Spojte se s námi


Historie

Rasputin: ruský mužik, léčitel, mystik a zároveň sexuální maniak. Přátelil se s carem Mikulášem II. a rozhodoval o osudech lidí u dvora

Příjmení Rasputin pochází z ruského slova rasputnik. Což znamená nemrava či prostopášník, čemuž Rasputin v plné míře dostál. Nicméně věhlas o jeho neuvěřitelných nadpřirozených schopnostech doputoval až na carský dvůr k caru Mikuláši II.

Publikováno

dne

Jablko nepadá daleko od stromu. Uvažovalo se, že příjmení Rasputin pochází z ruského slova rasputnik, což znamená nemrava či prostopášník. Tomu také Rasputin v plné míře dostál. Nicméně věhlas o jeho neuvěřitelných nadpřirozených schopnostech doputoval až na carský dvůr.

Kdo byl Rasputin?

Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil v mrazivém lednovém dni roku 1869 v malé sibiřské vesničce Pokrovskoje u Tobolska na Urale. Jeho bratr Lavrentij zemřel velmi mladý na zápal plic. A stejně tak sestra Marie, jež se utopila v řece. Rasputin byl od mládí prakticky odkázán sám na sebe, protože i jeho matka odešla z tohoto světa mladá.

Mládí Rasputina bylo více než bouřlivé

Živil se povoznictvím stejně jako jeho otec. Nicméně vyhledával společnost mladých a povolných dívek, pořádal pitky, vyvolával hádky a rozbroje. Doma ho čekal jen otec, který také holdoval alkoholu. V této době ještě netušil, že jednou dobude carský dvůr i samotnou carevnu.

Rasputin žil nevázaným životem a začal i krást. Při jedné loupežné výpravě málem přišel o život. A právě díky hlášení máme první věruhodný popis mladého zhýralce: 180 cm vysoký, světlé vlasy, tmavě zrzavý plnovous, podlouhlý obličej.

V 18 letech se oženil s ženou z vedlejší vesnice

Paraskeva Fjodorovna Dubrovninovová si ho doma ale moc neužila, i když jí zplodil 4 děti. Domů se vracel jen na krátkou dobu. U Rasputina nastal zlomový okamžik, když potkal starého potulného mnicha Makarije. Dle svých slov prý prohlédl a objevil uměni sugesce a hypnózy. Rozhodl se opustit rodinu. Už tehdy se mezi lidmi vyprávělo o jeho neuvěřitelných léčitelských schopnostech a vidění. Navíc se jeho proroctví i vyplňovala.

Rasputin: Stává se ze mě svatý muž

Kariéru kněze začal v místním kostelíku. V noci promlouvá se svatými muži a mívá vidiny. Přezdívají mu jurodivý, což v náboženské terminologii značí bláznovství pro Krista. Cosi ho táhne z vesnice pryč. Touží objevovat jiný svět, navštívil Řecko i Jeruzalém. Vydává se na pouť po Rusku. Ovšem svatého muže si přizpůsobil k obrazu svému. Nezříkal se peněz a určitě nežil skromným životem. Za svou pomoc druhým se nestyděl říci si o peníze.

Do hlavního města Rasputin dorazil v roce 1903

Byl ve správný okamžik na správném místě. Konalo se zde velké nábožensko-filozofické shromáždění čelních představitelů církve. Díky svému přesvědčení získal za pomoci duchovního biskupa Ioanna Kronštadtského pozvání do paláce carova příbuzného, velkoknížete Petra Nikolajeviče. Jeho žena velkokněžna Milica spolu se sestrou Stanou jsou Rasputinem doslova omámené.

Navíc je Milica přesvědčená, že díky Rasputinovi získá boží přízeň. Mystik Grigorijevič Rasputin v rouše kněze má všechny předpoklady získat i přízeň samotné carské rodiny. Postupně si trpělivě buduje pověst léčitele a vlastníka parapsychologických schopností.

Svého cíle dosáhl a navázal přátelství s carem Mikulášem II.

K tomu mu dopomohla nemoc následníka trůnu Alexeje Nikolajeviče, o které veřejnost nesměla vědět. Malý chlapec trpěl těžkou hemofilií. Po nehodě, kdy se chlapcův zdravotní stav stal kritickým a dvorní lékař si nevěděl rady, zvítězilo srdce matky. Carevna nechala do paláce dovézt samotného Rasputina, o kterém se už veřejně mluvilo, že má nadpřirozené léčitelské schopnosti.

