Spojte se s námi


Hudba

Smells Like Teen Spirit: hymna grunge se stala až příliš populární, Nirvana kousala slávu svého hitu těžko

Nirvana se stala nejpopulárnějším a největším průkopníkem žánru grunge. Zejména její hit Smells Like Teen Spirit se stal naprostým kultem, který budeme slýchávat ještě dlouho. Že by z toho ale měli členové kapely radost, to se říci nedá. Jak vlastně píseň vznikla?

Publikováno

dne

Nirvana se stala nejpopulárnějším a největším průkopníkem žánru grunge. Zejména její hit Smells Like Teen Spirit se stal naprostým kultem, který budeme slýchávat ještě dlouho. Že by z toho ale měli členové kapely radost, to se říci nedá. Jak vlastně píseň vznikla?

Přelom 80. a 90. let minulého století nabídl pořádnou hudební revoluci. V době, kdy zejména ve Spojených státech amerických vládl glam rock spolu s popovou hudbou, vznikl žánr, který už měl dost veškeré té komerce a neautentičnosti.

Grunge se stal rychle fenoménem. Kapely z města Seattle měly najednou velkou příležitost prorazit na světový trh. Velký podíl na tom měla Nirvana, která dala dohromady vícero hitů. Jeden však vyčnívá nade všechny.

Psal se rok 1991, když vyšla deska Nevermind. Dnes naprostá legenda. Původně se mělo album nazývat Sheep, frontman Kurt Cobain ale při vybírání a vymýšlení názvu řekl, že na něm vlastně nezáleží a tak vznikl název Nevermind.

Jak už bylo zmíněno, hlavním hitem se stala skladba Smells Like Teen Spirit, která prorazila nejen mezi fanoušky grunge. Rychle se stala hymnou celého žánru a vlastně i celé generace, která toužila po autentičnosti.

Samotný název písně je opět tak trochu specifický. Velký podíl na něm má Cobainova kamarádka Kathleen Hanna. Ta si z již zesnulého muzikanta utahovala, že voní jako deodorant značky Teen Spirit a nápad byl na světě. Cobain ovšem tehdy nevěděl, že se jedná o značku, domníval se, že se jedná o politický výrok.

Syrový zvuk, přímočarost, velká energie, frustrace. To vše skladbu vystihuje. Co se týká textu, tak ten může být interpretován různými způsoby. Jedno poselství je ale zřejmé. Nesouhlas se společenskými normami a očekáváním spolu s touhou po svobodě.

To, že se Smells Like Teen Spirit stala hitem, ovšem přineslo i jisté problémy. Kapela z toho radost neměla. Nirvana nechtěla být vnímána jako kapela jednoho hitu. Obrovský komerční úspěch navíc popíral prakticky vše, proti čemu se členové skupiny vymezovali.

Nirvana byla neustále žádána, aby píseň hrála. Na koncertech, v rádiích, všude. Navíc sláva, kterou skladba přinesla, měla negativní vliv na soukromí kapely.

Cobain a spol. tedy píseň hrávali, ale na koncertech ji semtam „prznili“, jak se jen dalo. V britské televizní show Top of the Pops například hráli skladbu přes playback, přičemž ale zpívali naprosto odlišnou verzi textu, která se celé situaci vysmívali. Důvod? Nesouhlas s playbackem.

Smells Like Teen Spirit je tedy ikonickou písní, hitů však má Nirvana na svědomí víc a naštěstí si to uvědomují i posluchači.

Zdroj: Nirvana, Louder, The Guardian

Oblíbené