Spojte se s námi


Cestování

Skrytý klenot České republiky. Rychlebské hory mají nálepku „zapomenuté“, pro krátký útek do divočiny jsou jako stvořené

Zapomenuté hory. I tak jsou mnohdy přezdívány Rychlebské hory, které najdeme ve slezské části České republiky. Jejich hřeben tvoří hranici s Polskem a třebaže jsou opomíjeny, rozhodně si zaslouží Vaši pozornost. Nabízí totiž krásné přírodní scenérie a jsou ideálním místem pro útěky od civilizace.

Publikováno

dne

Zapomenuté hory. I tak jsou mnohdy přezdívány Rychlebské hory, které najdeme ve slezské části České republiky. Jejich hřeben tvoří hranici s Polskem a třebaže jsou opomíjeny, rozhodně si zaslouží Vaši pozornost. Nabízí totiž krásné přírodní scenérie a jsou ideálním místem pro útěky od civilizace.

Výhledy, vodopády, poutní místa, téměř liduprázdno, na hřebeni většina času bez mobilního signálu, trasy jak pro pěší, tak pro cyklisty. Rychlebské hory jsou opomíjené a proto se jim mnohdy říká „zapomenuté hory“, nicméně i to je důvod, proč si zaslouží pozornost.

Sudety takové, jak jsou vykreslované. Přesně to jsou Rychleby. Pokřivená minulost na Vás dýchá téměř z každého místa. Ostatně její důsledky jsou zejména při sestupu z hřebene téměř do kterékoliv obce patrné na pohled. Při všem respektu a vší úctě.

A co vlastně v Rychlebách dělat? Jak už bylo naznačeno, možností je mnoho. Své si zde užijí zejména milovníci cyklistických trailů, když zde fungují již legendární Rychlebské stezky, a hikeři, kteří vyhledávají klid a čistou přírodu.

Nenechte se zmást. Rychlebské hory sice nepatří k největším, nicméně pokud se rozhodnete pro jejich přechod podél hranice s Polskem, nepoddají se vám ale zadarmo. Naopak. Dají i pořádně zabrat. Střídají se stoupání a klesání, za den není problém překonat 1500 výškových metrů.

Místo na spaní však není zrovna těžké najít, pokud samozřejmě jdete se stanem či tarpem, tudíž je poměrně snadné si přechod udělat snazší a není nutné se přemáhat a s přechodem narychlo.

A ideální přechod? Záleží, kolik máte času. Jak po polské hranici, tak po trase, kterou vede již oficiální trail Stezka Českem, se je na co koukat. Stejně tak záleží, co preferujete.

Pokud chcete jít po výhledech, vyplatí se jít po hřebeni z Bílé Vody až do Starého Města pod Sněžníkem. Pokud chcete narážet na zříceniny, vodopády či cokoliv jiného, tak se vyplatí vyrazit z Javorníka a trasu si detailněji naplánovat.

Mezi největší lákadla každopádně patří Borůvková hora, kam se lze dostat z Javorníka i Bílé Vody. Dále stojí za návštěvu zřícenina gotického hradu Rychleby či Račí údolí, tedy místa nedaleko Javorníka.

Přenádhernou perlou Rychleb jsou Nýznerovské vodopády, respektive vodopády Stříbrného potoka, které lze navštívit při sestupu z hřebene ze sedla Peklo, a že vás čeká skutečně pekelně nepříjemné klesání, či procházkou ze Žulové nebo Nýznerova.

Když jsme se dostali do Žulové, tak je populární výšlap na Boží horu, kde najdeme kostel a nádherné výhledy prakticky do všech stran. Odtud se pak dá pokračovat na národní přírodní památku Venušiny misky na Smolném vrchu.

Při navázání na hřeben se určitě vyplatí navštívit horskou chatu Paprsek, od níž už jsou jen kousek k dispozici fantastické výhledy s fotogenickou Dalimilovou rozhlednou na vrcholu Větrov. Pak už se dá sejít pouze do zmíněného Starého Města.

K vidění je toho zkrátka mnoho. Vypisovat všechny krásy, byli bychom tu zřejmě nekonečně dlouho. Každopádně Rychleby stojí za prozkoumání a návštěvu.

Zdroj: Mapy.cz, Frews, Rychlebské hory

Oblíbené