Filmy a seriály
Rivalové po deseti letech aneb jak Ron Howard stvořil pohádku o F1
Když se projdeme historií kinematografie, závodní filmy sice mají úspěchy, ale královna motoristického sportu je tu spíš Popelkou. V podstatě jsme mohli vidět na svou dobu famózní podívanou Grand Prix, o F1 se ještě otřel Bobby Deerfield, největší rozruch ale vzbudil film Rivalové.
Když se projdeme historií kinematografie, závodní filmy sice mají úspěchy, ale královna motoristického sportu je tu spíš Popelkou. V podstatě jsme mohli vidět na svou dobu famózní podívanou Grand Prix, o F1 se ještě otřel Bobby Deerfield, největší rozruch ale vzbudil film Rivalové.
Další ambiciózní projekty, mezi něž patřil i pokus Rambo-Rockyho Sylvestera Stalloneho, prostě nevyšly. Populární „Sly“ tehdy narazil se scénářem u absolutního bosse F1 Bernie Ecclestonea a ten mu jednoduše zakázal o „jeho“ formuli natočit takovou slátaninu. Stallone ji pak přenesl na půdu USA pod názvem Driven (u nás Formule) a byl to propadák jako hrom.
KLASICKÉ DRAMA FORMULE 1
Pomineme-li některé vynikající dokumenty či vysloveně obdivné až poplatné, vzbudil obrovský rozruch před deseti lety režisér Ron Howard svým filmem Rivalové (Rush), návratem do roku 1976, kdy se odehrál dramatický boj o titul mistra světa mezi Rakušanem Niki Laudou a Angličanem Jamesem Huntem.
Zdánlivě jasná sezóna se zvrtla ve chvíli, kdy na obávané trati německého Nürburgringu Lauda těžce havaroval. Hunt, mající za sebou dvě kontroverzní vítězství (Španělsko a Velká Británie), se stal jasnou hrozbou pro obhájce titulu. Snad i kvůli touze prokázat svou vnitřní sílu či snahu porazit nepřízeň osudu, se Lauda po 42 dnech od nehody opět posadil do rudého Ferrari a pokoušel osud.
Jak mistrovství dopadlo, je zřejmé z výsledkových listin, dobového tisku, knih i dokumentů. Z tohoto hlediska lze Howardovu snahu hodnotit jako opravdu záslužnou. Prokázal F1 patřičnou dávku publicity, navíc od zapálených sběratelů získal dobové monoposty, byť se s nimi muselo zacházet velmi opatrně a nehody (třebaže ve skutečnosti se vůbec neodehrály) už byly dolaďovány za asistence všemocných počítačů.
Ta hlavní havárie Nikiho v „zeleném pekle“ Nürburgringu je jedním ze špičkových momentů celého filmu. Z hlediska laika nebo diváka, jenž tuší, že F1 jsou závody a jezdí se na okruzích, se musí jednat o fantastickou podívanou. Skutečnost je ovšem značně složitější.
RADIL SNAD LAUDA CHYBNĚ?
Howard sice měl, nebo spíš uvádí v titulcích, samotného Niki Laudu jako odborného poradce (James Hunt bohužel zemřel před třiceti lety) a dává tím filmu jakýsi punc kvality a solidnosti. Otázkou ale je, do jak velké míry mohl Niki do scénáře a mnoha faktů vůbec mluvit. Protože například úvodní střetnutí obou soků v F3 se nikdy nestalo. Ti dva prostě ve stejném závodě v této kategorii nikdy nejeli. Docela mimo realitu je také Rakušanův přínos stáji BRM, kde byl pouze platícím pilotem, tudíž mohl do přípravy vozů mluvit asi jako vrátný v parlamentu do jednání sněmovny. A takových míst je tam mnohem víc.
S Huntem to není o moc lepší, například příchod k McLarenu je úplně postavený na hlavu a skutečnost byla naprosto jiná. Howard fabuluje, aby ukázal, jak moc kontroverzní a svérázný pilot po titulu toužil, ale nic z toho není skutečné.
