mu připadala nemožná. „Musel jsem dospět k rozhodnutí – jestli to nedokážu bez drog a alkoholu, tak je konec. To je vyšší moc, která říká, že to je jeho svět, ne můj.“
V posledních letech svého života se Ozzy dokázal osvobodit od drog, alkoholu i cigaret a přiznal, že si užívá být kompletně střízlivý. Po více než padesáti letech užívání návykových látek – které začaly už v jeho čtrnácti letech, byl zcela čistý.
Nesmrtelnost legendy
Ozzy Osbourne odchází jako živoucí důkaz toho, že i z nejhlubšího dna se lze vrátit na vrchol. Byl to muž, který stvořil heavy metal. A přesto sám sebe málem pohřbil. Nakonec ale našel mír – v hudbě a rodině. Jeho odkaz přesahuje hranice žánrů a generací: je to příběh o pádu i vykoupení, o destrukci i tvorbě, o lidskosti rockové legendy.
I když jeho hlas utichl, jeho hudba a příběh dál rezonují světem. Ukázal nám, že pravá síla nespočívá v dokonalosti, ale v odvaze postavit se vlastním démonům – a nakonec nad nimi zvítězit.
Zdroje: Zdroje: tmz.com, Wikipedia, MusiCares, The Tapes Archive, Noisey, ozzy.com

-
Hudbapřed 1 týdnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi
-
Cestovánípřed 7 dny
Chorvatské letovisko Privlaka: Klid, pohoda a dlouhá písečná pláž
-
Cestovánípřed 6 dny
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Uhodnete podle nápovědy, o které jde?