Cestování
Suvenýry, které si z dovolené nechcete přivézt: Nemoci číhající v evropských letoviscích a jak jim předejít
Jak se chovat a čemu se vyhnout, abyste si z dovolené přivezli skvělé vzpomínky a ne nepříjemné onemocnění.

Jak se chovat a čemu se vyhnout, abyste si z dovolené přivezli skvělé vzpomínky a ne nepříjemné onemocnění.
Pláže, moře, dobrodružství, odpočinek i noční život… Od letní dovolené očekáváme, že bude příjemná a pohodová. A evropské destinace jsou stále velmi populární. Ale i ve zdánlivě neexotických letoviscích mohou číhat nepříjemná překvapení. Ačkoliv bychom to nečekali, jsou například Chorvatsko, Itálie, Řecko či Španělsko domovem virů, bakterií či parazitů, které si návštěvník může přivézt domů, aniž by o tom ihned věděl.
Západonilská horečka: komáři jsou nejenom otravní, ale někdy také infekční
Západonilská horečka už dávno není doménou okolí řeky Nilu, od níž získala svůj název. Minimálně by si zasloužila přejmenovat na „středomořskou“. Komáři rodu Culex, kteří přenášejí virus způsobující toto onemocnění, jsou dnes poměrně běžní v Itálii, Řecku, Chorvatsku i Španělsku. Riziko nákazy trvá obvykle od června do září.
V roce 2024 bylo v 19 evropských státech evidováno 1 436 případů této nemoci.
Až 80 % infekcí proběhne bez příznaků, asi 20 % se projeví horečkou, bolestmi hlavy a kloubů. U jednoho ze 150 případů hrozí komplikace související zejména s postižením nervové soustavy, v krajním případě může být onemocnění smrtelné.
Jak se chránit: nezapomínejte používat účinný repelent a ve večerních hodinách se proti útokům komárů neváhejte chránit vhodným oblečením. Očkování dostupné není.
Giardióza: parazit z vody, která vypadá tak čistě
Parazitický prvok Giardia lamblia (Lamblie střevní) se přenáší vodou nebo kontaminovanými potravinami a napadá tenké střevo svého hostitele. Způsobuje urputné průjmy, spojené s nadměrnou únavou a hubnutím. Ačkoliv nejčastější nákazy pochází z nejrůznějších letovisek a tábořišť, kde se potkává najednou hodně lidí a hygienické podmínky nejsou úplně ukázkové, řada turistů se nakazí pitím vody z horských pramenů a studánek.
Problémem bývá mnohdy delší inkubační doba (potíže mohou vypuknout v rozmezí 5-25 dnů od nákazy), kdy si už mnoho pacientů nespojí, že by jejich problémy mohly souviset s douškem pramenité vody z alpského potůčku.
V roce 2022 bylo v rámci Evropy evidováno celkem 10 894 případů této nákazy, z toho 35 % bylo spojeno s cestováním
Střevní bakterie: Salmonella a Campylobakter – nechvalně známá dvojka, která dovolenou zkazí na jedničku
V letních měsících narůstá riziko kontaminace jídel, a pokud se nacházíte v destinaci, která si s hygienou úplně nerozumí, měli byste se mít opravdu na pozoru. Sázkou na průjmovou jistotu jsou zejména nedostatečně upravené mořské plody, zmrzliny od pochybných prodejců na ulici, špatně skladované saláty s majonézou, nepasterizované mléko, nedostatečně tepelně zpracované maso atd.
Jak kampylobakterióza, tak salmonelóza se v mnoha případech vyřeší vhodnou dietou, dostatečnou hydratací a klidem. Při nákaze Campylobakterem je inkubační doba 2-11 dnů, u Salmonelly je výrazně kratší – obvykle pouhých 10-12 hodin. U zdravých lidí nejde o závažné onemocnění, ale kdo bychom chtěli trávit dovolenou ve stavu, kdy se nemůžeme vzdálit od záchodové mísy na víc než pět metrů?
Leptospiróza: Skrytá hrozba stojatých vod
Bakterie Leptospira může číhat ve stojatých sladkých vodách, takže koupání ve sladkovodních jezerech v Itálii či Slovinsku s sebou mnohdy nese riziko bakteriální infekce zvané leptospiróza. Toto riziko je vyšší po silných deštích a povodních. Nákazu ale přenáší i některá zvířata (zejména hlodavci, proto se jí také přezdívá krysí žloutenka).
Mezi příznaky onemocnění patří horečka a bolesti svalů, zpočátku tedy připomíná chřipku. V některých případech ale může vést k poškození jater či ledvin.
Jak si užít dovolenou ve zdraví?
- Dodržujte zásady hygieny, dbejte na mytí rukou.
- Zejména ve večerních hodinách používejte účinný repelent.
- Pijte výhradně balenou nebo převařenou vodu. To platí i pro vodu používanou při čištění zubů.
- Jezte v důvěryhodných restauracích. Pozor na jídlo kupované na trzích a u nejrůznějších stánků.
- Myslete na to, že potíže se mohou projevit až po návratu domů. Informujte lékaře o tom, že jste se nedávno vrátili z dovolené v zahraničí.
Vždycky je lepší vrátit se domů bohatší o zážitky a vzpomínky, než v doprovodu nepříjemné infekce.
Zdroje:
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/west-nile-virus-season-full-swing-europe
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11677777
https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/GIAR_AER_2022_Report.pdf
https://www.cdc.gov/leptospirosis/about/index.html

-
Zajímavostipřed 2 dny
Kvíz: Přiřaďte světová hlavní města ke správným zemím
-
Hudbapřed 2 týdny
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi
-
Cestovánípřed 1 týdnem
Chorvatské letovisko Privlaka: Klid, pohoda a dlouhá písečná pláž