PRO LAIKA ZÁŽITEK, PRO FANOUŠKA UTRPENÍ
Nebudu zastírat, že i já jsem byl filmem do jisté míry rozladěn, protože kromě zmíněných nedostatků jsem narážel i na chyby zcela zbytečné, působící jako že si Howard potřeboval film nějak upravit. Bohužel ale stejně zachází se zjevnými fakty. Nejvíc to je vidět u špatných výsledků, pomíjení historických faktů (často uvádí něco, co v té době ještě nebylo možné), jejich zjevné překrucování nebo opomíjení.
Naproti tomu některé události, které by jeho filmu dodaly patřičný punc a náboj, prostě nechá klidně stranou. Mám na mysli Laudovu téměř fatální nehodu s traktorem, kterou přežil jen s velkým štěstím a následně se musel potýkat se zraněním. A to není zdaleka vše.
Rivalové jsou filmem, jenž dokázal vyhmátnout zajímavé téma, opetlil ho několika bulvárními zajímavostmi a efektními kousky, jež nemají se skutečnosti nic společného. Přinesl nám však nesporně velmi atraktivní záběry na vozy staré bezmála 40 let a připomněl zlatý věk F1. Proto na něj nedá mnoho i takzvaných odborníků dopustit a pomíjejí a promíjejí vyslovená šlápnutí vedle.
Zdaleka by to tolik nevadilo, jenže režisér díky síle médií prezentoval onen duel Lauda-Hunt způsobem, který si současné generace vezmou za vlastní a vůbec nebudou mít potřebu prověřit, jak se to doopravdy stalo. Hunt ani Lauda si takový přístup nezaslouží.
Zdroje: www.F1NEWS.cz, Svět motorů, MOTORistická současnost, film Rush, Autosport
Celebrity
Ondřej Sokol: Vzhůru k nebesům ho vynesla píle a humor
Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.
Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.
Po maturitě na gymnáziu absolvoval pražskou DAMU. Od roku 1999 působí v Činoherním klubu jako herec, režisér a od roku 2018 také jako umělecký šéf.
Sokol dal o sobě nejvíce vědět během působení v Činoherním klubu. V roce 2002 obdržel divadelní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku za režii inscenace Osiřelý západ. Získal rovněž Cenu Thálie v kategorii Cena pro mladého činoherce do 33 let.
Miláček z televizních obrazovek
Kdo by si nepamatoval postavu pediatra Prokopa Hrubého, kterou hrál O. Sokol v letech 2006-2011 v Ordinaci v růžové zahradě. V seriálu mu hrála partnerku herečka Jitka Čvančarová.
Sokol si doposud zahrál ve dvou desítkách filmech, mezi které patří např. Occamova břitva, Vybíjená, Řachanda, Dvojníci, ve dvou filmech trilogie Zahradnictví: Dezertér a Rodinný přítel a další. Za vedlejší roli ve filmu Perfect Days – I ženy mají své dny byl nominován na cenu Český lev.
Na popularitě Sokolovi přidalo i jeho sedmileté působení v oblíbeném pořadu Partička na TV Prima (2009-2016). V pořadu působil spolu s M. Suchánkem, R. Genzerem a I. Chmelou. Za působení v partičce dostal dvakrát cenu Týtý.
Moderátor
Za posledních několik let se Ondřej Sokol vypracoval na spolehlivého moderátora různých televizních pořadů. Má za sebou moderování několika řad televizní show Tvoje tvář má známý hlas, několika ročníků vyhlášení hudebních cen Český slavík Mattoni.
V roce 2021 začal s moderováním soutěžního pořadu TV Nova Na lovu.
Osobní život
S bývalou manželkou a herečkou Kateřinou Lojdovou, má dvě děti – dceru Ester a syna Adama. Od roku 2019 je zasnoubený s Nikol Šantavou.