Dvorní lékař Botkon poté zapsal, že mladý carevič byl skutečně díky podivuhodným schopnostem Rasputina vyléčen. Od té doby nad Rasputinem car s carevnou drží ochrannou ruku.

Rasputin se usídlil na carském dvoře

Mystik a divotvůrce carskou rodinu zcela ovládl. Do paláce mohl vstupovat kdykoliv se mu zachtělo. Car bez jeho rady a doporučení už nerozhodl vůbec nic. Všichni si Rasputina předcházeli a zároveň se ho obávali. Byl zván i ke státním záležitostem a zasahoval i do jmenování církevních hodnostářů. Posléze přispíval i k vojenským rozhodnutím. Jeho vliv byl neuvěřitelný a šuškalo se o něm jako o „šíleném mnichovi“.

Sláva, bujarý život, stovky ukojených milenek

„Šílený mnich“ si užíval slávy a nezapomínal ani na věrného přítele – alkohol. Orgiemi prý zaháněl ďábla v duši i v ženách. Postelí mu prošla spousta významných žen, kromě toho neměl žádný problém s jejich uspokojením. Ženy propadly kouzlu jeho mužství, ale i světle modrých očí. Jeho pronikavý pohled byl někdy něžný, laskavý, ale i vypočítavý. Carevna všechny orgie mlčky trpěla.

První světová válka a vliv Rasputina na carevnu

28. června 1914 byl spáchán atentát na rakouského následníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho manželku. I přes naléhavé prosby Rasputina car rozhodl, že Rusko vstoupí do války po boku Velké Británie a Francie. Rasputin předpovídal porážku Ruska a válka se vyvíjela dle jeho předpovědi.

Nakonec musel do války odcestovat i car Mikuláš II. Mezitím zemi řídila jeho žena, carevna Alexandra Fjodorovna. Nicméně Rasputin si dokázal omotat každou ženu a carovna nebyla výjimkou. Defacto zemi vládl on sám.

V důsledku toho se stává trnem v oku nejen díky přízni carského dvora, ale i svému skandálnímu životu. Jeho nepřátelé tvrdí, že nehorázně diskredituje carskou rodinu. Jediným řešením, jak Rasputina sesadit z trůnu, bylo zbavit se ho.

Kníže Jusupov chystá atentát na Rasputina

Otráven, postřelen, ubit, utopen! Takovou smrt připravila banda atentátníků 30. prosince 1916. Vrahy byli poslanec Státní dumy Vladimír Puriškevič, synovec cara, velkokníže Dmitrij Pavlovič, velkokníže Nikolaj Michajlovič a lékař Stanislav Lazovert. Jejich vůdcem byl kníže Felix Felixovič Jusupov.

Rasputinova smrt se stala legendou

Vrazi na večírku nabídli Rasputinovi koláčky a víno se smrtelným obsahem cyankáli. Jaké bylo jejich zděšení, když Rasputin po požití nepadl mrtvý k zemi! Nýbrž vstal a odcházel, přičemž to nemohli vrazi dopustit. Nato ho střelili do břicha, a přesto Rasputin vstal a dokonce začal jednoho z nich škrtit. Vrazi se zalekli, že je snad skutečně „svatý muž“. Ale na popud velitele následovaly další střely – do zad, do hlavy.

Vrazi nechápali, proč jed nefunguje

Existují dohady, že byl jed starý. Vědci se přiklánějí k verzi, že kyanid byl částečně neutralizován cukrem. A další verze říká, že Rasputin, coby silný alkoholik, trpěl sníženým obsahem žaludečních šťáv, tudíž se cyankáli nerozložilo na jedovatý kyanid.

Nakonec ho ubili holí, svázali a hodili pod led do zmrzlé Něvy. Nicméně ještě žil, když ho hodili do vody. Lékařská pitva prokázala, že utonul. Zemřel na nedostatek kyslíku. Dokonce měl i odřené konečky prstů, jak se chtěl dostat na hladinu.

Carské rodině vzkázal: Až zemřu, i vy brzy zemřete!

Ve své závěti „šílený mnich“ sdělil, že když zemře rukou člena carské rodiny, monarchie nepřežije dva roky. Opět se jeho proroctví vyplnilo. Vláda Romanovců skončila za necelé 3 měsíce. A za méně než dva roky carskou rodinu, včetně malých dětí, zastřelilo bolševické komando.

Zdroje: idnes.cz, wikipedie, zahady.cz, https://www.payne.cz/3xS43787/Rasputin.htm

Oblíbené