Spojte se s námi


Cestování

Soud zrušil povinnost vyplňovat příjezdový formulář

Publikováno

dne

Městský soud v Praze od příští středy zrušil nařízení, které ukládalo povinnost vyplnit příjezdový formulář při návratu z ciziny. Soud spatřil v nařízení závažné nedostatky a vyzval ministerstvo k nápravě.

Soud v jedné z výtek ministerstvu uvedl to, že lze formulář vyplnit pouze elektronicky. I když to jistě je určitě zjednodušení při sběru dat, ne každý má v Česku internet a tudíž ne každý může příjezdový formulář vyplnit.

Z technického hlediska je problémem i to, že nařízení nereaguje na situace, kdy je problém s jeho odesíláním nebo naopak s doručením potvrzení. Jak se tato situace řeší, nařízení nestanovuje.

Jako další pochybení soud spatřuje v povinnosti vyplňování příjezdového formuláře naočkovanými lidmi. Ti se díky očkování vyhnou karanténě a nařízení pak neuvádí, proč tato povinnost dopadá i na ně a jak s jejich údaji nakládá.

A nakonec ministerstvo dle soudu nesprávně požaduje vyplnění příjezdového formuláře i ze zelených zemí, kde je riziko nákazy velmi nízké.

Vzhledem k tomu, že výše uvedené body ministerstvo v nařízení dostatečně nevysvětlilo, soud toto nařízení zrušil. Ministerstvo má nyní čas vypracovat nové nařízení a odstranit nedostatky, které mu ve svém rozhodnutí vytkl soud.

Zdroj: Novinky.cz, Rozsudek Městského soudu v Praze

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Vzhůru za zážitky: Zámek Hluboká

Nedaleko od Českých Budějovic, severně, asi patnáct minut autem, nachází se Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky.

Publikováno

dne

Nedaleko od Českých Budějovic, severně asi patnáct minut autem, se nachází Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky. 

Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším krajům České republiky. Ono se ani není čemu divit, vždyť města jako České Budějovice, Hluboká nad Vltavou nebo Český Krumlov zná opravdu každý. Navíc tohle je opravdu jen krátký výčet toho, co v regionu můžeme navštívit. 

Můžeme tady sice navštívit krásnou čistou přírodu, rybníky či oblíbené rovinaté cyklostezky, my však zavítáme jinam. Na jeden z nejkrásnějších zámků v ČR, kterým právě Hluboká nad Vltavou je. Jaká je jeho historie a co můžeme vidět na prohlídkových okruzích? To zjistíme již za malou chvíli.

Pár faktů

Historie zámku sahá až do poloviny 13. století. V té době zde došlo k vystavění strážného hradu, který založili čeští králové. Často pak byl jako královský majetek dáván do zástavy. Hrad vlastnilo několik významných rodů, ale až páni z Hradce nechali v roce 1563 upravit hrad na renesanční zámek. 

Dlouhých 300 let pak zámek patřil Schwarzenbergům, ti zde pobývali až do konce roku 1939. Jenže právě v tomto roce poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. Díky zvláštnímu zákonu Lex Schwarzenberg o svůj majetek definitivně přišli osm let později. 

Během působení posledních majitelů došlo k několika stavebním úpravám. Tehdejší majitel Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu se svou manželkou kněžnou Eleanorou často jezdili do Anglie, a proto byl hlavní předlohou projektu královský zámek Windsor. 

Prohlídkové okruhy

V pracovní dny zámek nabízí pouze základní prohlídkový okruh, který nás zavede do ranního či kuřáckého salonu, do čítárny nebo knihovny, také navštívíme expozici zbraní a zbrojnici. Otevřena je i věž, ale na tu můžeme vystoupat pouze v případě, že je hezké počasí.

Ostatní prohlídky jsou otevřeny jen do konce měsíce, nicméně jen v soboty, neděle a 28. září, kdy je státní svátek. Moc času už tedy není, pokud se však některou z těchto prohlídek rozhodneme navštívit, zamíříme do kuchyně nebo soukromých či hostinských apartmánů.

Vstupenky

Vstupenky si můžeme zajistit na místě i v online předprodeji. Ceny jednotlivých prohlídek se liší, protože každá je jinak dlouhá a nabízí k vidění jiné prostory. Za děti do pěti let nezaplatíte nic. Senioři, starší děti, studenti a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P pak mají zvýhodněné vstupné.

Tak hurá na výlet!

Zdroj: hluboka.cz, zamek-hluboka.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Slavné dezerty: do Vídně za Sacherovým dortem

Obdivovatelé Vídně a milovníci všeho sladkého určitě Sacherův dort velmi dobře znají. Čokoládový dort doplněný meruňkovou marmeládou a dokonalou čokoládovou polevou je naprostá legenda mezi zákusky.

Publikováno

dne

Obdivovatelé Vídně a milovníci všeho sladkého určitě Sacherův dort velmi dobře znají. Čokoládový dort doplněný meruňkovou marmeládou a dokonalou čokoládovou polevou je naprostá legenda mezi zákusky.