Po Česku jezdí také se svým stand-up vystoupením s názvem Celebrity.
Zdroje: zeny.iprima, CSFD, studiodva
Filmy a seriály
Uplynulo 48 let od prvního dílu Chalupářů! Pamatujete si na nejlepší hlášky z tohoto seriálu?
Premiéra prvního dílu československého seriálu Chalupáři proběhla 23. listopadu roku 1975 a sledovalo ji tehdy dle průzkumů 93 procent dospělé populace.
Premiéra prvního dílu československého seriálu Chalupáři proběhla 23. listopadu roku 1975 a sledovalo ji tehdy dle průzkumů 93 procent dospělé populace.
Seriál Chalupáři režíroval František Filip a do hlavních rolí obsadil hvězdného Jiřího Sováka a Josefa Kemra. Natáčelo se převážně ve středočeské obci Višňová, která však pro seriál nesla název Třešňová, a v Praze.
Úvodní píseň k seriálu nazpíval Waldemar Matuška. Po jeho emigraci na přelomu srpna a září 1986 byl jeho zpěv nahrazen instrumentální verzí a jeho jméno odstraněno z titulků.
Stručný děj
Seriál má jedenáct dílů. V úvodním se divák seznámí s poněkud cholerickým a nerudným dědečkem v podobě Evžena Humla, jehož postavu naprosto brilantně ztvárnil právě Jiří Sovák. Evžen Huml je bývalým revizorem a čerstvým penzistou. Žije v malém pražském bytě s dcerou, zetěm a vnukem a jeho životním prostorem je malý kumbál za koupelnou.
Soužití je všechno, jen ne idylické. Huml, poněkud zmanipulován zetěm, vybere své životní úspory a koupí chalupu 80 kilometrů od Prahy v obci Třešňová. V chalupě žije nájemník Bohouš Císař, kterého v seriálu hraje už zmíněný Josef Kemr.
Soužití nerudného městského penzisty a pohodového vesnického všeuměla přináší řadu veselých okamžiků a nezapomenutelných hlášek.
Pánové se oba zamilují do Dáši Fuchsové ztvárněné Jiřinou Bohdalovou a na čas se stanou soky v lásce než jim Dášu definitivně přebere Bohoušův kamarád Ilja Prachař alias Antonín Balabán.
Jednotlivé díly mají samostatnou linku, takže divák postupně sleduje, jak se z Humla stane ctěný občan obce, když je považován za zachránce života mladého motorkáře.
Bohouš získá ocenění obce jako „Všeumělec“, na to Evžen v roli detektiva vypátrá ukradené prase a společně se v Praze ujímají Aničky Čihákové, kterou na výletě do velkoměsta nechal manžel napospas osudu.
V závěru seriálu se Evženovi podaří zrealizovat pro Třešňovou velkolepý projekt v podobě vybudování obecního kapřína. Vše končí svatbou Evženova vnuka, kterého hraje Sovákův syn Jiří Schmitzer, s místní slečnou Vlastičkou a Dáši Fuchsové s Antonínem Balabánem.
Seriál Chalupáři má pro svou pohodovou komediální atmosféru širokou diváckou základnu a je pravidelně reprízován.
Nejlepší hlášky
Chalupáři během svého působení stihli mnohé a diváci si jistě pamatují na různé hlášky, které se v seriálu objevily. My připomínáme některé z nich.
„Hleďte si svýho, vy svazáku a hlídejte si toho vohaře, ať vám ho neodnese kos!“ (Huml)
„Mladíku, posledního kapra z tohodle rybníka vytáhli husiti!“ (děda Makovec)
„Z tý profese vám nutně něco zůstane v povaze, abyste chytil jednoho, co krade, musíte podezírat všechny.” (Bohouš)
„Jen jednou jsem podezíral jen jednoho, jen jednou… a kradli všichni!” (Huml)
„Všechny geniální myšlenky jsou vlastně úplně jednoduchý.“ (Huml)
Zdroje: ČSFD, iDnes, Kinobox
Filmy a seriály
Legendární Karate Kid se vrátí na filmová plátna. Znovu si v něm zahraje Ralph Macchio a doplní ho Jackie Chan
Příští rok to bude přesně 40 let, kdy se v kinech objevil snímek Karate Kid. V hlavní roli mladého karatisty Dannyho LaRussa se objevil tehdy 23letý Ralph Macchio. Snímek se dočkal i několika pokračování. Příští rok se můžeme těšit na další film, ve kterém si opět zahraje Macchio, tentokrát spolu s hvězdným hercem Jackie Chanem.
Příští rok to bude přesně 40 let, kdy se v kinech objevil snímek Karate Kid. V hlavní roli mladého karatisty Dannyho LaRussa se objevil tehdy 23letý Ralph Macchio. Snímek se dočkal i několika pokračování. Příští rok se můžeme těšit na další film, ve kterém si opět zahraje Macchio, tentokrát spolu s hvězdným hercem Jackie Chanem.
První díl filmu Karate Kid z roku 1984 se stal záhy po uvedení do kin slavným, stejně tak hlavní protagonista Ralph Macchio. Díky úspěchu si film vysloužil další pokračování, a to v letech 1986 a 1989. V roce 1989 se začal vysílat také stejnojmenný animovaný seriál.
Roli učitele Miyagiho ve filmech Karate Kid ztvárnil herec Pat Morita. Ten se stejné role chopil i ve čtvrtém pokračování Nový Karate Kid. V hlavní roli snímku z roku 1994 si zahrála mladá herečka Hillary Swank (Kluci nepláčou, Million Dollar Baby).
V roce 2010 vznikl další filmový projekt s názvem Karate Kid. Role učitele Hana se zhostil slavný komediální herec Jackie Chan, který učil kung-fu mladého Američana, který se s matkou přistěhoval do Číny (syn Willa Smithe – Jaden)
Odkaz filmů Karate Kid pokračuje i v novodobém seriálu Kobra Kai z roku 2018. Seriál slaví poměrně velký úspěch (snad nostalgie?) a již nyní se hovoří o přípravách na šestou sérii. Hlavní role se chopil opět nikdo jiný než Ralph Macchio.
Oznámení o dalším pokračování
V úterý se na YouTube objevilo video od Sony Pictures Entertainment, ve kterém Ralph Macchio spolu s Jackie Chanem oznámili, že si spolu zahrají v novém filmu Karate Kid. Macchio i Chan si zahrají postavy, které jsou jim již dobře známy.
Herci navíc oznámili, že hledají do tohoto projektu novou mladou tvář, která se zhostí role mladíka Li Fonga. Oznámení o castingu popisuje Li Fonga jako teenagera ve věku 15-17 let. Mělo by jít zejména o Číňana, který má nějaké zkušenosti s bojovým uměním nebo gymnastikou.
Film by měl jít do kin během příštího roku. Na scénáři pracuje Rob Lieber, autor filmu Králík Petr. Režírovat film by měl Jonathan Entwistle (Konec světa).
Zdroje: CSFD, Abcnews, Ew
-
Novinkypřed 2 týdny
Zlatý Pátrovič na scéně aneb Bizár, který překročil veškeré hranice. Česko Slovensko má talent vidělo něco, co snad ještě nikdy
-
Novinkypřed 2 týdny
Zlatý buzzer! Ego poslal učitelku s ADHD rovnou do finále. Jste na hranici geniality, řekl ohromený Jaro Slávik
-
Novinkypřed 3 dny
Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence
-
Lifestylepřed 2 týdny
Příběhy ze života: V 19 letech jsem byla posedmé těhotná. Nerozumím drsné kritice, rodina je u mě na prvním místě, tvrdí mladá maminka