Recept starý dvě stě let

Recept na korpus vznikl již v roce 1832 a vynalezl ho teprve šestnáctiletý kuchařský učeň Franz Sacher. Tento dort je neoddělitelně spojen s rakouským knížetem Metternichem, neboť právě na jeho rozkaz byl „vynalezen“.

Receptura se předávala v Sacherově rodině z otce na syna a vznikl dort, který známe dnes: čokoládový korpus promazaný meruňkovou marmeládou a polévaný čokoládovou polevou vyrobenou z cukrového rozvaru, ideálně podávaný se šlehačkou.

Tajná receptura

Pro rodinu Sacherových je recept na tento dort doslova zlatým grálem a přísně ho střeží. Na základě oblíbenosti svého rodinného dezertu si vybudovali pověst a nakonec i postavili vlastní hotel. Sacher se však nestal jen pokladem jejich rodiny, ale symbolem celé Vídně.

Když budete chodit po vídeňských kavárnách, narazíte na sacher téměř jistě v každé. Ten s původní recepturou však stále najdete pouze v držení rodiny Sacherů.

Ve Vídni chutná nejlépe

Dnes po internetu i v různých kuchařských a cukrářských knihách koluje mnoho receptů, podle kterých si můžete Sacherův dort připravit i doma. Některé se dokonce pokoušejí recept vylepšit nebo inovovat. Variaci na „sachr“ si tak klidně můžete vyzkoušet i ve své vlastní kuchyni, jde o středně náročný recept.

Přesto se však domníváme, že Sacherův dort nejlépe chutná tam, kam patří, to jest ve Vídni. Jen si to představte: posadíte se na zahrádku některé z vídeňských kaváren, necháte si přinést kvalitní kávu a k tomu kousek dokonalého čokoládového dortu se staletou tradicí.

Můžete pozorovat ruch moderní metropole a užívat si příjemný zážitek. Anebo zavřete oči a sněte o tom, že jste se ocitli v minulosti, v hlavním městě rakouského mocnářství, a právě ochutnáváte nový dort, o kterém se všude tolik mluví.

Sacher zkrátka patří k Vídni a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zdroj: forbes.cz, ceskatelevize.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

V září si na Madeiře užijete příjemně teplou vodu v oceánu, výlet na lodi za delfíny a velrybami nebo horskou túru

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Publikováno

dne

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Ostrov květin, vína a krajkářství

Madeira je ostrov v Atlantském oceánu, vzdálený od Maroka něco přes pět set kilometrů. Jedná se o autonomní oblast Portugalska. To je pro cestovatele z České republiky výhodné, protože mu jako cestovní doklad postačí vlastnit občanský průkaz. Ačkoliv se bude nacházet asi devět set kilometrů od Lisabonu, stále bude v EU. Z Prahy na Madeiru je to letadlem asi čtyři a půl hodiny cestování.

Madeira je ostrov docela malý, dlouhý je asi 57 kilometrů a široký sotva 22 kilometrů. Nabízí však krásnou přírodu s bujnou vegetací – pláže, nížiny i hory. Lidé tu žijí především z cestovního ruchu, známé je také krajkářství nebo produkce vína. Turisté ostrov navštěvují asi od poloviny 19. století.

Vrchol prastaré sopky a levády

Madeira je sopečného původu, jedná se vlastně o vrchol vyhaslé sopky. Zatímco jih je na srážky chudý, na severu prší prakticky denně. To vedlo k vytvoření systému zavlažovacích kanálů, kterým se říká levády. Ty přivádějí vodu ze severu na jih. K jejich budování došlo už v 15. století. Na počátku 20. století tu bylo na 200 levád s délkou 1 000 kilometrů.

V současnosti kanály dosahují celkové délky až 5 000 kilometrů. Za odběr vody z levády místní platí, a to cenu stanovenou podle vzdálenosti od zdroje vody. Podél levád vedou turistické chodníky s bohatou květenou. Některé cestovní kanceláře nabízejí si určité úseky levád projít společně s průvodcem, který seznamuje turisty s jejich historií.

Horská túra z Pico Ruivo na Pico Arieiro

Kdo si chce na Madeiře užít horskou turistiku, může se vypravit na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Pico Ruivo (1862 m). S dalším vrcholem, Pico do Arieiro (1818 m) ho spojuje vysokohorská stezka, což jsou do sopečné horniny vytesané traverzy, strmá schodiště, tunely, skalní brány. Rozhodně si na tuto túru obujte pořádnou trekovou obuv. Chce to také mít dobrou fyzičku, protože vás čeká poměrně náročná cesta s velkým výškovým převýšením.

Nenechte si ujít výlet lodí za delfíny a velrybami

Při pobytu na Madeiře stojí za to si zaplatit výlet motorovou lodí na širý oceán a pozorovat přitom delfíny a velryby. Členové lodní posádky bývají v tomto ohledu erudovaní a umějí o těchto mořských savcích zajímavě vyprávět. Jednou z možností je přístav v Calhetě, odkud tyto lodě vyplouvají.

Zdroje: Getyourguide.com; Cestujtelevne.com, Wikimedia.org

Pokračovat ve čtení

Oblíbené